Indian Village AB

Indian Village AB har organisationsnummer 559004-3484 (5590043484)

Aktiebolag • Org.nr: 559004-3484

RestaurangverksamhetUppsala

Aktivt företagVerksamt sedan 2015Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Indian Village AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).

Ekonomi

2 570 361 krOmsättning▼ 37 procent
-178 486 krÅrets resultat
2Antal anställda
6,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 37 procent till 2 570 361 kr räkenskapsåret 2025 (4 048 962 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Indian Village AB 2 570 361 kr och redovisade ett resultat på -178 486 kr. Rörelsemarginalen var -6,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 6,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 69,1 procent, under branschens median (median 140,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-6,9 procent3,4 procent-2,2 procent till 10,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-6,9 procent3,0 procent-2,5 procent till 10,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet6,1 procent39,4 procent12,1 procent till 68,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet69,1 procent140,2 procent65,5 procent till 310,9 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital-348,7 procent13,1 procent-9,7 procent till 51,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-36,5 procent2,8 procent-8,6 procent till 18,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd1 285 000 kr1 140 000 kr820 000 kr till 1 488 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd334 000 kr420 000 kr296 000 kr till 534 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 4 934 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
  • Plats 106 av 219 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Uppsala.
  • Plats 1 200 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
  • Plats 2 095 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
  • Plats 67 011 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-12,7 procent10,0 procent0,1 procent-0,5 procent-6,9 procent
Vinstmarginal-12,8 procent9,9 procent-0,1 procent-0,6 procent-6,9 procent
Soliditet-18,3 procent17,5 procent25,3 procent10,6 procent6,1 procent
Kassalikviditet12,7 procent26,5 procent16,7 procent14,7 procent69,1 procent
Avkastning på eget kapital-203,5 procent-1,2 procent-28,9 procent-348,7 procent
Omsättningstillväxt--10,8 procent-18,0 procent130,8 procent-36,5 procent
Omsättning per anställd799 000 kr-877 000 kr1 350 000 kr1 285 000 kr
Personalkostnad per anställd328 000 kr-247 000 kr380 000 kr334 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Valthornsvägen 7
c/o Taste of Curry
75650 Uppsala

Bolag på samma adress

14 andra bolag har Valthornsvägen 7 som registrerad adress, här visas 10.

Verksamhetsbeskrivning

Restaurang.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning2 397 229 kr2 139 259 kr1 754 397 kr4 048 962 kr2 570 361 kr
Övriga rörelseintäkter--15 710 kr8 846 kr7 841 kr
Råvaror och förnödenheter1 005 415 kr758 572 kr534 963 kr1 611 328 kr911 266 kr
Övriga externa kostnader712 107 kr656 092 kr630 611 kr1 230 985 kr1 080 803 kr
Personalkostnader983 899 kr475 648 kr493 089 kr1 139 527 kr667 184 kr
Avskrivningar0 kr100 000 kr44 444 kr97 407 kr97 407 kr
Rörelseresultat-304 192 kr214 156 kr1 791 kr-21 440 kr-178 458 kr
Ränteintäkter--70 kr535 kr2 668 kr
Räntekostnader2 406 kr2 599 kr3 126 kr2 131 kr2 696 kr
Resultat efter finansiella poster-306 598 kr211 557 kr-1 265 kr-23 036 kr-178 486 kr
Skatt0 kr----
Årets resultat-306 598 kr211 557 kr-1 265 kr-23 036 kr-178 486 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar500 000 kr400 000 kr355 556 kr652 593 kr555 186 kr
Materiella anläggningstillgångar500 000 kr400 000 kr355 556 kr284 445 kr213 334 kr
Omsättningstillgångar88 415 kr195 776 kr50 614 kr98 921 kr277 635 kr
Varulager-65 210 kr0 kr0 kr-
Kortfristiga fordringar39 566 kr103 261 kr45 502 kr41 412 kr230 520 kr
Kassa och bank48 849 kr27 305 kr5 111 kr57 509 kr47 114 kr
Summa tillgångar588 415 kr595 776 kr406 170 kr751 514 kr832 821 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital-107 586 kr103 970 kr102 705 kr79 669 kr51 183 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat149 012 kr-157 587 kr53 970 kr52 705 kr179 669 kr
Årets resultat-306 598 kr211 557 kr-1 265 kr-23 036 kr-178 486 kr
Kortfristiga skulder696 002 kr491 806 kr303 464 kr671 845 kr401 637 kr
Leverantörsskulder147 515 kr185 864 kr79 409 kr56 420 kr211 267 kr
Skatteskulder27 059 kr1 578 kr4 024 kr3 563 kr2 222 kr
Övriga kortfristiga skulder520 652 kr278 017 kr220 031 kr530 193 kr122 548 kr
Summa eget kapital och skulder588 416 kr595 776 kr406 170 kr751 514 kr832 821 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver restaurangverksamhet i förhyrda lokaler i Gottsunda Centrum, UppsalaBolaget har sitt säte i .
Kommentar till förändring av eget kapital
Villkorade aktieägartillskott uppgår per balansdagen 150000 SEK(150000 )

Företrädare

  • Nisat A (verkställande direktör)
  • Md Moazzam K (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2015-02-18
Registrerat hos Bolagsverket
Indian Village AB
2015-02-19
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Indian Village AB för organisationsnummer?

Indian Village AB har organisationsnummer 559004-3484 (5590043484).

Var ligger Indian Village AB?

Indian Village AB har sin registrerade adress Valthornsvägen 7, 75650 Uppsala.

Vilken bransch är Indian Village AB verksamt i?

Indian Village AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Indian Village AB?

Indian Village AB hade en nettoomsättning på 2 570 361 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Indian Village AB?

Indian Village AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registrerade namn

  • Indian Village AB (Företagsnamn)
  • Taste Of Curry (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser restaurangen som finns i Gottsunda centrum.
  • Eden Garden (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser restaurangen som finns på Kvarntorget 3, 754 21 Uppsala.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Uppsala
Län
Uppsala län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2015-02-18
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar