Keen Fredriksson OCH Hälsa AB
Keen Fredriksson OCH Hälsa AB har organisationsnummer 559005-1701 (5590051701)
Aktiebolag • Org.nr: 559005-1701
Om företaget
Keen Fredriksson OCH Hälsa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2015. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Keen Fredriksson OCH Hälsa AB 0 kr och redovisade ett resultat på -31 055 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,5 procent). Kassalikviditeten var 236542,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 358,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 71,5 procent | 52,0 procent till 87,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 236542,9 procent | 358,4 procent | 199,5 procent till 771,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4,5 procent | 24,3 procent | 0,2 procent till 61,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 589 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
- Plats 64 av 69 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Lund.
- Plats 3 167 av 3 866 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 33 523 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 92,5 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | - | 117,7 procent | - | - | - |
| Soliditet | 100,0 procent | 84,8 procent | 76,8 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 467171,4 procent | 277,1 procent | 95,7 procent | 291998,2 procent | 236542,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,6 procent | 61,4 procent | 2,3 procent | 6,0 procent | -4,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | -90,2 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 1067c/o c/o Olle Fredriksson
22104 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Läkararbete
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 130 002 kr | 0 kr | 530 305 kr | 52 000 kr | 1 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 38 608 kr | 25 190 kr | 32 157 kr | 33 282 kr | 29 039 kr | 31 157 kr |
| Personalkostnader | 672 kr | 672 kr | 8 072 kr | 672 kr | 672 kr | 672 kr |
| Rörelseresultat | 90 722 kr | -25 862 kr | 490 076 kr | 18 046 kr | -29 710 kr | -31 828 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 73 kr | 1 330 kr | 2 468 kr | 773 kr |
| Räntekostnader | 824 kr | 0 kr | 75 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 89 898 kr | -25 862 kr | 623 806 kr | 19 375 kr | 43 592 kr | -31 055 kr |
| Bokslutsdispositioner | 417 133 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 111 299 kr | 0 kr | 95 639 kr | 3 898 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 395 732 kr | -25 862 kr | 528 167 kr | 15 477 kr | 43 592 kr | -31 055 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 450 000 kr | 450 000 kr | 586 000 kr | 686 000 kr | 557 334 kr | 557 334 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 450 000 kr | 450 000 kr | 586 000 kr | 686 000 kr | 557 334 kr | 557 334 kr |
| Omsättningstillgångar | 312 443 kr | 261 616 kr | 428 278 kr | 195 250 kr | 163 519 kr | 132 464 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 684 kr | 18 338 kr | 86 538 kr | 82 384 kr | 62 914 kr | 68 215 kr |
| Kassa och bank | 279 759 kr | 243 278 kr | 341 740 kr | 112 866 kr | 100 605 kr | 64 249 kr |
| Summa tillgångar | 762 443 kr | 711 616 kr | 1 014 278 kr | 881 250 kr | 720 853 kr | 689 798 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 737 422 kr | 711 560 kr | 859 727 kr | 677 205 kr | 720 797 kr | 689 742 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 291 690 kr | 687 422 kr | 281 560 kr | 611 727 kr | 627 205 kr | 670 797 kr |
| Årets resultat | 395 732 kr | -25 862 kr | 528 167 kr | 15 477 kr | 43 592 kr | -31 055 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 25 021 kr | 56 kr | 154 551 kr | 204 045 kr | 56 kr | 56 kr |
| Leverantörsskulder | 56 kr | 56 kr | 56 kr | 56 kr | 56 kr | 56 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 26 973 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 24 965 kr | 0 kr | 127 522 kr | 203 989 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 762 443 kr | 711 616 kr | 1 014 278 kr | 881 250 kr | 720 853 kr | 689 798 kr |
Ur årsredovisningen
Läkararbete Företaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Olle F
Undertecknad i Göteborg.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Keen Fredriksson OCH Hälsa AB för organisationsnummer?
Keen Fredriksson OCH Hälsa AB har organisationsnummer 559005-1701 (5590051701).
Var ligger Keen Fredriksson OCH Hälsa AB?
Keen Fredriksson OCH Hälsa AB har sin registrerade adress Box 1067, 22104 Lund.
Vilken bransch är Keen Fredriksson OCH Hälsa AB verksamt i?
Keen Fredriksson OCH Hälsa AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Keen Fredriksson OCH Hälsa AB?
Keen Fredriksson OCH Hälsa AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Keen Fredriksson OCH Hälsa AB någon utdelning?
Styrelsen i Keen Fredriksson OCH Hälsa AB föreslog en utdelning på 639 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-02-25
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.