Östaholm Byggservice AB
Östaholm Byggservice AB har organisationsnummer 559005-8474 (5590058474)
Aktiebolag • Org.nr: 559005-8474
Om företaget
Östaholm Byggservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tärnsjö. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 29 procent till 1 437 963 kr räkenskapsåret 2026 (2 016 186 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Östaholm Byggservice AB 1 437 963 kr och redovisade ett resultat på 3 182 kr. Rörelsemarginalen var -5,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,1 procent). Soliditeten var 23,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 271,9 procent, över branschens median (median 215,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,7 procent | 6,1 procent | 0,8 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,7 procent | 6,0 procent | 0,7 procent till 14,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 23,5 procent | 50,1 procent | 30,0 procent till 73,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 271,9 procent | 215,0 procent | 138,5 procent till 394,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 procent | 22,5 procent | 0,4 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -28,7 procent | 8,7 procent | -17,2 procent till 45,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 438 000 kr | 1 244 000 kr | 794 000 kr till 2 037 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 498 000 kr | 537 000 kr | 360 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 036 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 5 av 17 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Heby.
- Plats 120 av 337 aktiebolag med säte i Heby.
- Plats 3 775 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 114 155 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,6 procent | 11,4 procent | -0,3 procent | 8,0 procent | -5,7 procent |
| Vinstmarginal | 8,5 procent | 11,4 procent | -0,2 procent | 8,1 procent | -5,7 procent |
| Soliditet | 32,8 procent | 44,8 procent | 24,4 procent | 45,7 procent | 23,5 procent |
| Kassalikviditet | 194,9 procent | 670,1 procent | 294,3 procent | 620,6 procent | 271,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 procent | 50,6 procent | 3,9 procent | 48,3 procent | 3,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 4,7 procent | 9,8 procent | -55,9 procent | 110,8 procent | -28,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 975 000 kr | 2 169 000 kr | 956 000 kr | 2 016 000 kr | 1 438 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 491 000 kr | 492 000 kr | 492 000 kr | 494 000 kr | 498 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Älvåsavägen 1074045 Tärnsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom byggnation, ombyggnation och förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 725 345 kr | 1 690 202 kr | 1 886 200 kr | 1 975 094 kr | 2 168 748 kr | 956 240 kr | 2 016 186 kr | 1 437 963 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 30 kr | 0 kr | - | - | - | 11 493 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 488 156 kr | 736 166 kr | 1 207 434 kr | 1 118 775 kr | 1 255 581 kr | 312 621 kr | 1 211 326 kr | 909 455 kr |
| Övriga externa kostnader | 221 390 kr | 194 367 kr | 189 460 kr | 196 394 kr | 174 046 kr | 154 464 kr | 160 023 kr | 112 846 kr |
| Personalkostnader | 774 561 kr | 407 930 kr | 488 028 kr | 490 949 kr | 491 940 kr | 492 024 kr | 494 268 kr | 497 794 kr |
| Rörelseresultat | 241 238 kr | 351 769 kr | 1 278 kr | 168 976 kr | 247 181 kr | -2 869 kr | 162 062 kr | -82 132 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | - | 600 kr | 647 kr | 704 kr | 849 kr |
| Räntekostnader | 78 kr | 15 kr | 103 kr | 288 kr | 248 kr | 99 kr | 117 kr | 353 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 241 160 kr | 351 754 kr | 1 175 kr | 168 688 kr | 247 533 kr | -2 321 kr | 162 649 kr | -81 636 kr |
| Bokslutsdispositioner | -63 000 kr | -88 000 kr | 0 kr | -40 000 kr | -60 000 kr | 14 000 kr | 13 000 kr | 88 000 kr |
| Skatt | 41 923 kr | 56 690 kr | 928 kr | 27 966 kr | 40 027 kr | 5 974 kr | 38 235 kr | 3 182 kr |
| Årets resultat | 136 237 kr | 207 064 kr | 247 kr | 100 722 kr | 147 506 kr | 5 705 kr | 137 414 kr | 3 182 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||||
| Omsättningstillgångar | 571 348 kr | 980 101 kr | 795 134 kr | 895 532 kr | 651 064 kr | 603 039 kr | 622 937 kr | 373 719 kr |
| Varulager | - | - | - | 122 686 kr | 16 960 kr | 0 kr | - | 4 034 kr |
| Kortfristiga fordringar | 215 791 kr | 613 310 kr | 295 382 kr | 359 313 kr | 119 410 kr | 265 109 kr | 119 828 kr | 162 607 kr |
| Kassa och bank | 355 557 kr | 366 791 kr | 499 752 kr | 413 533 kr | 514 694 kr | 337 930 kr | 503 109 kr | 207 078 kr |
| Summa tillgångar | 571 348 kr | 980 101 kr | 795 134 kr | 895 532 kr | 651 064 kr | 603 039 kr | 622 937 kr | 373 719 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital | 285 902 kr | 492 966 kr | 343 212 kr | 293 934 kr | 291 440 kr | 147 145 kr | 284 559 kr | 87 741 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 99 665 kr | 235 902 kr | 292 965 kr | 143 212 kr | 93 934 kr | 91 440 kr | 97 145 kr | 34 559 kr |
| Årets resultat | 136 237 kr | 207 064 kr | 247 kr | 100 722 kr | 147 506 kr | 5 705 kr | 137 414 kr | 3 182 kr |
| Obeskattade reserver | 77 000 kr | 165 000 kr | 165 000 kr | 205 000 kr | 265 000 kr | 251 000 kr | 238 000 kr | 150 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 208 446 kr | 322 135 kr | 286 922 kr | 396 598 kr | 94 624 kr | 204 894 kr | 100 378 kr | 135 978 kr |
| Leverantörsskulder | 36 722 kr | 185 012 kr | 124 828 kr | 146 043 kr | 17 994 kr | 101 885 kr | 55 147 kr | 11 045 kr |
| Skatteskulder | 7 653 kr | 25 870 kr | 21 175 kr | 10 487 kr | 10 544 kr | 10 090 kr | 9 700 kr | 9 606 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 132 352 kr | 99 254 kr | 140 919 kr | 137 776 kr | 66 087 kr | 92 920 kr | 35 531 kr | 115 328 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 571 348 kr | 980 101 kr | 795 134 kr | 895 532 kr | 651 064 kr | 603 039 kr | 622 937 kr | 373 719 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska enligt bolagsordning bedriva verksamhet inom byggnation, ombyggnation och förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Anders E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Östaholm Byggservice AB för organisationsnummer?
Östaholm Byggservice AB har organisationsnummer 559005-8474 (5590058474).
Var ligger Östaholm Byggservice AB?
Östaholm Byggservice AB har sin registrerade adress Älvåsavägen 10, 74045 Tärnsjö.
Vilken bransch är Östaholm Byggservice AB verksamt i?
Östaholm Byggservice AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Östaholm Byggservice AB?
Östaholm Byggservice AB hade en nettoomsättning på 1 437 963 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Östaholm Byggservice AB?
Östaholm Byggservice AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Heby
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.