Feature Stockholm IT Solutions AB
Feature Stockholm IT Solutions AB har organisationsnummer 559006-4340 (5590064340)
Aktiebolag • Org.nr: 559006-4340
Om företaget
Feature Stockholm IT Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 2 kr räkenskapsåret 2025 (136 821 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Feature Stockholm IT Solutions AB 2 kr och redovisade ett resultat på -54 174 kr. Soliditeten var 102,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 102,4 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -12,8 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 104 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 2 758 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 53 675 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 087 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 283 421 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -513,3 procent | - |
| Vinstmarginal | -485,8 procent | - |
| Soliditet | 99,1 procent | 102,4 procent |
| Kassalikviditet | 10840,6 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | -96,9 procent | -12,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rödkindavägen 1112346 Farsta
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva rådgivning, konsultverksamhet inom systemarkitektur och programmering, samt utveckling av programvara främst knutet till internet. Bolaget utvecklar även en applikation om vin och alkohol. Målet är att ha ett team av medarbetare som kontinuerligt utbildas och utvecklas inom vin, drycker och mat, för att kunna förbättra och utöka applikationens funktioner och användarupplevelse. Bolaget ska också äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 136 821 kr | 2 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 8 006 kr | 2 864 kr |
| Övriga externa kostnader | 119 076 kr | 42 267 kr |
| Personalkostnader | 695 150 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 16 957 kr | 16 957 kr |
| Rörelseresultat | -702 368 kr | -62 086 kr |
| Ränteintäkter | 37 750 kr | 7 912 kr |
| Räntekostnader | 117 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -664 735 kr | -54 174 kr |
| Skatt | 0 kr | - |
| Årets resultat | -664 735 kr | -54 174 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 41 271 kr | 24 315 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 41 271 kr | 24 315 kr |
| Omsättningstillgångar | 650 436 kr | 387 794 kr |
| Kortfristiga fordringar | 156 247 kr | 158 382 kr |
| Kassa och bank | 494 189 kr | 229 412 kr |
| Summa tillgångar | 691 707 kr | 412 109 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 685 707 kr | 421 983 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 300 442 kr | 426 157 kr |
| Årets resultat | -664 735 kr | -54 174 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 000 kr | -9 874 kr |
| Leverantörsskulder | - | -436 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | -9 438 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 000 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 691 707 kr | 412 109 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget är i sin helhet ägt av Jani Bäckman. Bolagets verksamhet består i att utföra systemutveckling och bedriva därmed förenlig verksamhet. Verksamheten bedrivs i Stockholm och bolaget har sitt säte i Stockholm. Under året har arvoderade uppdrag utförts i den omfattning som planerats.
Företrädare
- Alexandra D (styrelseordförande)
- Jani Peter B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Feature Stockholm IT Solutions AB för organisationsnummer?
Feature Stockholm IT Solutions AB har organisationsnummer 559006-4340 (5590064340).
Var ligger Feature Stockholm IT Solutions AB?
Feature Stockholm IT Solutions AB har sin registrerade adress Rödkindavägen 11, 12346 Farsta.
Vilken bransch är Feature Stockholm IT Solutions AB verksamt i?
Feature Stockholm IT Solutions AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Feature Stockholm IT Solutions AB?
Feature Stockholm IT Solutions AB hade en nettoomsättning på 2 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-03-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.