Nelly Invest AB
Nelly Invest AB har organisationsnummer 559006-7954 (5590067954)
Aktiebolag • Org.nr: 559006-7954
Om företaget
Nelly Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Segeltorp. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 443 000 kr räkenskapsåret 2025 (359 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nelly Invest AB 443 000 kr och redovisade ett resultat på 296 377 kr. Rörelsemarginalen var 92,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 90,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1574,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 92,1 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 84,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 90,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1574,0 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 23,4 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 16 296 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 76 av 180 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Södertälje.
- Plats 1 694 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 65 304 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 196 396 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 56,7 procent | 68,4 procent | 88,8 procent | 92,1 procent |
| Vinstmarginal | 38,6 procent | 93,5 procent | 88,0 procent | 84,9 procent |
| Soliditet | 93,5 procent | 95,9 procent | 93,5 procent | 90,2 procent |
| Kassalikviditet | 2017,8 procent | 2422,0 procent | 2172,2 procent | 1574,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,7 procent | 11,3 procent | 9,0 procent | 9,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,2 procent | 11,8 procent | 23,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hedvägen 11c/o Elias Rhawi
14171 Segeltorp
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper i dotter- och intressebolag, konsultationer inom frisör- och byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 310 838 kr | 320 749 kr | 358 657 kr | 442 940 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 59 128 kr | 0 kr | - | 719 kr |
| Övriga externa kostnader | 137 910 kr | 101 203 kr | 39 909 kr | 35 576 kr |
| Personalkostnader | 55 734 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 176 322 kr | 219 546 kr | 318 748 kr | 408 083 kr |
| Ränteintäkter | - | 9 kr | -96 kr | 16 kr |
| Räntekostnader | 340 kr | 908 kr | 2 711 kr | 32 079 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 119 732 kr | 300 477 kr | 315 941 kr | 376 020 kr |
| Bokslutsdispositioner | -37 143 kr | 37 143 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 22 954 kr | 53 119 kr | 65 652 kr | 79 643 kr |
| Årets resultat | 59 635 kr | 284 501 kr | 250 289 kr | 296 377 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 15 500 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 500 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 2 378 044 kr | 2 631 706 kr | 2 965 774 kr | 3 402 311 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 377 938 kr | 2 628 707 kr | 2 965 774 kr | 3 402 311 kr |
| Kassa och bank | 106 kr | 2 999 kr | 0 kr | - |
| Summa tillgångar | 2 393 544 kr | 2 631 706 kr | 2 965 774 kr | 3 402 311 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 238 546 kr | 2 523 047 kr | 2 773 336 kr | 3 069 713 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 128 911 kr | 2 188 546 kr | 2 473 047 kr | 2 723 336 kr |
| Årets resultat | 59 635 kr | 284 501 kr | 250 289 kr | 296 377 kr |
| Obeskattade reserver | 37 143 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 117 855 kr | 108 659 kr | 136 533 kr | 216 153 kr |
| Leverantörsskulder | 7 234 kr | 0 kr | 2 471 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 6 344 kr | 41 343 kr | 77 507 kr | 66 488 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 776 kr | 57 316 kr | 22 321 kr | 138 161 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 393 544 kr | 2 631 706 kr | 2 965 774 kr | 3 402 311 kr |
Företrädare
- Elias R
Undertecknad i Södertälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nelly Invest AB för organisationsnummer?
Nelly Invest AB har organisationsnummer 559006-7954 (5590067954).
Var ligger Nelly Invest AB?
Nelly Invest AB har sin registrerade adress Hedvägen 11, 14171 Segeltorp.
Vilken bransch är Nelly Invest AB verksamt i?
Nelly Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nelly Invest AB?
Nelly Invest AB hade en nettoomsättning på 443 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-03-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.