Om företaget
AMAXI AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrby. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 7 094 987 kr räkenskapsåret 2025 (7 910 689 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AMAXI AB 7 094 987 kr och redovisade ett resultat på 85 645 kr. Rörelsemarginalen var 1,5 procent, under branschens median (median 5,8 procent). Soliditeten var 6,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 101,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 187,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,5 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 6,4 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 101,9 procent | 187,9 procent | 124,8 procent till 314,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 133,1 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -10,3 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 709 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 487 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 189 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 39 av 454 aktiebolag inom lokalvård med säte i Stockholm.
- Plats 5 302 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 8 347 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 27 004 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,6 procent | 0,8 procent | 0,2 procent | -0,6 procent | 1,5 procent |
| Vinstmarginal | -2,6 procent | 0,8 procent | 0,2 procent | -0,6 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 4,6 procent | 12,4 procent | 11,5 procent | -3,4 procent | 6,4 procent |
| Kassalikviditet | 102,5 procent | 108,4 procent | 112,9 procent | 80,8 procent | 101,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -311,2 procent | 23,1 procent | 9,7 procent | - | 133,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 13,8 procent | 1,4 procent | - | -10,3 procent |
| Omsättning per anställd | 546 000 kr | 456 000 kr | 433 000 kr | 439 000 kr | 709 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 383 000 kr | 374 000 kr | 323 000 kr | 333 000 kr | 487 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torfastleden 313674 Norrby
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Torfastleden 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva tjänster samt försäljning inom lokalvård och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 007 174 kr | 6 835 778 kr | 6 928 339 kr | 7 910 689 kr | 7 094 987 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 52 999 kr | 50 693 kr | 47 387 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 441 189 kr | 251 865 kr | 199 045 kr | 661 502 kr | 447 915 kr |
| Övriga externa kostnader | 555 122 kr | 971 922 kr | 859 638 kr | 1 296 163 kr | 1 665 308 kr |
| Personalkostnader | 4 217 017 kr | 5 605 186 kr | 5 171 858 kr | 5 999 742 kr | 4 873 797 kr |
| Avskrivningar | 2 386 kr | 2 505 kr | 2 640 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -155 541 kr | 54 993 kr | 13 089 kr | -46 718 kr | 107 967 kr |
| Ränteintäkter | 506 kr | 1 758 kr | 0 kr | - | 7 007 kr |
| Räntekostnader | 950 kr | 2 156 kr | -717 kr | 2 826 kr | 2 685 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -155 985 kr | 54 595 kr | 13 806 kr | -49 544 kr | 112 289 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 408 kr | 0 kr | - | -16 468 kr |
| Skatt | -408 kr | - | - | - | 10 176 kr |
| Årets resultat | -155 577 kr | 55 003 kr | 13 806 kr | -49 544 kr | 85 645 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 23 846 kr | 97 387 kr | 97 387 kr | 101 184 kr | 63 280 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 846 kr | 97 387 kr | 97 387 kr | 63 280 kr | 63 280 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 0 kr | 0 kr | 37 904 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 070 922 kr | 1 825 849 kr | 1 134 835 kr | 516 927 kr | 942 183 kr |
| Varulager | - | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 881 570 kr | 984 222 kr | 914 933 kr | 128 933 kr | 660 528 kr |
| Kassa och bank | 189 352 kr | 841 627 kr | 219 902 kr | 387 994 kr | 281 655 kr |
| Summa tillgångar | 1 094 768 kr | 1 923 236 kr | 1 232 222 kr | 618 111 kr | 1 005 463 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 50 000 kr | 238 161 kr | 141 960 kr | -21 298 kr | 64 347 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 155 577 kr | 133 158 kr | 78 154 kr | -21 754 kr | -71 298 kr |
| Årets resultat | -155 577 kr | 55 003 kr | 13 806 kr | -49 544 kr | 85 645 kr |
| Obeskattade reserver | - | 0 kr | 0 kr | - | 16 468 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 044 768 kr | 1 685 075 kr | 1 005 179 kr | 639 409 kr | 924 648 kr |
| Leverantörsskulder | 89 497 kr | 221 469 kr | 156 040 kr | 79 708 kr | 134 677 kr |
| Skatteskulder | 6 333 kr | 7 149 kr | 12 014 kr | - | 10 176 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 621 710 kr | 759 525 kr | 569 801 kr | 559 701 kr | 779 795 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 094 768 kr | 1 923 236 kr | 1 232 222 kr | 618 111 kr | 1 005 463 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget driver försäljning samt tjänster inom lokalvård och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Georgios T (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AMAXI AB för organisationsnummer?
AMAXI AB har organisationsnummer 559007-2871 (5590072871).
Var ligger AMAXI AB?
AMAXI AB har sin registrerade adress Torfastleden 3, 13674 Norrby.
Vilken bransch är AMAXI AB verksamt i?
AMAXI AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AMAXI AB?
AMAXI AB hade en nettoomsättning på 7 094 987 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har AMAXI AB?
AMAXI AB hade i genomsnitt 10 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-03-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.