
IVONS HAIR TREND Aktiebolag
IVONS HAIR TREND Aktiebolag har organisationsnummer 559007-7193 (5590077193)
Aktiebolag • Org.nr: 559007-7193
Om företaget
IVONS HAIR TREND Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). På Google Maps är verksamheten listad som frisör. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,4 av 5 från 87 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 983 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 927 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte IVONS HAIR TREND Aktiebolag 1 983 000 kr och redovisade ett resultat på -42 596 kr. Rörelsemarginalen var -1,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 15,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 87,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,3 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,2 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 15,2 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 87,4 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -63,2 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,9 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 661 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 392 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 596 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 95 av 558 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Stockholm.
- Plats 15 692 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 27 283 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 85 676 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,3 procent | -11,9 procent | 6,7 procent | -2,8 procent | -1,3 procent |
| Vinstmarginal | -5,4 procent | -17,0 procent | 6,2 procent | -3,3 procent | -2,2 procent |
| Soliditet | 43,3 procent | 11,9 procent | 31,6 procent | 23,1 procent | 15,2 procent |
| Kassalikviditet | 152,1 procent | 88,0 procent | 107,4 procent | 91,2 procent | 87,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -47,5 procent | -450,2 procent | 69,2 procent | -58,5 procent | -63,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 20,2 procent | 6,2 procent | -1,2 procent | 2,9 procent |
| Omsättning per anställd | 764 000 kr | 612 000 kr | 650 000 kr | 642 000 kr | 661 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 558 000 kr | 423 000 kr | 381 000 kr | 397 000 kr | 392 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringvägen 12511661 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Ringvägen 125 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall bestå av hårvårdsverksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 528 195 kr | 1 836 432 kr | 1 949 503 kr | 1 927 140 kr | 1 983 401 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 268 533 kr | 0 kr | 95 556 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 678 913 kr | 787 510 kr | 747 888 kr | 716 385 kr | 747 703 kr |
| Personalkostnader | 1 116 116 kr | 1 269 849 kr | 1 142 071 kr | 1 192 074 kr | 1 176 972 kr |
| Avskrivningar | 52 313 kr | 0 kr | - | 6 382 kr | 46 382 kr |
| Rörelseresultat | -81 315 kr | -218 944 kr | 130 353 kr | -53 315 kr | -26 675 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 122 kr | 55 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 1 317 kr | 6 030 kr | 9 821 kr | 11 049 kr | 15 921 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -82 632 kr | -224 974 kr | 120 654 kr | -64 309 kr | -42 596 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -82 632 kr | -241 471 kr | 120 654 kr | -64 309 kr | -42 596 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 40 000 kr | 40 000 kr | 71 909 kr | 65 527 kr | 19 145 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 000 kr | 40 000 kr | 71 909 kr | 65 527 kr | 19 145 kr |
| Omsättningstillgångar | 362 033 kr | 409 887 kr | 479 384 kr | 410 919 kr | 424 508 kr |
| Varulager | 15 423 kr | 61 100 kr | 74 550 kr | 76 550 kr | 95 550 kr |
| Kortfristiga fordringar | 346 610 kr | 319 390 kr | 343 168 kr | 307 155 kr | 301 239 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 29 397 kr | 61 666 kr | 27 214 kr | 27 719 kr |
| Summa tillgångar | 402 033 kr | 449 887 kr | 551 293 kr | 476 446 kr | 443 653 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 174 110 kr | 53 639 kr | 174 293 kr | 109 984 kr | 67 389 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 206 742 kr | 245 110 kr | 3 639 kr | 124 293 kr | 59 985 kr |
| Årets resultat | -82 632 kr | -241 471 kr | 120 654 kr | -64 309 kr | -42 596 kr |
| Kortfristiga skulder | 227 923 kr | 396 248 kr | 377 000 kr | 366 462 kr | 376 264 kr |
| Leverantörsskulder | 4 145 kr | 63 622 kr | 9 926 kr | 32 529 kr | 41 358 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 111 967 kr | 107 901 kr | 77 546 kr | 49 831 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 126 377 kr | 126 091 kr | 139 477 kr | 134 980 kr | 206 459 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 402 033 kr | 449 887 kr | 551 293 kr | 476 446 kr | 443 653 kr |
Företrädare
- Ivon A
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har IVONS HAIR TREND Aktiebolag för organisationsnummer?
IVONS HAIR TREND Aktiebolag har organisationsnummer 559007-7193 (5590077193).
Var ligger IVONS HAIR TREND Aktiebolag?
IVONS HAIR TREND Aktiebolag har sin registrerade adress Ringvägen 125, 11661 Stockholm.
Vilken bransch är IVONS HAIR TREND Aktiebolag verksamt i?
IVONS HAIR TREND Aktiebolag är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter IVONS HAIR TREND Aktiebolag?
IVONS HAIR TREND Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 983 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har IVONS HAIR TREND Aktiebolag?
IVONS HAIR TREND Aktiebolag hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-03-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.