N-O-S Skagerak AB
N-O-S Skagerak AB har organisationsnummer 559008-1112 (5590081112)
Aktiebolag • Org.nr: 559008-1112
Icke reguljär sjötrafik över hav och kust av passagerareVästra Frölunda
Om företaget
N-O-S Skagerak AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västra Frölunda. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som icke reguljär sjötrafik över hav och kust av passagerare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 50102).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 71 procent till 19 360 000 kr räkenskapsåret 2023 (11 344 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte N-O-S Skagerak AB 19 360 000 kr och redovisade ett resultat på -35 000 kr. Rörelsemarginalen var 0,0 procent, under branschens median (median 11,0 procent). Soliditeten var 1,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,2 procent). Kassalikviditeten var 101,0 procent, under branschens median (median 229,3 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,0 procent | 11,0 procent | -3,3 procent till 29,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 11,6 procent | -3,1 procent till 28,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 1,0 procent | 51,2 procent | 12,1 procent till 77,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 101,0 procent | 229,3 procent | 72,0 procent till 529,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -70,0 procent | 4,0 procent | -16,4 procent till 27,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 70,7 procent | 1,1 procent | -28,3 procent till 28,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 383 000 kr | 860 000 kr | 338 000 kr till 1 825 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 921 000 kr | 373 000 kr | 29 000 kr till 637 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,0 procent | 0,0 procent |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 0,0 procent |
| Soliditet | 1,4 procent | 1,0 procent |
| Kassalikviditet | 101,4 procent | 101,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | -70,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 70,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 260 000 kr | 1 383 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 913 000 kr | 921 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Saltholmsgatan 4442676 Västra Frölunda
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Saltholmsgatan 44 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva rederiverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 344 000 kr | 19 360 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 1 161 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 883 000 kr | 7 466 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 213 000 kr | 133 000 kr |
| Personalkostnader | 8 215 000 kr | 12 887 000 kr |
| Rörelseresultat | 1 000 kr | 4 000 kr |
| Ränteintäkter | 1 000 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 2 000 kr | 2 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 2 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -35 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 2 000 kr |
| Årets resultat | 0 kr | -35 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 3 679 000 kr | 5 140 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 688 000 kr | 3 976 000 kr |
| Kassa och bank | 1 991 000 kr | 1 164 000 kr |
| Summa tillgångar | 3 679 000 kr | 5 140 000 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 kr | 35 000 kr |
| Årets resultat | 0 kr | -35 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 629 000 kr | 5 090 000 kr |
| Leverantörsskulder | 188 000 kr | 382 000 kr |
| Skatteskulder | 34 000 kr | 151 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 436 000 kr | 3 153 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 679 000 kr | 5 140 000 kr |
Företrädare
- Elin K (verkställande direktör)
- David K
Undertecknad i Göteborg.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har N-O-S Skagerak AB för organisationsnummer?
N-O-S Skagerak AB har organisationsnummer 559008-1112 (5590081112).
Var ligger N-O-S Skagerak AB?
N-O-S Skagerak AB har sin registrerade adress Saltholmsgatan 44, 42676 Västra Frölunda.
Vilken bransch är N-O-S Skagerak AB verksamt i?
N-O-S Skagerak AB är registrerat i branschen icke reguljär sjötrafik över hav och kust av passagerare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter N-O-S Skagerak AB?
N-O-S Skagerak AB hade en nettoomsättning på 19 360 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har N-O-S Skagerak AB?
N-O-S Skagerak AB hade i genomsnitt 14 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-03-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.