Wavy P's AB
Wavy P's AB har organisationsnummer 559008-2904 (5590082904)
Aktiebolag • Org.nr: 559008-2904
Om företaget
Wavy P's AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 70 procent till 1 250 000 kr räkenskapsåret 2026 (734 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Wavy P's AB 1 250 000 kr och redovisade ett resultat på 396 271 kr. Rörelsemarginalen var 36,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,0 procent). Kassalikviditeten var 126,0 procent, under branschens median (median 203,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,8 procent | 6,0 procent | 0,9 procent till 14,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 36,6 procent | 6,0 procent | 0,8 procent till 14,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 126,0 procent | 203,5 procent | 117,6 procent till 329,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 125,9 procent | 25,3 procent | 3,5 procent till 49,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 70,3 procent | 2,4 procent | -6,1 procent till 11,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 625 000 kr | 846 000 kr | 643 000 kr till 1 045 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 409 000 kr | 494 000 kr | 350 000 kr till 613 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 153 av 3 579 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 19 av 59 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Umeå.
- Plats 1 181 av 3 627 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 2 631 av 7 355 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 126 564 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -14,3 procent | -12,6 procent | 9,6 procent | 4,4 procent | 36,8 procent |
| Vinstmarginal | -14,6 procent | -12,6 procent | 10,0 procent | -1,5 procent | 36,6 procent |
| Kassalikviditet | 162,1 procent | 64,5 procent | 46,5 procent | 41,9 procent | 126,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | - | 125,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 15,5 procent | 72,0 procent | -3,1 procent | 11,2 procent | 70,3 procent |
| Omsättning per anställd | 396 000 kr | 341 000 kr | 330 000 kr | 367 000 kr | 625 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 126 000 kr | 252 000 kr | 346 000 kr | 382 000 kr | 409 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sundbybergs torg 1c/o Helio
17267 Sundbyberg
Bolag på samma adress
39 andra bolag har Sundbybergs torg 1 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Frisörsalong med fokus på afrohår.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 406 861 kr | 343 078 kr | 396 377 kr | 680 680 kr | 659 591 kr | 733 786 kr | 1 250 190 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 252 325 kr | 58 070 kr | 0 kr | 115 135 kr | 421 738 kr | 381 730 kr | 451 506 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 10 000 kr | 5 562 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 55 232 kr | 234 259 kr | 316 395 kr | 346 467 kr | 296 553 kr | 278 504 kr | 357 411 kr |
| Personalkostnader | 548 672 kr | 205 508 kr | 125 891 kr | 504 128 kr | 692 966 kr | 763 529 kr | 817 282 kr |
| Avskrivningar | 10 515 kr | 8 416 kr | 5 064 kr | 6 740 kr | 6 740 kr | 14 240 kr | 30 000 kr |
| Rörelseresultat | 44 767 kr | -57 035 kr | -56 535 kr | -85 887 kr | 63 551 kr | 32 239 kr | 460 167 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 50 kr | 2 127 kr | 636 kr | 301 kr |
| Räntekostnader | 35 kr | 6 kr | 1 126 kr | 111 kr | -215 kr | 43 505 kr | 2 008 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 44 732 kr | -57 041 kr | -57 661 kr | -85 948 kr | 65 893 kr | -10 630 kr | 458 460 kr |
| Skatt | - | 3 941 kr | 0 kr | - | - | - | 62 189 kr |
| Årets resultat | 44 732 kr | -60 982 kr | -57 661 kr | -85 948 kr | 65 893 kr | -10 630 kr | 396 271 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 95 284 kr | 90 220 kr | 83 480 kr | 76 740 kr | 212 500 kr | 182 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 25 284 kr | 20 220 kr | 13 480 kr | 6 740 kr | 142 500 kr | 112 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 172 387 kr | 86 845 kr | 87 429 kr | 72 824 kr | 128 371 kr | 212 216 kr | 641 959 kr |
| Varulager | 24 562 kr | 14 562 kr | 9 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 46 247 kr | 15 kr | 2 809 kr | 35 261 kr | 23 453 kr | 74 955 kr | 93 214 kr |
| Kassa och bank | 101 578 kr | 72 268 kr | 75 620 kr | 37 563 kr | 104 918 kr | 137 261 kr | 548 745 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 67 911 kr | 6 929 kr | -50 732 kr | -136 680 kr | -70 786 kr | -81 416 kr | 314 855 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 17 911 kr | 17 911 kr | -43 071 kr | -100 732 kr | -186 679 kr | -120 786 kr | -131 416 kr |
| Årets resultat | 44 732 kr | -60 982 kr | -57 661 kr | -85 948 kr | 65 893 kr | -10 630 kr | 396 271 kr |
| Kortfristiga skulder | 104 476 kr | 25 200 kr | 48 381 kr | 112 984 kr | 275 897 kr | 506 132 kr | 509 604 kr |
| Leverantörsskulder | - | 4 278 kr | 25 843 kr | 60 kr | -12 557 kr | 127 042 kr | 61 647 kr |
| Skatteskulder | - | -3 610 kr | -11 747 kr | -11 747 kr | -9 724 kr | -5 965 kr | 55 827 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 104 476 kr | 35 257 kr | 34 285 kr | 124 671 kr | 298 178 kr | 385 055 kr | 392 130 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 172 387 kr | 182 129 kr | 177 649 kr | 156 304 kr | 205 111 kr | 424 716 kr | 824 459 kr |
Företrädare
- Isaac T
- Haben I
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wavy P's AB för organisationsnummer?
Wavy P's AB har organisationsnummer 559008-2904 (5590082904).
Var ligger Wavy P's AB?
Wavy P's AB har sin registrerade adress Sundbybergs torg 1, 17267 Sundbyberg.
Vilken bransch är Wavy P's AB verksamt i?
Wavy P's AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wavy P's AB?
Wavy P's AB hade en nettoomsättning på 1 250 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Wavy P's AB?
Wavy P's AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Wavy P's AB någon utdelning?
Styrelsen i Wavy P's AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-03-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.