Mel Technology AB
Mel Technology AB har organisationsnummer 559009-3125 (5590093125)
Aktiebolag • Org.nr: 559009-3125
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningFjällbacka
Om företaget
Mel Technology AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Fjällbacka. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 518 000 kr räkenskapsåret 2025 (524 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mel Technology AB 518 000 kr och redovisade ett resultat på 121 060 kr. Rörelsemarginalen var 29,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,4 procent). Soliditeten var 81,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 234,7 procent, över branschens median (median 194,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,5 procent | 6,4 procent | 0,1 procent till 17,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 29,5 procent | 6,7 procent | 0,0 procent till 17,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,2 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 234,7 procent | 194,6 procent | 103,2 procent till 434,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 37,7 procent | 8,5 procent | -2,4 procent till 35,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -1,1 procent | -2,7 procent | -33,8 procent till 21,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 707 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 297 av 496 aktiebolag med säte i Tanum.
- Plats 31 152 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 188 472 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,7 procent | 16,9 procent | 3,8 procent | 32,5 procent | 29,5 procent |
| Vinstmarginal | 26,6 procent | 17,0 procent | 4,5 procent | 32,8 procent | 29,5 procent |
| Soliditet | 62,2 procent | 79,9 procent | 30,4 procent | 63,9 procent | 81,2 procent |
| Kassalikviditet | 236,5 procent | 344,0 procent | 114,7 procent | 175,9 procent | 234,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,0 procent | 22,5 procent | 10,4 procent | 68,0 procent | 37,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 21,6 procent | -26,7 procent | 164,6 procent | -1,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Hamngatan 13c/o Dorthé
45740 Fjällbacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med och distribution av elektromekaniska, pneumatiska och hydrauliska komponenter till branscherna industriell automation samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 221 518 kr | 270 128 kr | 197 754 kr | 524 469 kr | 517 620 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 381 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 47 848 kr | 91 985 kr | 103 399 kr | 193 955 kr | 258 986 kr |
| Rörelseresultat | 59 358 kr | 45 631 kr | 7 455 kr | 170 550 kr | 152 938 kr |
| Ränteintäkter | - | 598 kr | 1 080 kr | 1 326 kr | 245 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 539 kr | 0 kr | 171 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 59 358 kr | 45 690 kr | 8 535 kr | 171 705 kr | 153 183 kr |
| Skatt | 12 226 kr | 9 628 kr | 1 895 kr | 35 376 kr | 32 123 kr |
| Årets resultat | 47 132 kr | 36 062 kr | 6 640 kr | 136 329 kr | 121 060 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 199 411 kr | 200 426 kr | 210 706 kr | 313 493 kr | 396 053 kr |
| Varulager | 21 305 kr | 61 893 kr | 42 443 kr | 114 540 kr | 220 920 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 436 kr | 10 270 kr | 22 251 kr | 18 809 kr | 3 987 kr |
| Kassa och bank | 174 670 kr | 128 263 kr | 146 012 kr | 180 144 kr | 171 146 kr |
| Summa tillgångar | 199 411 kr | 200 426 kr | 210 706 kr | 313 493 kr | 396 053 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 124 096 kr | 160 157 kr | 64 028 kr | 200 358 kr | 321 418 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 26 964 kr | 74 095 kr | 7 388 kr | 14 029 kr | 150 358 kr |
| Årets resultat | 47 132 kr | 36 062 kr | 6 640 kr | 136 329 kr | 121 060 kr |
| Kortfristiga skulder | 75 315 kr | 40 269 kr | 146 678 kr | 113 135 kr | 74 635 kr |
| Leverantörsskulder | 2 901 kr | 573 kr | 589 kr | 2 145 kr | 11 674 kr |
| Skatteskulder | 2 425 kr | 1 361 kr | 0 kr | 23 056 kr | 41 739 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 69 989 kr | 38 335 kr | 146 089 kr | 87 934 kr | 21 222 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 199 411 kr | 200 426 kr | 210 706 kr | 313 493 kr | 396 053 kr |
Företrädare
- Linda D (ordförande)
- Mattias L
Undertecknad i Fjällbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mel Technology AB för organisationsnummer?
Mel Technology AB har organisationsnummer 559009-3125 (5590093125).
Var ligger Mel Technology AB?
Mel Technology AB har sin registrerade adress Södra Hamngatan 13, 45740 Fjällbacka.
Vilken bransch är Mel Technology AB verksamt i?
Mel Technology AB är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mel Technology AB?
Mel Technology AB hade en nettoomsättning på 518 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mel Technology AB någon utdelning?
Styrelsen i Mel Technology AB föreslog en utdelning på 30 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tanum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-03-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.