Sotenäs Båtförvaring & service AB
Sotenäs Båtförvaring & service AB har organisationsnummer 559009-3810 (5590093810)
Aktiebolag • Org.nr: 559009-3810
Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheterHunnebostrand
Om företaget
Sotenäs Båtförvaring & service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hunnebostrand. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68209). Företaget bedriver även verksamhet inom reparation och underhåll av civila fartyg och båtar.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 968 368 kr räkenskapsåret 2025 (933 823 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sotenäs Båtförvaring & service AB 968 368 kr och redovisade ett resultat på 252 773 kr. Rörelsemarginalen var 38,4 procent, över branschens median (median 36,3 procent). Soliditeten var 26,4 procent, över branschens median (median 14,4 procent). Kassalikviditeten var 150,8 procent, över branschens median (median 69,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,4 procent | 36,3 procent | 6,8 procent till 65,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 32,9 procent | 14,5 procent | -2,2 procent till 50,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 26,4 procent | 14,4 procent | 1,8 procent till 72,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 150,8 procent | 69,7 procent | 6,0 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 40,8 procent | -0,1 procent | -17,8 procent till 8,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,7 procent | 1,6 procent | -11,3 procent till 14,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 968 000 kr | 810 000 kr | 78 000 kr till 2 057 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 155 000 kr | 334 000 kr | 104 000 kr till 587 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 179 av 803 aktiebolag inom övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter med säte i Sotenäs.
- Plats 233 av 534 aktiebolag med säte i Sotenäs.
- Plats 24 545 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 147 807 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,7 procent | 24,1 procent | 27,3 procent | 38,1 procent | 38,4 procent |
| Vinstmarginal | 7,5 procent | 15,8 procent | 15,3 procent | 28,5 procent | 32,9 procent |
| Soliditet | 6,7 procent | 7,0 procent | 7,0 procent | 16,2 procent | 26,4 procent |
| Kassalikviditet | 42,5 procent | 49,0 procent | 59,0 procent | 103,1 procent | 150,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,4 procent | 0,1 procent | 57,7 procent | 40,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,3 procent | 9,9 procent | 6,4 procent | 3,7 procent |
| Omsättning per anställd | 796 000 kr | 798 000 kr | 878 000 kr | 934 000 kr | 968 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 237 000 kr | 237 000 kr | 197 000 kr | 136 000 kr | 155 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Murkelvägen 3A45662 Hunnebostrand
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Murkelvägen 3A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med båtförvaring, båtmarina, båtservice, skoterverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 796 138 kr | 798 490 kr | 877 508 kr | 933 823 kr | 968 368 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 5 437 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 121 248 kr | 97 126 kr | 158 056 kr | 172 766 kr | 128 640 kr |
| Övriga externa kostnader | 217 005 kr | 152 782 kr | 178 009 kr | 162 126 kr | 227 862 kr |
| Personalkostnader | 236 556 kr | 236 556 kr | 197 126 kr | 136 409 kr | 154 939 kr |
| Avskrivningar | 119 868 kr | 119 868 kr | 110 202 kr | 106 867 kr | 84 869 kr |
| Rörelseresultat | 101 461 kr | 192 158 kr | 239 552 kr | 355 655 kr | 372 058 kr |
| Ränteintäkter | - | 17 kr | 250 kr | 257 kr | 15 kr |
| Räntekostnader | 41 446 kr | 66 373 kr | 105 714 kr | 89 554 kr | 53 725 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 60 015 kr | 125 802 kr | 134 088 kr | 266 358 kr | 318 348 kr |
| Bokslutsdispositioner | -60 000 kr | -125 000 kr | -134 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 0 kr | 160 kr | 0 kr | 54 781 kr | 65 575 kr |
| Årets resultat | 15 kr | 642 kr | 88 kr | 211 577 kr | 252 773 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 174 026 kr | 2 054 158 kr | 1 943 956 kr | 1 837 089 kr | 1 752 220 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 174 026 kr | 2 054 158 kr | 1 943 956 kr | 1 837 089 kr | 1 752 220 kr |
| Omsättningstillgångar | 137 533 kr | 170 559 kr | 268 440 kr | 427 984 kr | 595 131 kr |
| Varulager | - | 281 kr | 281 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 20 163 kr | 20 003 kr | 34 448 kr | 24 683 kr | 16 822 kr |
| Kassa och bank | 117 370 kr | 150 275 kr | 233 711 kr | 403 301 kr | 578 309 kr |
| Summa tillgångar | 2 311 559 kr | 2 224 717 kr | 2 212 396 kr | 2 265 073 kr | 2 347 351 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 154 285 kr | 154 927 kr | 155 016 kr | 366 593 kr | 619 366 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 104 270 kr | 104 285 kr | 104 928 kr | 105 016 kr | 316 593 kr |
| Årets resultat | 15 kr | 642 kr | 88 kr | 211 577 kr | 252 773 kr |
| Kortfristiga skulder | 323 569 kr | 347 782 kr | 454 772 kr | 415 272 kr | 394 685 kr |
| Leverantörsskulder | 26 020 kr | 19 021 kr | 28 681 kr | 30 758 kr | 12 254 kr |
| Skatteskulder | 6 120 kr | 6 120 kr | 6 120 kr | 40 738 kr | 92 032 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 291 429 kr | 322 641 kr | 419 972 kr | 343 777 kr | 290 399 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 311 559 kr | 2 224 717 kr | 2 212 396 kr | 2 265 073 kr | 2 347 351 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2015 och bedriver sedan dess verksahet med båtförvaring, båtmarina, båtservice, skoterverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Uppgifter om moderföretag Företaget ingår som ett helägt dotterbolag till Lökholmen Marina AB 556820-7525, med säte i Sotenäs Kommun. Bolaget äger fastigheten Askum-Backa 3:2.
Företrädare
- Ricky A (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sotenäs Båtförvaring & service AB för organisationsnummer?
Sotenäs Båtförvaring & service AB har organisationsnummer 559009-3810 (5590093810).
Var ligger Sotenäs Båtförvaring & service AB?
Sotenäs Båtförvaring & service AB har sin registrerade adress Murkelvägen 3A, 45662 Hunnebostrand.
Vilken bransch är Sotenäs Båtförvaring & service AB verksamt i?
Sotenäs Båtförvaring & service AB är registrerat i branschen övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sotenäs Båtförvaring & service AB?
Sotenäs Båtförvaring & service AB hade en nettoomsättning på 968 368 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sotenäs Båtförvaring & service AB?
Sotenäs Båtförvaring & service AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Sotenäs Båtförvaring & service AB någon utdelning?
Styrelsen i Sotenäs Båtförvaring & service AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sotenäs
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-04-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.