MVA Invest AB

MVA Invest AB har organisationsnummer 559010-5515 (5590105515)

Aktiebolag • Org.nr: 559010-5515

Konsultverksamhet avseende företags organisationSödertälje

Aktivt företagVerksamt sedan 2015Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

MVA Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).

Ekonomi

552 201 krOmsättning▲ 80 procent
156 533 krÅrets resultat
-Antal anställda
23,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 80 procent till 552 201 kr räkenskapsåret 2025 (307 000 kr föregående år).

Anledningen till att försäljningen har ökat är att man har hittat en samarbetspartner som vi kan samerbeta med konsultation i detta företagg AAA Work Coaching AB .

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte MVA Invest AB 552 201 kr och redovisade ett resultat på 156 533 kr. Rörelsemarginalen var 37,8 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 23,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 64,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal37,8 procent21,2 procent1,8 procent till 46,8 procentöver branschens median
Vinstmarginal28,3 procent23,2 procent2,7 procent till 51,2 procentöver branschens median
Soliditet23,4 procent67,2 procent44,1 procent till 88,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet64,4 procent324,3 procent160,0 procent till 782,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital23,5 procent10,1 procent-3,7 procent till 46,8 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt79,9 procent-5,2 procent-44,7 procent till 22,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal---2,7 procent37,8 procent
Vinstmarginal----380,1 procent28,3 procent
Soliditet62,1 procent66,1 procent39,6 procent17,3 procent23,4 procent
Kassalikviditet137,4 procent210,8 procent111,4 procent61,8 procent64,4 procent
Avkastning på eget kapital-17,4 procent-7,4 procent-116,4 procent-228,8 procent23,5 procent
Omsättningstillväxt----79,9 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Björkängsvägen 15
15252 Södertälje

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Björkängsvägen 15 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska äga och förvalta fastigheter, förvalta kapital, bedriva utbildning inom grundskola samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning0 kr0 kr450 kr1 008 kr306 808 kr552 201 kr
Övriga rörelseintäkter-----0 kr
Övriga externa kostnader74 998 kr48 139 kr83 497 kr144 979 kr298 427 kr340 905 kr
Personalkostnader----209 kr2 829 kr
Rörelseresultat-74 998 kr-48 139 kr-83 047 kr-143 971 kr8 172 kr208 467 kr
Ränteintäkter2 499 kr-88 970 kr5 585 kr29 727 kr8 669 kr455 kr
Räntekostnader145 434 kr122 577 kr59 359 kr71 328 kr75 345 kr52 389 kr
Resultat efter finansiella poster-922 933 kr-680 211 kr-268 321 kr-1 953 572 kr-1 167 382 kr156 533 kr
Årets resultat-922 933 kr-680 211 kr-268 321 kr-1 953 572 kr-1 167 382 kr156 533 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar5 975 322 kr4 845 000 kr4 130 000 kr2 582 000 kr1 541 500 kr1 542 700 kr
Finansiella anläggningstillgångar5 975 322 kr4 845 000 kr4 130 000 kr2 582 000 kr1 541 500 kr1 542 700 kr
Omsättningstillgångar2 019 538 kr1 437 901 kr1 365 486 kr1 655 744 kr1 400 308 kr1 302 258 kr
Kortfristiga fordringar1 382 082 kr1 362 082 kr1 362 239 kr1 652 800 kr1 399 224 kr1 301 928 kr
Kassa och bank115 928 kr75 819 kr3 247 kr2 944 kr1 084 kr330 kr
Summa tillgångar7 994 860 kr6 282 901 kr5 495 486 kr4 237 744 kr2 941 808 kr2 851 958 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital4 579 715 kr3 899 504 kr3 631 183 kr1 677 611 kr510 229 kr666 762 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat-998 806 kr-1 921 739 kr-2 601 950 kr-2 870 271 kr-4 823 843 kr-5 991 225 kr
Årets resultat-922 933 kr-680 211 kr-268 321 kr-1 953 572 kr-1 167 382 kr156 533 kr
Kortfristiga skulder1 139 204 kr1 046 233 kr647 863 kr1 486 335 kr2 267 085 kr2 022 866 kr
Leverantörsskulder3 235 kr4 469 kr2 965 kr169 212 kr145 793 kr77 370 kr
Skatteskulder-----508 kr
Övriga kortfristiga skulder1 000 969 kr1 000 791 kr453 925 kr1 043 093 kr2 080 319 kr1 913 437 kr
Summa eget kapital och skulder7 994 860 kr6 282 901 kr5 495 486 kr4 237 744 kr2 941 808 kr2 851 958 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företagets verksamhet är förvaltning och handel med värdepapper för en begränsad och sluten krets av ägare.

Företrädare

  • Maria A
  • Atiye A

Undertecknad i Södertälje.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2015-04-15
Registrerat hos Bolagsverket
MVA Invest AB
2015-04-16
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har MVA Invest AB för organisationsnummer?

MVA Invest AB har organisationsnummer 559010-5515 (5590105515).

Var ligger MVA Invest AB?

MVA Invest AB har sin registrerade adress Björkängsvägen 15, 15252 Södertälje.

Vilken bransch är MVA Invest AB verksamt i?

MVA Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter MVA Invest AB?

MVA Invest AB hade en nettoomsättning på 552 201 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Södertälje
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Avregistrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2015-04-15
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar