Ronlin Group AB
Ronlin Group AB har organisationsnummer 559012-7022 (5590127022)
Aktiebolag • Org.nr: 559012-7022
Om företaget
Ronlin Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Onsala. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Ronlin Group AB 804 999 kr och redovisade ett resultat på 350 241 kr. Rörelsemarginalen var -9,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,8 procent). Soliditeten var 97,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,1 procent). Kassalikviditeten var 1034,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 135,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,9 procent | 2,8 procent | -3,0 procent till 10,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 43,5 procent | 2,4 procent | -3,5 procent till 9,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 97,1 procent | 38,1 procent | 11,6 procent till 67,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1034,1 procent | 135,9 procent | 63,0 procent till 300,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 procent | 10,2 procent | -12,5 procent till 48,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 805 000 kr | 1 090 000 kr | 778 000 kr till 1 435 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 669 000 kr | 407 000 kr | 286 000 kr till 514 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Onsala vassväg 13c/o c/o Ronan Morgan
43937 Onsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med aktier och IT-konsultation. Bolaget ska driva kosnultverksamhet inom restaurang- och café samt därmed förenlig verksamhet. Postorderhandel och detaljhandel på Internet med smink, parfym och möbler.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 804 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 kr |
| Övriga externa kostnader | 215 650 kr |
| Personalkostnader | 668 723 kr |
| Rörelseresultat | -79 372 kr |
| Ränteintäkter | 43 kr |
| Räntekostnader | -149 907 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 350 241 kr |
| Årets resultat | 350 241 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 2 784 299 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 784 299 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 174 569 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 027 kr |
| Kassa och bank | 479 619 kr |
| Summa tillgångar | 3 958 868 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 3 845 284 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 445 043 kr |
| Årets resultat | 350 241 kr |
| Kortfristiga skulder | 113 584 kr |
| Leverantörsskulder | 15 208 kr |
| Skatteskulder | 736 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 72 640 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 958 868 kr |
Företrädare
- Ronan M
Undertecknad i Kungsbacka, den dag som framgår av min elektroniska underskrift.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ronlin Group AB för organisationsnummer?
Ronlin Group AB har organisationsnummer 559012-7022 (5590127022).
Var ligger Ronlin Group AB?
Ronlin Group AB har sin registrerade adress Onsala vassväg 13, 43937 Onsala.
Vilken bransch är Ronlin Group AB verksamt i?
Ronlin Group AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ronlin Group AB?
Ronlin Group AB hade en nettoomsättning på 804 999 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ronlin Group AB?
Ronlin Group AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ronlin Group AB någon utdelning?
Styrelsen i Ronlin Group AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-05-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.