Lundins TeBar Aktiebolag

Lundins TeBar Aktiebolag har organisationsnummer 559012-9135 (5590129135)

Aktiebolag • Org.nr: 559012-9135

Redovisning och bokföring; skatterådgivningHemse

Aktivt företagVerksamt sedan 2015Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Lundins TeBar Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Hemse. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom restaurangverksamhet.

Ekonomi

197 962 krOmsättning▲ 19 procent
43 511 krÅrets resultat
-Antal anställda
8,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 19 procent till 197 962 kr räkenskapsåret 2025 (166 165 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Lundins TeBar Aktiebolag 197 962 kr och redovisade ett resultat på 43 511 kr. Rörelsemarginalen var 24,8 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 8,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 262,1 procent, under branschens median (median 290,6 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal24,8 procent16,0 procent4,0 procent till 33,2 procentöver branschens median
Vinstmarginal22,0 procent16,8 procent4,3 procent till 35,2 procentöver branschens median
Soliditet8,2 procent61,2 procent41,6 procent till 80,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet262,1 procent290,6 procent171,3 procent till 570,9 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital158,4 procent23,0 procent2,1 procent till 53,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt19,1 procent2,0 procent-12,4 procent till 16,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 6 679 av 9 354 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
  • Plats 44 av 58 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Gotland.
  • Plats 1 541 av 2 138 aktiebolag med säte i Gotland.
  • Plats 1 541 av 2 138 aktiebolag i Gotlands län.
  • Plats 228 724 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2022202320242025
Rörelsemarginal---3,0 procent24,8 procent
Vinstmarginal---21,7 procent22,0 procent
Soliditet21,5 procent3,9 procent-3,6 procent8,2 procent
Kassalikviditet-920,4 procent117,9 procent262,1 procent
Avkastning på eget kapital-44,1 procent-412,1 procent-158,4 procent
Omsättningstillväxt---19,1 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

FARDHEM NIKSARVE 144
62352 Hemse

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har FARDHEM NIKSARVE 144 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva café och restaurangrörelse, erbjuda logi och båturer, bedriva handel med te och presentartiklar samt därmed förenlig verksamhet. Företaget ska också bedriva en bokföringsfirma med därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2022202320242025
Nettoomsättning0 kr62 692 kr166 165 kr197 962 kr
Övriga rörelseintäkter--20 195 kr996 kr
Råvaror och förnödenheter---1 200 kr
Övriga externa kostnader26 023 kr83 529 kr63 874 kr33 495 kr
Personalkostnader998 kr7 552 kr82 621 kr72 595 kr
Avskrivningar6 725 kr25 125 kr26 582 kr15 375 kr
Rörelseresultat-45 935 kr-71 092 kr-4 937 kr49 071 kr
Ränteintäkter23 kr1 274 kr894 kr774 kr
Räntekostnader-20 326 kr32 054 kr6 332 kr
Resultat efter finansiella poster-45 912 kr-90 144 kr-36 097 kr43 513 kr
Bokslutsdispositioner-6 381 kr0 kr-2 kr
Årets resultat-45 912 kr-83 763 kr-36 097 kr43 511 kr

Balansräkning

Post2022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar440 240 kr439 964 kr296 290 kr191 157 kr
Materiella anläggningstillgångar440 240 kr439 964 kr190 790 kr175 657 kr
Finansiella anläggningstillgångar--105 500 kr15 500 kr
Omsättningstillgångar44 614 kr77 274 kr152 729 kr142 100 kr
Varulager-7 866 kr34 529 kr33 300 kr
Kortfristiga fordringar--85 649 kr17 389 kr
Kassa och bank44 614 kr69 408 kr32 551 kr91 411 kr
Summa tillgångar484 854 kr517 238 kr449 019 kr333 257 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital104 088 kr20 325 kr-16 279 kr27 475 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat125 000 kr79 088 kr-5 182 kr-41 036 kr
Årets resultat-45 912 kr-83 763 kr-36 097 kr43 511 kr
Obeskattade reserver--6 381 kr-6 381 kr-6 379 kr
Kortfristiga skulder-119 234 kr7 541 kr100 279 kr41 516 kr
Leverantörsskulder---348 kr
Skatteskulder---1 983 kr
Övriga kortfristiga skulder-119 234 kr-12 785 kr80 805 kr39 185 kr
Summa eget kapital och skulder484 854 kr517 238 kr449 019 kr333 257 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Lundins TeBar påbörjade sin verksamhet som ett litet fik under varumärket TeBaren. År 2022 ändrades inriktningen till att huvudsakligen vara en bokföringsbyrå under varumärket TeBarens Bokföring. Tanken är att de två inriktningarna så småningom ska förenas. Några år framåt är fokus endast på TeBarens Bokföring. Företaget har sitt säte på Gotland.

Företrädare

  • Jane Lena L (verkställande direktör)

Undertecknad i 2026-06-30 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2015-05-05
Registrerat hos Bolagsverket
Lundins TeBar Aktiebolag
2015-05-07
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Lundins TeBar Aktiebolag för organisationsnummer?

Lundins TeBar Aktiebolag har organisationsnummer 559012-9135 (5590129135).

Var ligger Lundins TeBar Aktiebolag?

Lundins TeBar Aktiebolag har sin registrerade adress FARDHEM NIKSARVE 144, 62352 Hemse.

Vilken bransch är Lundins TeBar Aktiebolag verksamt i?

Lundins TeBar Aktiebolag är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Lundins TeBar Aktiebolag?

Lundins TeBar Aktiebolag hade en nettoomsättning på 197 962 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Gotland
Län
Gotlands län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2015-05-05
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar