Stenslättens Bygg AB
Stenslättens Bygg AB har organisationsnummer 559013-2006 (5590132006)
Aktiebolag • Org.nr: 559013-2006
Om företaget
Stenslättens Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrahammar. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 679 554 kr räkenskapsåret 2025 (665 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stenslättens Bygg AB 679 554 kr och redovisade ett resultat på 800 kr. Rörelsemarginalen var -3,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 45,1 procent, under branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 182,2 procent, under branschens median (median 201,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,5 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,4 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 45,1 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 182,2 procent | 201,2 procent | 127,1 procent till 371,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,2 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 680 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 591 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 410 av 6 368 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 60 av 79 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Jönköping.
- Plats 2 259 av 4 144 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 4 774 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 172 960 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -36,7 procent | 9,1 procent | 13,2 procent | 15,5 procent | -3,5 procent |
| Vinstmarginal | -36,8 procent | 9,1 procent | 13,2 procent | 15,6 procent | -3,4 procent |
| Soliditet | 53,8 procent | 60,4 procent | 61,5 procent | 29,9 procent | 45,1 procent |
| Kassalikviditet | 159,1 procent | 209,6 procent | 241,4 procent | 148,1 procent | 182,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -35,0 procent | 17,2 procent | 25,5 procent | 28,3 procent | 0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -48,6 procent | 41,3 procent | 61,2 procent | -18,0 procent | 2,2 procent |
| Omsättning per anställd | 356 000 kr | 503 000 kr | 811 000 kr | 665 000 kr | 680 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 316 000 kr | 291 000 kr | 580 000 kr | 365 000 kr | 591 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gökstigen 10c/o c/o Persson
56232 Norrahammar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 692 777 kr | 355 705 kr | 502 526 kr | 810 889 kr | 664 541 kr | 679 554 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 632 kr | 0 kr | 1 182 kr | 2 325 kr | 533 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 107 773 kr | 66 777 kr | 76 988 kr | 73 794 kr | 75 536 kr | 78 960 kr |
| Personalkostnader | 428 864 kr | 316 225 kr | 290 920 kr | 579 843 kr | 364 754 kr | 590 855 kr |
| Avskrivningar | 26 198 kr | 33 365 kr | 33 798 kr | 33 798 kr | 32 930 kr | 8 901 kr |
| Rörelseresultat | 17 445 kr | -130 577 kr | 46 000 kr | 106 746 kr | 103 284 kr | -23 590 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 36 kr | 437 kr | 1 083 kr | 768 kr |
| Räntekostnader | -2 kr | 86 kr | 0 kr | - | - | 581 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 17 447 kr | -130 663 kr | 46 036 kr | 107 183 kr | 104 367 kr | -23 403 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 53 000 kr | 0 kr | - | -25 000 kr | 25 000 kr |
| Skatt | 3 854 kr | 0 kr | - | 15 656 kr | 16 364 kr | 797 kr |
| Årets resultat | 13 593 kr | -77 663 kr | 46 036 kr | 91 527 kr | 63 003 kr | 800 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 116 702 kr | 109 427 kr | 75 629 kr | 41 831 kr | 8 901 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 116 702 kr | 109 427 kr | 75 629 kr | 41 831 kr | 8 901 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 402 424 kr | 302 778 kr | 367 670 kr | 542 202 kr | 734 246 kr | 277 518 kr |
| Kortfristiga fordringar | 175 422 kr | 183 256 kr | 152 628 kr | 193 886 kr | 213 854 kr | 196 500 kr |
| Kassa och bank | 227 002 kr | 119 522 kr | 215 042 kr | 348 316 kr | 520 392 kr | 81 018 kr |
| Summa tillgångar | 519 126 kr | 412 205 kr | 443 299 kr | 584 033 kr | 743 147 kr | 277 518 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 299 510 kr | 221 847 kr | 267 884 kr | 359 411 kr | 222 414 kr | 125 214 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 235 917 kr | 249 510 kr | 171 848 kr | 217 884 kr | 109 411 kr | 74 414 kr |
| Årets resultat | 13 593 kr | -77 663 kr | 46 036 kr | 91 527 kr | 63 003 kr | 800 kr |
| Obeskattade reserver | 53 000 kr | 0 kr | - | - | 25 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 166 616 kr | 190 358 kr | 175 415 kr | 224 622 kr | 495 733 kr | 152 304 kr |
| Leverantörsskulder | 40 901 kr | 7 346 kr | 7 315 kr | 9 777 kr | 50 465 kr | 359 kr |
| Skatteskulder | - | 3 178 kr | 665 kr | 18 601 kr | 34 215 kr | 5 020 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 80 719 kr | 141 879 kr | 131 665 kr | 144 111 kr | 355 597 kr | 108 469 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 519 126 kr | 412 205 kr | 443 299 kr | 584 033 kr | 743 147 kr | 277 518 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver nybyggnation, renoveringar, snickeriarbete samt arbeten i våtrum. Företaget har sitt säte i Jönköping.
Företrädare
- Fredrik Sture P
Undertecknad i Jönköping 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stenslättens Bygg AB för organisationsnummer?
Stenslättens Bygg AB har organisationsnummer 559013-2006 (5590132006).
Var ligger Stenslättens Bygg AB?
Stenslättens Bygg AB har sin registrerade adress Gökstigen 10, 56232 Norrahammar.
Vilken bransch är Stenslättens Bygg AB verksamt i?
Stenslättens Bygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stenslättens Bygg AB?
Stenslättens Bygg AB hade en nettoomsättning på 679 554 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stenslättens Bygg AB?
Stenslättens Bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-05-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.