Taysta AB
Taysta AB har organisationsnummer 559013-5736 (5590135736)
Aktiebolag • Org.nr: 559013-5736
Om företaget
Taysta AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93290). Sidoverksamheter inkluderar övrig reklamverksamhet, arrangemang av kongresser och mässor, förmedling avseende icke-specialiserad detaljhandel och personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 5 312 173 kr räkenskapsåret 2025 (6 239 577 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Taysta AB 5 312 173 kr och redovisade ett resultat på -1 099 kr. Rörelsemarginalen var -12,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 41,0 procent, under branschens median (median 48,1 procent). Kassalikviditeten var 160,5 procent, under branschens median (median 189,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,4 procent | 4,4 procent | -4,8 procent till 16,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -7,9 procent | 3,8 procent | -5,5 procent till 17,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 41,0 procent | 48,1 procent | 20,3 procent till 78,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 160,5 procent | 189,6 procent | 87,2 procent till 460,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -0,1 procent | 3,0 procent | -20,0 procent till 33,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -14,9 procent | 0,0 procent | -24,7 procent till 18,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 759 000 kr | 969 000 kr | 538 000 kr till 1 551 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 236 000 kr | 369 000 kr | 180 000 kr till 523 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 51 av 907 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
- Plats 2 av 22 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet med säte i Uppsala.
- Plats 602 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 1 030 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 34 868 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,2 procent | 29,6 procent | 8,9 procent | -0,6 procent | -12,4 procent |
| Vinstmarginal | 21,2 procent | 26,3 procent | -1,6 procent | -2,3 procent | -7,9 procent |
| Soliditet | 46,7 procent | 42,9 procent | 25,6 procent | 31,3 procent | 41,0 procent |
| Kassalikviditet | 308,9 procent | 277,1 procent | 208,8 procent | 195,3 procent | 160,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,2 procent | 54,1 procent | -12,5 procent | 3,0 procent | -0,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 123,5 procent | 7,9 procent | -7,0 procent | -14,9 procent |
| Omsättning per anställd | 927 000 kr | 1 243 000 kr | 1 118 000 kr | 891 000 kr | 759 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 175 000 kr | 175 000 kr | 234 000 kr | 272 000 kr | 236 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norbyvägen 71Bc/o Patrik Wengberg
75239 Uppsala
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Norbyvägen 71B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
En grupp sommelierer som skapar evenemang, upplevelser och provningar för privatpersoner och företag. Konsultering av dryck, mat och delikatesser mot restaurang-, livsmedel- och dryckesbranschen. Marknadsföring och försäljning av diverse livsmedel.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 781 982 kr | 6 217 115 kr | 6 707 504 kr | 6 239 577 kr | 5 312 173 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 165 228 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 914 063 kr | 1 287 240 kr | 1 464 465 kr | 1 242 286 kr | 1 092 523 kr |
| Övriga externa kostnader | 918 689 kr | 2 213 998 kr | 3 243 715 kr | 3 129 973 kr | 3 205 978 kr |
| Personalkostnader | 524 699 kr | 872 921 kr | 1 403 807 kr | 1 905 832 kr | 1 651 752 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 18 031 kr |
| Rörelseresultat | 589 759 kr | 1 842 956 kr | 595 517 kr | -38 514 kr | -656 111 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 377 kr | 91 357 kr | 17 574 kr |
| Räntekostnader | 1 045 kr | 1 411 kr | 830 kr | 3 103 kr | 4 128 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 588 714 kr | 1 638 108 kr | -104 936 kr | -145 741 kr | -421 135 kr |
| Bokslutsdispositioner | -149 400 kr | -413 400 kr | 0 kr | 174 220 kr | 420 837 kr |
| Skatt | 99 078 kr | 255 540 kr | 0 kr | 2 759 kr | 801 kr |
| Årets resultat | 340 236 kr | 969 168 kr | -104 936 kr | 25 720 kr | -1 099 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 112 500 kr | 87 500 kr | 87 500 kr | 495 717 kr | 854 339 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | 117 949 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 112 500 kr | 87 500 kr | 87 500 kr | 495 717 kr | 736 390 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 081 146 kr | 4 091 872 kr | 3 186 112 kr | 2 261 151 kr | 1 249 273 kr |
| Kortfristiga fordringar | 33 882 kr | 546 645 kr | 1 177 206 kr | 803 028 kr | 841 175 kr |
| Kassa och bank | 2 047 264 kr | 3 545 227 kr | 2 008 906 kr | 1 458 123 kr | 408 098 kr |
| Summa tillgångar | 2 193 646 kr | 4 179 372 kr | 3 273 612 kr | 2 756 868 kr | 2 103 612 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 023 813 kr | 1 792 981 kr | 838 045 kr | 863 764 kr | 862 665 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 633 577 kr | 773 813 kr | 892 981 kr | 788 044 kr | 813 764 kr |
| Årets resultat | 340 236 kr | 969 168 kr | -104 936 kr | 25 720 kr | -1 099 kr |
| Obeskattade reserver | 496 157 kr | 909 557 kr | 909 557 kr | 735 337 kr | 462 800 kr |
| Kortfristiga skulder | 673 676 kr | 1 476 834 kr | 1 526 010 kr | 1 157 767 kr | 778 147 kr |
| Leverantörsskulder | 99 571 kr | 127 575 kr | 193 998 kr | 251 637 kr | 170 098 kr |
| Skatteskulder | 116 668 kr | 175 601 kr | 22 021 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 406 865 kr | 962 722 kr | 1 302 493 kr | 898 630 kr | 527 934 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 193 646 kr | 4 179 372 kr | 3 273 612 kr | 2 756 868 kr | 2 103 612 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2015, men verksamheten startades under hösten 2015. Bolaget skapar evenmang, upplevelser och provningar för privatpersoner och företag. Bolaget har sitt huvudkontor i Uppsala.
Företrädare
- Patrik W (styrelseledamot)
Undertecknad i Uppsala 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Taysta AB för organisationsnummer?
Taysta AB har organisationsnummer 559013-5736 (5590135736).
Var ligger Taysta AB?
Taysta AB har sin registrerade adress Norbyvägen 71B, 75239 Uppsala.
Vilken bransch är Taysta AB verksamt i?
Taysta AB är registrerat i branschen övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Taysta AB?
Taysta AB hade en nettoomsättning på 5 312 173 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Taysta AB?
Taysta AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-05-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.