Lundahl Teknik AB

Lundahl Teknik AB har organisationsnummer 559013-9530 (5590139530)

Aktiebolag • Org.nr: 559013-9530

ElinstallationerStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2015Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Lundahl Teknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).

Ekonomi

291 713 krOmsättning
78 655 krÅrets resultat
1Antal anställda
71,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2020.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2020 omsatte Lundahl Teknik AB 291 713 kr och redovisade ett resultat på 78 655 kr. Rörelsemarginalen var 34,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,9 procent). Soliditeten var 71,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,6 procent). Kassalikviditeten var 354,3 procent, över branschens median (median 239,1 procent).

Nyckeltal 2020BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal34,3 procent8,9 procent1,4 procent till 17,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal34,3 procent8,6 procent1,2 procent till 17,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet71,8 procent50,6 procent33,0 procent till 69,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet354,3 procent239,1 procent147,2 procent till 400,4 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital9,3 procent26,6 procent0,8 procent till 51,8 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd292 000 kr1 182 000 kr745 000 kr till 1 692 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd158 000 kr469 000 kr326 000 kr till 603 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Rapsgatan 1
c/o c/o Mats Lundahl
11861 Stockholm

Bolag på samma adress

5 andra bolag har Rapsgatan 1 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bedriva konsult- och entreprenadverksamhet inom fastighetsteknik, el- och teleteknik och medieproduktion, samt därmed sammanhängande verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2020
Nettoomsättning291 713 kr
Övriga externa kostnader33 954 kr
Personalkostnader157 600 kr
Rörelseresultat100 159 kr
Räntekostnader0 kr
Resultat efter finansiella poster100 159 kr
Skatt21 504 kr
Årets resultat78 655 kr

Balansräkning

Post2020
Tillgångar
Omsättningstillgångar1 177 545 kr
Kortfristiga fordringar154 070 kr
Kassa och bank1 023 475 kr
Summa tillgångar1 177 545 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital845 186 kr
Aktiekapital50 000 kr
Balanserat resultat720 172 kr
Årets resultat78 655 kr
Kortfristiga skulder332 359 kr
Leverantörsskulder5 091 kr
Skatteskulder-54 282 kr
Övriga kortfristiga skulder378 794 kr
Summa eget kapital och skulder1 177 545 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver konsult- och entreprenadverksamhet inom fastighetsteknik, samt mediaproduktion i registrerade bifirman Maruschka Media Produktion.

Företrädare

  • Mats L (verkställande direktör)
  • Karin L (styrelseledamot)
  • Marie L (styrelseledamot)

Undertecknad i Stockholm 2021.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2015-05-14
Registrerat hos Skatteverket
2015-05-15
Registrerat hos Bolagsverket
Lundahl Teknik AB

Vanliga frågor

Vad har Lundahl Teknik AB för organisationsnummer?

Lundahl Teknik AB har organisationsnummer 559013-9530 (5590139530).

Var ligger Lundahl Teknik AB?

Lundahl Teknik AB har sin registrerade adress Rapsgatan 1, 11861 Stockholm.

Vilken bransch är Lundahl Teknik AB verksamt i?

Lundahl Teknik AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Lundahl Teknik AB?

Lundahl Teknik AB hade en nettoomsättning på 291 713 kr räkenskapsåret 2020 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Lundahl Teknik AB?

Lundahl Teknik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2020 enligt årsredovisningen.

Registrerade namn

  • Lundahl Teknik AB (Företagsnamn)
  • Maruschka Media Produktion (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser medieproduktion.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2015-05-15
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar