Nita Gyllander AB
Nita Gyllander AB har organisationsnummer 559014-3003 (5590143003)
Aktiebolag • Org.nr: 559014-3003
Om företaget
Nita Gyllander AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som personalutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85594). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig hälso- och sjukvård, tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror och stödverksamhet för utbildningsväsendet. På Google Maps är verksamheten listad som psychotherapist.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 104 procent till 973 000 kr räkenskapsåret 2025 (477 000 kr föregående år).
Under räkenskapsåret har ytterligare resurser allokerats för att stärka omsättningen.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nita Gyllander AB 973 000 kr och redovisade ett resultat på 113 664 kr. Rörelsemarginalen var 13,1 procent, under branschens median (median 14,8 procent). Soliditeten var 91,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,6 procent). Kassalikviditeten var 615,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 303,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,1 procent | 14,8 procent | 0,6 procent till 39,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 13,3 procent | 15,0 procent | 0,7 procent till 40,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 91,2 procent | 65,6 procent | 41,3 procent till 83,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 615,0 procent | 303,1 procent | 163,8 procent till 585,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 36,1 procent | 13,6 procent | -5,2 procent till 44,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 104,0 procent | -5,7 procent | -35,6 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 973 000 kr | 720 000 kr | 279 000 kr till 1 356 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 606 000 kr | 372 000 kr | 97 000 kr till 711 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 460 av 1 680 aktiebolag inom personalutbildning.
- Plats 116 av 326 aktiebolag inom personalutbildning med säte i Stockholm.
- Plats 27 177 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 48 782 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 147 444 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,2 procent | -10,4 procent | -14,6 procent | 13,1 procent |
| Vinstmarginal | -8,3 procent | -10,5 procent | -13,8 procent | 13,3 procent |
| Soliditet | 30,7 procent | 86,0 procent | 70,4 procent | 91,2 procent |
| Kassalikviditet | 159,3 procent | 760,5 procent | 259,8 procent | 615,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,2 procent | 8,3 procent | -27,0 procent | 36,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -45,4 procent | -10,8 procent | 104,0 procent |
| Omsättning per anställd | 980 000 kr | 535 000 kr | - | 973 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 591 000 kr | 124 000 kr | - | 606 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lignagatan 5 lgh 130211734 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver psykoterapi, dansterapi, familjeterapi och annan friskvård för företag och privatpersoner. Även utbildning och handledning inom området förekommer samt smyckestillverkning och försäljning, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 979 992 kr | 535 325 kr | 476 930 kr | 973 090 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 5 500 kr | -5 500 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 52 764 kr | 140 527 kr |
| Övriga externa kostnader | 419 035 kr | 415 157 kr | 390 952 kr | 186 789 kr |
| Personalkostnader | 591 131 kr | 124 010 kr | 101 635 kr | 605 588 kr |
| Avskrivningar | 2 486 kr | 5 891 kr | 6 842 kr | 5 891 kr |
| Rörelseresultat | -80 053 kr | -55 838 kr | -69 763 kr | 127 864 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 276 kr | 4 628 kr | 2 247 kr |
| Räntekostnader | 675 kr | 115 kr | 393 kr | 721 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -80 728 kr | -55 677 kr | -65 528 kr | 129 390 kr |
| Bokslutsdispositioner | 110 000 kr | 83 808 kr | 11 192 kr | 0 kr |
| Skatt | 7 819 kr | 6 915 kr | 0 kr | 15 726 kr |
| Årets resultat | 21 453 kr | 21 216 kr | -54 336 kr | 113 664 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 71 966 kr | 66 076 kr | 65 735 kr | 59 844 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 71 966 kr | 66 076 kr | 65 735 kr | 59 844 kr |
| Omsättningstillgångar | 690 950 kr | 230 828 kr | 219 937 kr | 285 089 kr |
| Varulager | - | - | - | 99 069 kr |
| Kortfristiga fordringar | 219 884 kr | 131 559 kr | 130 696 kr | 81 603 kr |
| Kassa och bank | 471 066 kr | 99 269 kr | 89 241 kr | 104 417 kr |
| Summa tillgångar | 762 916 kr | 296 904 kr | 285 672 kr | 344 933 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 234 142 kr | 255 358 kr | 201 022 kr | 314 686 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 162 689 kr | 184 142 kr | 205 358 kr | 151 022 kr |
| Årets resultat | 21 453 kr | 21 216 kr | -54 336 kr | 113 664 kr |
| Obeskattade reserver | 95 000 kr | 11 192 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 433 774 kr | 30 354 kr | 84 650 kr | 30 247 kr |
| Leverantörsskulder | 47 824 kr | 5 005 kr | 19 364 kr | 13 275 kr |
| Skatteskulder | 35 715 kr | 0 kr | 9 594 kr | 601 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 326 990 kr | 15 349 kr | 45 692 kr | 6 371 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 762 916 kr | 296 904 kr | 285 672 kr | 344 933 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver psykoterapi, dansterapi, familjeterapi och annan friskvård för företag och privatpersoner. Även utbildning och handledning inom området förekommer, samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Nita G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nita Gyllander AB för organisationsnummer?
Nita Gyllander AB har organisationsnummer 559014-3003 (5590143003).
Var ligger Nita Gyllander AB?
Nita Gyllander AB har sin registrerade adress Lignagatan 5 lgh 1302, 11734 Stockholm.
Vilken bransch är Nita Gyllander AB verksamt i?
Nita Gyllander AB är registrerat i branschen personalutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nita Gyllander AB?
Nita Gyllander AB hade en nettoomsättning på 973 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nita Gyllander AB?
Nita Gyllander AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-05-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.