Mana Restauranger AB

Mana Restauranger AB har organisationsnummer 559014-8085 (5590148085)

Aktiebolag • Org.nr: 559014-8085

RestaurangverksamhetEnskede

Aktivt företagVerksamt sedan 2015Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Mana Restauranger AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).

Ekonomi

5 747 938 krOmsättning
322 591 krÅrets resultat
8Antal anställda
15,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Mana Restauranger AB 5 747 938 kr och redovisade ett resultat på 322 591 kr. Rörelsemarginalen var 6,0 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 15,2 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 119,8 procent, under branschens median (median 140,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal6,0 procent3,4 procent-2,2 procent till 10,7 procentöver branschens median
Vinstmarginal5,6 procent3,0 procent-2,5 procent till 10,4 procentöver branschens median
Soliditet15,2 procent39,4 procent12,1 procent till 68,3 procentUnder branschens median
Kassalikviditet119,8 procent140,2 procent65,5 procent till 310,9 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital86,4 procent13,1 procent-9,7 procent till 51,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd718 000 kr1 140 000 kr820 000 kr till 1 488 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd343 000 kr420 000 kr296 000 kr till 534 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 2 149 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
  • Plats 539 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
  • Plats 6 333 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 10 044 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 32 525 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Bäckaskiftsvägen7
c/o Zaza pizzaria
12242 Enskede

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fastigheter och värdepapper och att bedriva restaurang verksamhet därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2025
Nettoomsättning5 747 938 kr
Övriga rörelseintäkter1 195 043 kr
Råvaror och förnödenheter2 079 969 kr
Övriga externa kostnader1 683 006 kr
Personalkostnader2 746 249 kr
Avskrivningar90 000 kr
Rörelseresultat343 757 kr
Ränteintäkter2 420 kr
Räntekostnader23 586 kr
Resultat efter finansiella poster322 591 kr
Årets resultat322 591 kr

Balansräkning

Post2025
Tillgångar
Anläggningstillgångar75 000 kr
Omsättningstillgångar2 379 247 kr
Varulager150 000 kr
Kortfristiga fordringar77 649 kr
Kassa och bank2 151 598 kr
Summa tillgångar2 454 247 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital373 428 kr
Aktiekapital50 000 kr
Balanserat resultat837 kr
Årets resultat322 591 kr
Kortfristiga skulder1 861 014 kr
Leverantörsskulder81 471 kr
Skatteskulder6 760 kr
Övriga kortfristiga skulder1 746 549 kr
Summa eget kapital och skulder2 454 247 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget registrerades år 2015 och ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper och att bedriva restaurang verksamhet.
Väsentliga händelser under året
Under räkenskapsåret har bolaget avyttrat en restaurangverksamhet. Efter avyttringen bedrev bolaget en restaurang.
Kommentar till förändring av eget kapital
Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 352 000 kr (352 000) kr

Företrädare

  • Khaled Shaker Ragheb S (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2015-05-25
Registrerat hos Bolagsverket
Mana Restauranger AB
2015-05-28
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Mana Restauranger AB för organisationsnummer?

Mana Restauranger AB har organisationsnummer 559014-8085 (5590148085).

Var ligger Mana Restauranger AB?

Mana Restauranger AB har sin registrerade adress Bäckaskiftsvägen7, 12242 Enskede.

Vilken bransch är Mana Restauranger AB verksamt i?

Mana Restauranger AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Mana Restauranger AB?

Mana Restauranger AB hade en nettoomsättning på 5 747 938 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Mana Restauranger AB?

Mana Restauranger AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2015-05-25
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar