RZV AB
RZV AB har organisationsnummer 559015-2350 (5590152350)
Aktiebolag • Org.nr: 559015-2350
Om företaget
RZV AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkersberga. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 16 procent till 2 305 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 981 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RZV AB 2 305 000 kr och redovisade ett resultat på 737 055 kr. Rörelsemarginalen var 60,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,2 procent). Soliditeten var 44,1 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 268,9 procent, under branschens median (median 313,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 60,8 procent | 14,2 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 59,6 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 44,1 procent | 63,8 procent | 42,5 procent till 84,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 268,9 procent | 313,3 procent | 171,3 procent till 651,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 93,3 procent | 13,6 procent | -5,0 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 16,4 procent | -5,7 procent | -41,1 procent till 19,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 184 av 1 779 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 103 av 791 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Stockholm.
- Plats 13 628 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 23 298 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 74 216 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,4 procent | -17,9 procent | 31,1 procent | 10,2 procent | 60,8 procent |
| Vinstmarginal | 48,6 procent | 0,3 procent | 15,1 procent | 4,8 procent | 59,6 procent |
| Soliditet | 45,8 procent | 28,1 procent | 70,2 procent | 54,2 procent | 44,1 procent |
| Kassalikviditet | 71,7 procent | 22,3 procent | 48,9 procent | 115,7 procent | 268,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 62,9 procent | 1,4 procent | 40,7 procent | -2,1 procent | 93,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 27,0 procent | 57,3 procent | -58,5 procent | 297,8 procent | 16,4 procent |
| Omsättning per anställd | 763 000 kr | 1 200 000 kr | - | 991 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 585 000 kr | 924 000 kr | - | 615 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skåvsjöstigen 2ac/o Lars Rydtzander
18494 Åkersberga
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Skåvsjöstigen 2a som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt förvärva, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73300PR och kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 302 369 kr | 601 199 kr | 763 205 kr | 1 199 997 kr | 497 911 kr | 1 980 775 kr | 2 304 606 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 26 465 kr |
| Övriga externa kostnader | 115 577 kr | 46 339 kr | 180 781 kr | 490 762 kr | 261 967 kr | 547 272 kr | 463 025 kr |
| Personalkostnader | 1 108 877 kr | 351 806 kr | 585 378 kr | 924 278 kr | 80 984 kr | 1 230 710 kr | 466 918 kr |
| Rörelseresultat | 77 915 kr | 203 054 kr | -2 954 kr | -215 043 kr | 154 960 kr | 202 793 kr | 1 401 128 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 808 kr | 5 kr | 6 kr |
| Räntekostnader | 261 kr | 1 378 kr | 408 kr | 1 250 kr | 6 577 kr | 619 kr | 2 107 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -329 953 kr | 263 676 kr | 371 438 kr | 4 301 kr | 75 144 kr | 94 679 kr | 1 373 973 kr |
| Bokslutsdispositioner | -23 500 kr | 0 kr | 198 500 kr | 0 kr | 165 500 kr | -65 000 kr | -407 000 kr |
| Skatt | 15 260 kr | 29 570 kr | 66 350 kr | 0 kr | 31 600 kr | 40 351 kr | 229 918 kr |
| Årets resultat | -368 713 kr | 234 106 kr | 503 588 kr | 4 301 kr | 209 044 kr | -10 672 kr | 737 055 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 560 967 kr | 693 774 kr | 1 068 574 kr | 909 871 kr | 649 824 kr | 569 824 kr | 406 750 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 560 967 kr | 693 774 kr | 1 068 574 kr | 909 871 kr | 649 824 kr | 569 824 kr | 406 750 kr |
| Omsättningstillgångar | 87 783 kr | 253 923 kr | 678 639 kr | 173 980 kr | 82 130 kr | 358 116 kr | 1 386 017 kr |
| Kortfristiga fordringar | 58 167 kr | 119 387 kr | 589 439 kr | 97 175 kr | 15 384 kr | 245 088 kr | 740 910 kr |
| Kassa och bank | 29 616 kr | 134 536 kr | 89 200 kr | 76 805 kr | 66 746 kr | 113 028 kr | 645 107 kr |
| Summa tillgångar | 648 750 kr | 947 697 kr | 1 747 213 kr | 1 083 851 kr | 731 954 kr | 927 940 kr | 1 792 767 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 187 492 kr | 421 598 kr | 800 186 kr | 304 487 kr | 513 531 kr | 502 858 kr | 789 913 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 506 205 kr | 137 492 kr | 246 598 kr | 250 186 kr | 254 487 kr | 463 530 kr | 2 858 kr |
| Årets resultat | -368 713 kr | 234 106 kr | 503 588 kr | 4 301 kr | 209 044 kr | -10 672 kr | 737 055 kr |
| Obeskattade reserver | 198 500 kr | 198 500 kr | 0 kr | - | 50 500 kr | 115 500 kr | 487 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 262 758 kr | 327 599 kr | 947 027 kr | 779 364 kr | 167 923 kr | 309 582 kr | 515 354 kr |
| Leverantörsskulder | 2 442 kr | 5 232 kr | 22 952 kr | 13 318 kr | 20 331 kr | 109 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 120 239 kr | 44 830 kr | 80 542 kr | 0 kr | 31 600 kr | 71 951 kr | 239 854 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 130 077 kr | 267 537 kr | 108 034 kr | 424 749 kr | 14 795 kr | 203 824 kr | 205 303 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 648 750 kr | 947 697 kr | 1 747 213 kr | 1 083 851 kr | 731 954 kr | 927 940 kr | 1 792 767 kr |
Företrädare
- Lars R
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RZV AB för organisationsnummer?
RZV AB har organisationsnummer 559015-2350 (5590152350).
Var ligger RZV AB?
RZV AB har sin registrerade adress Skåvsjöstigen 2a, 18494 Åkersberga.
Vilken bransch är RZV AB verksamt i?
RZV AB är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RZV AB?
RZV AB hade en nettoomsättning på 2 305 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår RZV AB någon utdelning?
Styrelsen i RZV AB föreslog en utdelning på 600 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-05-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.