Prof-care Sverige AB
Prof-care Sverige AB har organisationsnummer 559016-4710 (5590164710)
Aktiebolag • Org.nr: 559016-4710
Om företaget
Prof-care Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Varberg. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). Sidoverksamheter inkluderar specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård och specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Prof-care Sverige AB 0 kr och redovisade ett resultat på 1 320 187 kr. Soliditeten var 53,2 procent, under branschens median (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 97,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,2 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 97,3 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 34,9 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 187 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 46 av 56 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Helsingborg.
- Plats 3 812 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 75,7 procent | 78,8 procent | 74,7 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 74,6 procent | 77,8 procent | 51,1 procent | - | - |
| Soliditet | 58,5 procent | 61,3 procent | 59,1 procent | 53,1 procent | 53,2 procent |
| Kassalikviditet | 304,8 procent | 292,9 procent | 241,9 procent | 95,0 procent | 97,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 procent | 21,3 procent | 4,4 procent | -17,2 procent | 34,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 88,4 procent | -15,3 procent | -73,8 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 3 140 000 kr | 2 661 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 474 000 kr | 576 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lindbergsvägen 2C43232 Varberg
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Lindbergsvägen 2C som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att ta emot konsultationer av andra kliniker, ska arbeta som hyrläkare och medicinsk konslt.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 970 575 kr | 1 666 665 kr | 3 139 818 kr | 2 660 712 kr | 698 375 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 30 000 kr | 280 000 kr | 285 000 kr | 83 000 kr | 311 000 kr | 481 997 kr |
| Övriga externa kostnader | 269 282 kr | 274 958 kr | 438 139 kr | 142 518 kr | 178 948 kr | 596 200 kr | 133 700 kr |
| Personalkostnader | 407 431 kr | 81 442 kr | 473 934 kr | 575 531 kr | 0 kr | 2 830 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 67 200 kr | 125 452 kr | 132 157 kr | 130 824 kr | 81 035 kr | 79 029 kr | 76 174 kr |
| Rörelseresultat | 226 662 kr | 1 214 813 kr | 2 375 588 kr | 2 096 839 kr | 521 392 kr | -367 059 kr | 272 123 kr |
| Ränteintäkter | -50 000 kr | 390 kr | 0 kr | - | 233 kr | -2 kr | 4 kr |
| Räntekostnader | 23 096 kr | 45 521 kr | 34 191 kr | 27 514 kr | 27 161 kr | 34 556 kr | 1 940 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 128 816 kr | 1 169 682 kr | 2 341 397 kr | 2 069 325 kr | 356 965 kr | -652 463 kr | 1 320 187 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -1 050 000 kr | -550 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 59 943 kr | 257 063 kr | 266 203 kr | 314 411 kr | 103 337 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 68 873 kr | 912 619 kr | 1 025 194 kr | 1 204 914 kr | 253 628 kr | -652 463 kr | 1 320 187 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 3 772 234 kr | 4 193 804 kr | 4 061 647 kr | 4 501 183 kr | 4 682 902 kr | 4 303 873 kr | 4 227 699 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 432 234 kr | 3 773 804 kr | 3 641 647 kr | 3 581 183 kr | 3 600 402 kr | 3 521 373 kr | 3 445 199 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 340 000 kr | 420 000 kr | 420 000 kr | 920 000 kr | 1 082 500 kr | 782 500 kr | 782 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 749 579 kr | 2 445 503 kr | 3 889 942 kr | 4 750 969 kr | 5 030 222 kr | 2 818 657 kr | 2 876 893 kr |
| Kortfristiga fordringar | 655 697 kr | 525 473 kr | 527 254 kr | 1 345 000 kr | 3 412 490 kr | 599 736 kr | 339 000 kr |
| Kassa och bank | 1 093 882 kr | 1 920 030 kr | 3 362 688 kr | 3 405 969 kr | 1 617 732 kr | 2 218 921 kr | 2 537 893 kr |
| Summa tillgångar | 5 521 813 kr | 6 639 307 kr | 7 951 589 kr | 9 252 152 kr | 9 713 124 kr | 7 122 530 kr | 7 104 592 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 3 064 100 kr | 3 799 718 kr | 4 647 913 kr | 5 667 827 kr | 5 736 455 kr | 3 783 991 kr | 3 777 679 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 945 227 kr | 2 837 099 kr | 3 572 719 kr | 4 412 913 kr | 5 432 827 kr | 4 386 454 kr | 2 407 492 kr |
| Årets resultat | 68 873 kr | 912 619 kr | 1 025 194 kr | 1 204 914 kr | 253 628 kr | -652 463 kr | 1 320 187 kr |
| Kortfristiga skulder | 330 219 kr | 747 099 kr | 1 276 190 kr | 1 621 843 kr | 2 079 191 kr | 2 968 539 kr | 2 956 913 kr |
| Leverantörsskulder | 8 004 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | 80 524 kr | 171 012 kr | 330 091 kr | 296 223 kr | 51 063 kr | 10 370 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 322 215 kr | 666 575 kr | 1 105 178 kr | 749 252 kr | 190 468 kr | 4 975 kr | 34 042 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 521 813 kr | 6 639 307 kr | 7 951 589 kr | 9 252 152 kr | 9 713 124 kr | 7 122 530 kr | 7 104 592 kr |
Företrädare
- Mahmoud N
Undertecknad i Varberg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Prof-care Sverige AB för organisationsnummer?
Prof-care Sverige AB har organisationsnummer 559016-4710 (5590164710).
Var ligger Prof-care Sverige AB?
Prof-care Sverige AB har sin registrerade adress Lindbergsvägen 2C, 43232 Varberg.
Vilken bransch är Prof-care Sverige AB verksamt i?
Prof-care Sverige AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Prof-care Sverige AB?
Prof-care Sverige AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Prof-care Sverige AB någon utdelning?
Styrelsen i Prof-care Sverige AB föreslog en utdelning på 1 050 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-06-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.