Gabrelia AB

Gabrelia AB har organisationsnummer 559016-8786 (5590168786)

Aktiebolag • Org.nr: 559016-8786

Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusFalun

Aktivt företagVerksamt sedan 2015Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Gabrelia AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222). Företaget bedriver även verksamhet inom tandläkarverksamhet.

Ekonomi

370 000 krOmsättning▼ 2 procent
281 596 krÅrets resultat
-Antal anställda
80,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 2 procent till 370 000 kr räkenskapsåret 2025 (377 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Gabrelia AB 370 000 kr och redovisade ett resultat på 281 596 kr. Rörelsemarginalen var 94,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,1 procent). Soliditeten var 80,5 procent, över branschens median (median 71,5 procent). Kassalikviditeten var 218,4 procent, under branschens median (median 358,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal94,8 procent35,1 procent11,4 procent till 68,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal95,9 procent38,1 procent12,7 procent till 73,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet80,5 procent71,5 procent52,0 procent till 88,0 procentöver branschens median
Kassalikviditet218,4 procent358,4 procent199,5 procent till 772,2 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital22,3 procent24,3 procent0,2 procent till 61,8 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-1,9 procent-3,6 procent-35,8 procent till 18,8 procentöver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 882 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
  • Plats 9 av 23 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Falun.
  • Plats 1 121 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
  • Plats 5 576 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
  • Plats 204 592 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202320242025
Rörelsemarginal90,5 procent91,1 procent94,8 procent
Vinstmarginal92,7 procent102,9 procent95,9 procent
Soliditet93,7 procent78,0 procent80,5 procent
Kassalikviditet1583,5 procent379,1 procent218,4 procent
Avkastning på eget kapital21,4 procent25,8 procent22,3 procent
Omsättningstillväxt-15,3 procent-1,9 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Karlbergs gård 4 B
c/o c/o Lars Garming
79136 Falun

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget skall bedriva utredningar, diagnostik och behandling inom sjukvården samt undervisning inom tandvården. Bolaget skall även göra invaliditetsbedömningar och utfärda intyg om dessa.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202320242025
Nettoomsättning327 047 kr376 571 kr370 135 kr
Övriga externa kostnader31 155 kr33 155 kr19 550 kr
Rörelseresultat295 892 kr343 416 kr350 585 kr
Ränteintäkter7 415 kr44 784 kr3 095 kr
Räntekostnader--956 kr
Resultat efter finansiella poster303 307 kr388 200 kr354 903 kr
Skatt62 489 kr79 895 kr73 307 kr
Årets resultat240 818 kr308 305 kr281 596 kr

Balansräkning

Post202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar-252 000 kr902 000 kr
Finansiella anläggningstillgångar-252 000 kr902 000 kr
Omsättningstillgångar1 201 338 kr1 279 196 kr670 233 kr
Kortfristiga fordringar30 465 kr50 356 kr34 660 kr
Kassa och bank1 170 873 kr1 228 840 kr635 573 kr
Summa tillgångar1 201 338 kr1 531 196 kr1 572 233 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital1 125 470 kr1 193 775 kr1 265 371 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat834 652 kr835 470 kr933 775 kr
Årets resultat240 818 kr308 305 kr281 596 kr
Kortfristiga skulder75 868 kr337 421 kr306 862 kr
Övriga kortfristiga skulder75 868 kr337 421 kr306 863 kr
Summa eget kapital och skulder1 201 338 kr1 531 196 kr1 572 233 kr

Företrädare

  • Lars G

Undertecknad i Falun 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2015-06-10
Registrerat hos Bolagsverket
Gabrelia AB
2015-06-11
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Gabrelia AB för organisationsnummer?

Gabrelia AB har organisationsnummer 559016-8786 (5590168786).

Var ligger Gabrelia AB?

Gabrelia AB har sin registrerade adress Karlbergs gård 4 B, 79136 Falun.

Vilken bransch är Gabrelia AB verksamt i?

Gabrelia AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Gabrelia AB?

Gabrelia AB hade en nettoomsättning på 370 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Gabrelia AB någon utdelning?

Styrelsen i Gabrelia AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Falun
Län
Dalarnas län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2015-06-10
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar