Milan Hårkonst AB
Milan Hårkonst AB har organisationsnummer 559017-1509 (5590171509)
Aktiebolag • Org.nr: 559017-1509
Om företaget
Milan Hårkonst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 632 987 kr räkenskapsåret 2025 (647 891 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Milan Hårkonst AB 632 987 kr och redovisade ett resultat på 36 394 kr. Rörelsemarginalen var 9,8 procent, över branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 67,0 procent, över branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 277,2 procent, över branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,8 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,3 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 67,0 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 277,2 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,0 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,3 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 579 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 388 av 558 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Stockholm.
- Plats 32 851 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 58 915 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 177 192 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,9 procent | 6,6 procent | -0,6 procent | 19,4 procent | 9,8 procent |
| Vinstmarginal | 5,8 procent | 6,5 procent | -1,5 procent | 18,1 procent | 7,3 procent |
| Soliditet | 68,6 procent | 61,0 procent | 18,5 procent | 58,7 procent | 67,0 procent |
| Kassalikviditet | 319,6 procent | 250,3 procent | 389,3 procent | 225,5 procent | 277,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,2 procent | 23,0 procent | -7,9 procent | 59,2 procent | 18,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -3,6 procent | 10,7 procent | 6,7 procent | 0,0 procent | -2,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Eskadervägen 4c/o c/o Salong Trend
18354 Täby
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Eskadervägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet och lokalvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 568 987 kr | 548 596 kr | 607 207 kr | 647 851 kr | 647 891 kr | 632 987 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 12 643 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 41 790 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 364 176 kr | 393 784 kr | 463 835 kr | 491 823 kr | 510 526 kr | 565 413 kr |
| Personalkostnader | 112 541 kr | 65 157 kr | 37 638 kr | 15 175 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | - | - | - | 117 800 kr | 0 kr | 16 256 kr |
| Rörelseresultat | 50 480 kr | 32 456 kr | 40 117 kr | -4 060 kr | 125 775 kr | 62 053 kr |
| Ränteintäkter | 582 kr | 337 kr | 0 kr | - | - | - |
| Räntekostnader | 1 126 kr | 1 109 kr | 884 kr | 5 540 kr | 8 375 kr | 15 651 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 49 936 kr | 31 684 kr | 39 233 kr | -9 600 kr | 117 275 kr | 46 362 kr |
| Skatt | 6 250 kr | 7 047 kr | 8 890 kr | 0 kr | - | 9 968 kr |
| Årets resultat | 43 686 kr | 24 637 kr | 30 343 kr | -9 600 kr | 117 275 kr | 36 394 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 25 500 kr | 25 500 kr | 25 500 kr | 496 700 kr | 41 756 kr | 25 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 471 200 kr | 16 256 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 500 kr | 25 500 kr | 25 500 kr | 25 500 kr | 25 500 kr | 25 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 84 807 kr | 122 626 kr | 190 858 kr | 160 618 kr | 295 294 kr | 275 916 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 025 kr | 7 589 kr | 29 364 kr | 69 154 kr | 217 750 kr | 202 192 kr |
| Kassa och bank | 63 782 kr | 115 037 kr | 161 494 kr | 91 464 kr | 77 544 kr | 73 724 kr |
| Summa tillgångar | 110 307 kr | 148 126 kr | 216 358 kr | 657 318 kr | 337 050 kr | 301 416 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 77 011 kr | 101 648 kr | 131 991 kr | 121 677 kr | 197 975 kr | 201 879 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -16 675 kr | 27 011 kr | 51 648 kr | 81 277 kr | 30 700 kr | 115 485 kr |
| Årets resultat | 43 686 kr | 24 637 kr | 30 343 kr | -9 600 kr | 117 275 kr | 36 394 kr |
| Kortfristiga skulder | 32 856 kr | 38 370 kr | 76 259 kr | 41 255 kr | 130 967 kr | 99 537 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 46 405 kr | 78 243 kr | 125 963 kr | 100 021 kr |
| Skatteskulder | 4 330 kr | 11 377 kr | 8 305 kr | -3 643 kr | -15 288 kr | -7 132 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 28 210 kr | 26 275 kr | 21 549 kr | -51 265 kr | 20 292 kr | 6 648 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 110 307 kr | 148 126 kr | 216 358 kr | 657 318 kr | 337 050 kr | 301 416 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamhet & ändamål Bolaget ska bedriva frisörverksamhet och lokalvård samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm
Företrädare
- Sarbast S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Milan Hårkonst AB för organisationsnummer?
Milan Hårkonst AB har organisationsnummer 559017-1509 (5590171509).
Var ligger Milan Hårkonst AB?
Milan Hårkonst AB har sin registrerade adress Eskadervägen 4, 18354 Täby.
Vilken bransch är Milan Hårkonst AB verksamt i?
Milan Hårkonst AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Milan Hårkonst AB?
Milan Hårkonst AB hade en nettoomsättning på 632 987 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Milan Hårkonst AB (Företagsnamn)
- Sarbast Städ (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser lokalvård för företag och privat personer samt därmed förenlig verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-06-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.