Paul Hepa AB
Paul Hepa AB har organisationsnummer 559018-0625 (5590180625)
Aktiebolag • Org.nr: 559018-0625
Om företaget
Paul Hepa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eslöv. Verksamheten startade 2015.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 1 282 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 048 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Paul Hepa AB 1 282 000 kr och redovisade ett resultat på 389 kr. Rörelsemarginalen var 8,3 procent. Soliditeten var 0,9 procent. Kassalikviditeten var 248,3 procent.
| Nyckeltal 2025 | Bolaget |
|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,3 procent |
| Vinstmarginal | -10,8 procent |
| Soliditet | 0,9 procent |
| Kassalikviditet | 248,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 22,3 procent |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 8,3 procent |
| Vinstmarginal | -23,4 procent | -10,8 procent |
| Soliditet | 1,0 procent | 0,9 procent |
| Kassalikviditet | 377,8 procent | 248,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 procent | 0,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 22,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Traktorvägen, 824138 Eslöv
Bolag på samma adress
19 andra bolag har Traktorvägen, 8 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 047 969 kr | 1 282 365 kr |
| Övriga externa kostnader | 957 914 kr | 1 124 020 kr |
| Avskrivningar | 52 466 kr | 52 466 kr |
| Rörelseresultat | 37 589 kr | 105 879 kr |
| Räntekostnader | 282 371 kr | 244 490 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -244 782 kr | -138 611 kr |
| Bokslutsdispositioner | 245 000 kr | 139 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 218 kr | 389 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 2 996 150 kr | 2 943 684 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 996 150 kr | 2 943 684 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 116 097 kr | 2 503 295 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 943 288 kr | 2 503 295 kr |
| Summa tillgångar | 5 112 247 kr | 5 446 979 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 50 542 kr | 50 931 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 324 kr | 542 kr |
| Årets resultat | 218 kr | 389 kr |
| Kortfristiga skulder | 560 087 kr | 1 008 130 kr |
| Skatteskulder | 37 018 kr | 38 571 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 409 369 kr | 853 907 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 112 247 kr | 5 446 979 kr |
Företrädare
- Pal F
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Paul Hepa AB för organisationsnummer?
Paul Hepa AB har organisationsnummer 559018-0625 (5590180625).
Var ligger Paul Hepa AB?
Paul Hepa AB har sin registrerade adress Traktorvägen, 8, 24138 Eslöv.
Hur mycket omsätter Paul Hepa AB?
Paul Hepa AB hade en nettoomsättning på 1 282 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eslöv
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-06-24
- Status
- Har aldrig varit verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.