Grävligan AB
Grävligan AB har organisationsnummer 559018-4858 (5590184858)
Aktiebolag • Org.nr: 559018-4858
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetStockholm
Om företaget
Grävligan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 446 000 kr räkenskapsåret 2025 (488 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Grävligan AB 446 000 kr och redovisade ett resultat på 3 340 kr. Rörelsemarginalen var -6,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,4 procent). Soliditeten var 96,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,8 procent). Kassalikviditeten var 2311,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,6 procent | 6,4 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -6,5 procent | 6,1 procent | -0,6 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,6 procent | 49,8 procent | 27,5 procent till 72,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2311,8 procent | 206,1 procent | 121,8 procent till 384,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 procent | 17,9 procent | -1,1 procent till 52,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,6 procent | 3,4 procent | -22,8 procent till 39,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 598 av 2 090 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 165 av 214 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 36 021 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 64 498 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 193 697 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,3 procent | 1,9 procent | 29,4 procent | 1,8 procent | -6,6 procent |
| Vinstmarginal | 4,2 procent | 1,9 procent | 29,4 procent | 1,8 procent | -6,5 procent |
| Soliditet | 85,6 procent | 88,0 procent | 69,6 procent | 85,2 procent | 96,6 procent |
| Kassalikviditet | 423,4 procent | 507,9 procent | 440,8 procent | 5582,2 procent | 2311,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 procent | 2,8 procent | 33,8 procent | 2,2 procent | 1,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 1,1 procent | -18,4 procent | 15,3 procent | 13,8 procent | -8,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stenshällsvägen 511264 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet skall vara att bolaget skall bedriva schakt och markverksamhet samt byggnadsverksamhet. Bolaget ska även bedriva ventilation, montage och servicearbeten.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 479 795 kr | 450 595 kr | 455 693 kr | 372 019 kr | 429 193 kr | 487 695 kr | 446 394 kr |
| Övriga externa kostnader | 320 348 kr | 330 781 kr | 369 789 kr | 291 162 kr | 276 240 kr | 452 233 kr | 446 224 kr |
| Personalkostnader | 188 820 kr | 61 118 kr | 8 334 kr | 8 700 kr | 8 706 kr | 8 687 kr | 411 kr |
| Avskrivningar | 25 310 kr | 30 510 kr | 58 150 kr | 65 032 kr | 18 200 kr | 18 200 kr | 29 047 kr |
| Rörelseresultat | -54 683 kr | 28 186 kr | 19 420 kr | 7 125 kr | 126 047 kr | 8 575 kr | -29 288 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 23 kr | 114 kr | 237 kr |
| Räntekostnader | 23 kr | 0 kr | - | 11 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -54 706 kr | 28 186 kr | 19 420 kr | 7 114 kr | 126 070 kr | 8 689 kr | -29 051 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -33 620 kr | 0 kr | 33 620 kr |
| Skatt | 0 kr | 1 577 kr | 5 658 kr | 3 199 kr | 20 777 kr | 3 992 kr | 1 229 kr |
| Årets resultat | -54 706 kr | 26 609 kr | 13 762 kr | 3 915 kr | 71 673 kr | 4 697 kr | 3 340 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 56 592 kr | 52 082 kr | 62 432 kr | 62 400 kr | 44 200 kr | 26 000 kr | 51 190 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 56 592 kr | 52 082 kr | 62 432 kr | 62 400 kr | 44 200 kr | 26 000 kr | 51 190 kr |
| Omsättningstillgångar | 65 665 kr | 81 827 kr | 96 798 kr | 96 981 kr | 260 474 kr | 228 366 kr | 176 437 kr |
| Kortfristiga fordringar | 65 035 kr | 64 770 kr | 56 142 kr | 94 656 kr | 199 125 kr | 138 238 kr | 158 035 kr |
| Kassa och bank | 630 kr | 17 057 kr | 40 656 kr | 2 325 kr | 61 349 kr | 90 128 kr | 18 402 kr |
| Summa tillgångar | 122 257 kr | 133 909 kr | 159 230 kr | 159 381 kr | 304 674 kr | 254 366 kr | 227 627 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 95 999 kr | 122 608 kr | 136 370 kr | 140 285 kr | 211 958 kr | 216 655 kr | 219 995 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 100 705 kr | 45 999 kr | 72 608 kr | 86 370 kr | 90 285 kr | 161 958 kr | 166 655 kr |
| Årets resultat | -54 706 kr | 26 609 kr | 13 762 kr | 3 915 kr | 71 673 kr | 4 697 kr | 3 340 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 33 620 kr | 33 620 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 26 258 kr | 11 301 kr | 22 860 kr | 19 096 kr | 59 096 kr | 4 091 kr | 7 632 kr |
| Skatteskulder | 15 716 kr | 1 643 kr | 5 724 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 542 kr | 5 658 kr | 13 135 kr | 15 096 kr | 55 096 kr | 91 kr | 3 632 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 122 257 kr | 133 909 kr | 159 230 kr | 159 381 kr | 304 674 kr | 254 366 kr | 227 627 kr |
Företrädare
- Marcus W
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Grävligan AB för organisationsnummer?
Grävligan AB har organisationsnummer 559018-4858 (5590184858).
Var ligger Grävligan AB?
Grävligan AB har sin registrerade adress Stenshällsvägen 5, 11264 Stockholm.
Vilken bransch är Grävligan AB verksamt i?
Grävligan AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Grävligan AB?
Grävligan AB hade en nettoomsättning på 446 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Grävligan AB (Företagsnamn)
- Ventilationsligan (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser ventilation, montage och servicearbeten inom ovanstående.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-06-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.