NoA Bygg AB
NoA Bygg AB har organisationsnummer 559018-8461 (5590188461)
Aktiebolag • Org.nr: 559018-8461
Om företaget
NoA Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stoby. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 4 169 642 kr räkenskapsåret 2025 (3 473 635 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NoA Bygg AB 4 169 642 kr och redovisade ett resultat på 398 837 kr. Rörelsemarginalen var 12,0 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 84,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 587,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,0 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,9 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 84,1 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 587,5 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 18,3 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,0 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 085 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 570 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 914 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 9 av 37 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Hässleholm.
- Plats 159 av 1 097 aktiebolag med säte i Hässleholm.
- Plats 4 880 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 43 156 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,7 procent | 7,1 procent | 10,0 procent | 5,8 procent | 12,0 procent |
| Vinstmarginal | 12,5 procent | 6,9 procent | 9,8 procent | 6,2 procent | 11,9 procent |
| Soliditet | 60,5 procent | 74,3 procent | 71,3 procent | 82,8 procent | 84,1 procent |
| Kassalikviditet | 354,9 procent | 595,5 procent | 412,1 procent | 611,0 procent | 587,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,1 procent | 14,8 procent | 18,9 procent | 11,6 procent | 18,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,6 procent | 28,2 procent | -18,4 procent | 20,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 266 000 kr | 1 659 000 kr | 2 128 000 kr | 1 737 000 kr | 2 085 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 385 000 kr | 638 000 kr | 550 000 kr | 564 000 kr | 570 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gunnelebackevägen 1428144 Stoby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 797 696 kr | 3 318 391 kr | 4 255 705 kr | 3 473 635 kr | 4 169 642 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 210 kr | 3 960 kr | 55 424 kr | 5 520 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 405 043 kr | 319 545 kr | 654 556 kr | 706 600 kr | 569 883 kr |
| Övriga externa kostnader | 284 197 kr | 251 838 kr | 215 229 kr | 267 070 kr | 342 758 kr |
| Personalkostnader | 1 155 445 kr | 1 275 955 kr | 1 099 817 kr | 1 128 228 kr | 1 139 216 kr |
| Avskrivningar | 14 230 kr | 24 189 kr | 28 950 kr | 28 950 kr | 26 653 kr |
| Rörelseresultat | 481 370 kr | 236 046 kr | 427 622 kr | 203 136 kr | 498 731 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr | 336 kr | 19 334 kr | 2 161 kr |
| Räntekostnader | 5 487 kr | 7 568 kr | 12 297 kr | 8 565 kr | 4 701 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 475 883 kr | 228 479 kr | 415 661 kr | 213 905 kr | 496 191 kr |
| Bokslutsdispositioner | -117 050 kr | 38 638 kr | 2 390 kr | 76 250 kr | 7 683 kr |
| Skatt | 79 577 kr | 56 316 kr | 87 747 kr | 61 385 kr | 105 037 kr |
| Årets resultat | 279 256 kr | 210 801 kr | 330 304 kr | 228 770 kr | 398 837 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 283 373 kr | 326 535 kr | 297 585 kr | 268 635 kr | 241 982 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 283 373 kr | 326 535 kr | 297 585 kr | 268 635 kr | 241 982 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 716 780 kr | 1 586 471 kr | 2 158 781 kr | 2 121 650 kr | 2 350 233 kr |
| Kortfristiga fordringar | 149 158 kr | -12 648 kr | 666 919 kr | 326 454 kr | 403 660 kr |
| Kassa och bank | 1 567 622 kr | 1 599 119 kr | 1 491 862 kr | 1 795 196 kr | 1 946 573 kr |
| Summa tillgångar | 2 000 153 kr | 1 913 006 kr | 2 456 366 kr | 2 390 285 kr | 2 592 215 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 210 208 kr | 1 421 009 kr | 1 751 313 kr | 1 980 083 kr | 2 178 920 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 880 952 kr | 1 160 208 kr | 1 371 009 kr | 1 701 313 kr | 1 730 083 kr |
| Årets resultat | 279 256 kr | 210 801 kr | 330 304 kr | 228 770 kr | 398 837 kr |
| Obeskattade reserver | 129 723 kr | 91 085 kr | 88 695 kr | 12 445 kr | 4 762 kr |
| Kortfristiga skulder | 483 722 kr | 266 412 kr | 523 858 kr | 347 257 kr | 400 033 kr |
| Leverantörsskulder | 89 227 kr | 16 001 kr | 255 856 kr | 68 958 kr | 92 634 kr |
| Skatteskulder | 12 565 kr | -5 397 kr | 15 766 kr | -3 225 kr | 21 877 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 350 075 kr | 248 808 kr | 232 611 kr | 219 964 kr | 236 654 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 000 153 kr | 1 913 006 kr | 2 456 366 kr | 2 390 285 kr | 2 592 215 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Hässleholms kommun, Skåne Län
Företrädare
- Daniel N
- Rickard A
Undertecknad i Hässleholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NoA Bygg AB för organisationsnummer?
NoA Bygg AB har organisationsnummer 559018-8461 (5590188461).
Var ligger NoA Bygg AB?
NoA Bygg AB har sin registrerade adress Gunnelebackevägen 14, 28144 Stoby.
Vilken bransch är NoA Bygg AB verksamt i?
NoA Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NoA Bygg AB?
NoA Bygg AB hade en nettoomsättning på 4 169 642 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har NoA Bygg AB?
NoA Bygg AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hässleholm
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.