BAMSE Production AB
BAMSE Production AB har organisationsnummer 559018-8545 (5590188545)
Aktiebolag • Org.nr: 559018-8545
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstSaltsjö-Boo
Om företaget
BAMSE Production AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90390).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 18 procent till 6 720 686 kr räkenskapsåret 2025 (8 183 384 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BAMSE Production AB 6 720 686 kr och redovisade ett resultat på -44 762 kr. Rörelsemarginalen var 18,8 procent, över branschens median (median 8,9 procent). Soliditeten var 68,1 procent, över branschens median (median 58,7 procent). Kassalikviditeten var 416,4 procent, över branschens median (median 247,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,8 procent | 8,9 procent | 0,0 procent till 25,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 18,8 procent | 9,3 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 68,1 procent | 58,7 procent | 34,5 procent till 78,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 416,4 procent | 247,1 procent | 131,5 procent till 483,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,6 procent | 15,4 procent | -4,3 procent till 49,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -17,9 procent | -1,8 procent | -27,2 procent till 26,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 6 721 000 kr | 995 000 kr | 513 000 kr till 1 708 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 595 000 kr | 497 000 kr | 218 000 kr till 704 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 71 av 1 297 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst med säte i Kävlinge.
- Plats 70 av 985 aktiebolag med säte i Kävlinge.
- Plats 3 128 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 28 328 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -61,5 procent | 23,0 procent | 24,5 procent | 35,4 procent | 18,8 procent |
| Vinstmarginal | -26,1 procent | 22,9 procent | 24,6 procent | 36,9 procent | 18,8 procent |
| Soliditet | 50,5 procent | 61,8 procent | 53,7 procent | 68,6 procent | 68,1 procent |
| Kassalikviditet | 225,5 procent | 345,4 procent | 229,7 procent | 579,6 procent | 416,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,3 procent | 10,1 procent | 5,6 procent | 21,3 procent | -1,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -50,1 procent | 555,1 procent | 51,3 procent | -9,3 procent | -17,9 procent |
| Omsättning per anställd | 911 000 kr | 5 967 000 kr | 9 027 000 kr | 8 183 000 kr | 6 721 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 26 000 kr | 15 000 kr | 355 000 kr | 447 000 kr | 595 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Barkerivägen 2113249 Saltsjö-Boo
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Barkerivägen 21 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva teater och musikalverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 211 539 kr | 1 825 038 kr | 910 901 kr | 5 967 001 kr | 9 027 018 kr | 8 183 384 kr | 6 720 686 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 1 369 650 kr | 79 375 kr | -191 165 kr | 0 kr | - | 32 848 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 737 042 kr | 970 901 kr | 1 107 967 kr | 1 948 989 kr | 1 929 138 kr | 1 669 749 kr | 1 826 365 kr |
| Personalkostnader | 647 kr | 2 306 kr | 25 532 kr | 14 821 kr | 355 433 kr | 447 004 kr | 595 209 kr |
| Avskrivningar | 17 242 kr | 23 842 kr | 23 621 kr | 18 142 kr | 167 664 kr | 161 804 kr | 190 800 kr |
| Rörelseresultat | 467 812 kr | 1 285 663 kr | -559 796 kr | 1 369 589 kr | 2 212 139 kr | 2 897 211 kr | 1 263 806 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 322 384 kr | 113 kr | 7 238 kr | 119 880 kr | 2 538 kr |
| Räntekostnader | 351 kr | 28 kr | 22 kr | 524 kr | 616 kr | 1 045 kr | 703 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 467 461 kr | 1 285 635 kr | -237 434 kr | 1 369 178 kr | 2 218 761 kr | 3 016 046 kr | 1 265 641 kr |
| Bokslutsdispositioner | -119 000 kr | -324 000 kr | 213 000 kr | -1 099 000 kr | -2 060 000 kr | -2 263 000 kr | -1 310 000 kr |
| Skatt | 76 697 kr | 208 399 kr | 0 kr | 61 332 kr | 37 463 kr | 162 680 kr | 403 kr |
| Årets resultat | 271 764 kr | 753 236 kr | -24 434 kr | 208 846 kr | 121 298 kr | 590 366 kr | -44 762 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 40 306 kr | 49 464 kr | 54 242 kr | 36 100 kr | 616 056 kr | 454 252 kr | 566 200 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 306 kr | 49 464 kr | 54 242 kr | 36 100 kr | 616 056 kr | 454 252 kr | 566 200 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 569 319 kr | 2 497 524 kr | 3 614 244 kr | 3 302 182 kr | 3 449 420 kr | 3 587 769 kr | 3 441 504 kr |
| Varulager | 123 484 kr | 84 231 kr | 40 000 kr | 30 405 kr | 19 205 kr | 15 215 kr | 40 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 020 447 kr | 1 020 223 kr | 1 556 750 kr | 1 856 434 kr | 1 391 868 kr | 1 334 432 kr | 1 988 477 kr |
| Kassa och bank | 425 388 kr | 1 393 070 kr | 1 795 110 kr | 1 092 959 kr | 1 715 963 kr | 2 164 022 kr | 1 338 927 kr |
| Summa tillgångar | 2 609 625 kr | 2 546 988 kr | 3 668 486 kr | 3 338 282 kr | 4 065 476 kr | 4 042 021 kr | 4 007 704 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 124 339 kr | 1 877 575 kr | 1 853 141 kr | 2 061 987 kr | 2 183 285 kr | 2 773 651 kr | 2 728 889 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 802 575 kr | 1 074 339 kr | 1 827 575 kr | 1 803 141 kr | 2 011 987 kr | 2 133 285 kr | 2 723 651 kr |
| Årets resultat | 271 764 kr | 753 236 kr | -24 434 kr | 208 846 kr | 121 298 kr | 590 366 kr | -44 762 kr |
| Obeskattade reserver | 119 000 kr | 443 000 kr | 230 000 kr | 329 000 kr | 389 000 kr | 652 000 kr | 462 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 366 286 kr | 226 413 kr | 1 585 345 kr | 947 295 kr | 1 493 191 kr | 616 370 kr | 816 815 kr |
| Leverantörsskulder | 1 096 470 kr | 3 750 kr | 298 520 kr | 30 163 kr | 43 860 kr | 54 943 kr | 150 455 kr |
| Skatteskulder | -4 916 kr | 97 646 kr | 87 415 kr | 0 kr | - | - | 403 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 027 kr | 122 617 kr | 250 185 kr | - | 11 672 kr | 9 410 kr | 174 753 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 609 625 kr | 2 546 988 kr | 3 668 486 kr | 3 338 282 kr | 4 065 476 kr | 4 042 021 kr | 4 007 704 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver teater och musikalverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Kävlinge. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Kenny Konsult Holding AB, 556649-6799.
Företrädare
- Kenny M
Undertecknad i Kävlinge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BAMSE Production AB för organisationsnummer?
BAMSE Production AB har organisationsnummer 559018-8545 (5590188545).
Var ligger BAMSE Production AB?
BAMSE Production AB har sin registrerade adress Barkerivägen 21, 13249 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är BAMSE Production AB verksamt i?
BAMSE Production AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BAMSE Production AB?
BAMSE Production AB hade en nettoomsättning på 6 720 686 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har BAMSE Production AB?
BAMSE Production AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kävlinge
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.