
Gemla Fabrikers AB
Gemla Fabrikers AB har organisationsnummer 559018-9154 (5590189154)
Aktiebolag • Org.nr: 559018-9154
Om företaget
Gemla Fabrikers AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Diö. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av köksmöbler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 31003). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av andra möbler och madrasser och övrig trävarutillverkning. På Google Maps är verksamheten listad som cabinet maker. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,7 av 5 baserat på 6 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 26 758 795 kr räkenskapsåret 2025 (25 397 707 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gemla Fabrikers AB 26 758 795 kr och redovisade ett resultat på -110 004 kr. Rörelsemarginalen var -1,2 procent, under branschens median (median 3,5 procent). Soliditeten var 4,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,2 procent). Kassalikviditeten var 38,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 155,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,2 procent | 3,5 procent | -1,7 procent till 11,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -1,6 procent | 3,5 procent | -1,7 procent till 11,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 4,2 procent | 40,2 procent | 21,1 procent till 63,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 38,3 procent | 155,3 procent | 93,8 procent till 276,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -24,8 procent | 10,9 procent | -1,4 procent till 31,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 5,4 procent | 2,4 procent | -26,4 procent till 37,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 274 000 kr | 1 051 000 kr | 580 000 kr till 1 372 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 612 000 kr | 426 000 kr | 164 000 kr till 537 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 av 77 aktiebolag inom tillverkning av köksmöbler.
- Plats 9 av 293 aktiebolag med säte i Älmhult.
- Plats 107 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 7 222 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,9 procent | 3,7 procent | -0,7 procent | -1,2 procent |
| Vinstmarginal | 2,3 procent | 2,4 procent | -1,4 procent | -1,6 procent |
| Soliditet | 8,6 procent | 8,2 procent | 4,5 procent | 4,2 procent |
| Kassalikviditet | 79,3 procent | 62,2 procent | 43,3 procent | 38,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -11,7 procent | -1,8 procent | -20,4 procent | -24,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,0 procent | 12,9 procent | 5,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 178 000 kr | 1 125 000 kr | 1 270 000 kr | 1 274 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 532 000 kr | 565 000 kr | 590 000 kr | 612 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Store Backegatan 234371 Diö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Store Backegatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva möbeltillverkning, vidareförädling och legotillverkning av möbler och möbeldetaljer samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 24 729 321 kr | 22 491 564 kr | 25 397 707 kr | 26 758 795 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 309 965 kr | 1 958 146 kr | 1 075 668 kr | 910 065 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 7 302 771 kr | 5 479 180 kr | 7 130 309 kr | 7 507 811 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 465 254 kr | 6 247 883 kr | 6 940 328 kr | 7 118 021 kr |
| Personalkostnader | 11 175 098 kr | 11 295 788 kr | 11 809 053 kr | 12 858 066 kr |
| Avskrivningar | 367 847 kr | 586 322 kr | 769 164 kr | 505 147 kr |
| Rörelseresultat | 722 811 kr | 840 537 kr | -176 367 kr | -320 185 kr |
| Ränteintäkter | 108 kr | 1 816 kr | 2 071 kr | 1 963 kr |
| Räntekostnader | 159 502 kr | 307 464 kr | 172 225 kr | 121 597 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 563 417 kr | 534 889 kr | -346 521 kr | -439 819 kr |
| Bokslutsdispositioner | -680 000 kr | -531 000 kr | 234 000 kr | 330 000 kr |
| Skatt | 837 kr | 21 341 kr | 160 kr | 185 kr |
| Årets resultat | -117 420 kr | -17 452 kr | -112 681 kr | -110 004 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 4 093 736 kr | 3 507 414 kr | 3 686 331 kr | 3 414 442 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 093 736 kr | 3 507 414 kr | 3 686 331 kr | 3 414 442 kr |
| Omsättningstillgångar | 7 606 470 kr | 8 420 919 kr | 8 732 989 kr | 7 127 784 kr |
| Varulager | 3 507 949 kr | 4 592 387 kr | 4 875 832 kr | 4 373 885 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 629 348 kr | 3 547 302 kr | 3 709 771 kr | 2 580 409 kr |
| Kassa och bank | 469 173 kr | 281 230 kr | 147 386 kr | 173 490 kr |
| Summa tillgångar | 11 700 206 kr | 11 928 333 kr | 12 419 320 kr | 10 542 226 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 001 444 kr | 983 992 kr | 553 711 kr | 443 707 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 068 864 kr | 951 444 kr | 616 392 kr | 503 711 kr |
| Årets resultat | -117 420 kr | -17 452 kr | -112 681 kr | -110 004 kr |
| Obeskattade reserver | 970 000 kr | 1 501 000 kr | 1 267 000 kr | 937 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 166 838 kr | 6 151 658 kr | 8 914 414 kr | 7 181 719 kr |
| Leverantörsskulder | 933 315 kr | 1 019 859 kr | 1 612 757 kr | 1 105 725 kr |
| Skatteskulder | 102 137 kr | 110 083 kr | 29 237 kr | 4 797 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 266 325 kr | 664 183 kr | 1 942 230 kr | 1 590 742 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 11 700 206 kr | 11 928 333 kr | 12 419 320 kr | 10 542 226 kr |
Företrädare
- Benny H (verkställande direktör)
- Karl-Johan S
Undertecknad i Diö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gemla Fabrikers AB för organisationsnummer?
Gemla Fabrikers AB har organisationsnummer 559018-9154 (5590189154).
Var ligger Gemla Fabrikers AB?
Gemla Fabrikers AB har sin registrerade adress Store Backegatan 2, 34371 Diö.
Vilken bransch är Gemla Fabrikers AB verksamt i?
Gemla Fabrikers AB är registrerat i branschen tillverkning av köksmöbler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gemla Fabrikers AB?
Gemla Fabrikers AB hade en nettoomsättning på 26 758 795 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gemla Fabrikers AB?
Gemla Fabrikers AB hade i genomsnitt 21 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Älmhult
- Län
- Kronobergs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.