Eskilstunasaren AB
Eskilstunasaren AB har organisationsnummer 559019-0970 (5590190970)
Aktiebolag • Org.nr: 559019-0970
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerSödertälje
Om företaget
Eskilstunasaren AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 3 305 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 122 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Eskilstunasaren AB 3 305 000 kr och redovisade ett resultat på 800 766 kr. Rörelsemarginalen var 46,3 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 16,7 procent, under branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 158,4 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,3 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,2 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 16,7 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 158,4 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,9 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 305 000 kr | 1 187 000 kr | 554 000 kr till 1 945 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 236 000 kr | 356 000 kr | 108 000 kr till 585 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 612 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 3 av 58 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Södertälje.
- Plats 482 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 16 425 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 53 081 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,4 procent | 46,3 procent |
| Vinstmarginal | -35,9 procent | 24,2 procent |
| Soliditet | 13,3 procent | 16,7 procent |
| Kassalikviditet | 108,4 procent | 158,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -34,5 procent | 19,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,9 procent |
| Omsättning per anställd | 3 122 000 kr | 3 305 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 208 000 kr | 236 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Astrid Lööfs Gata 315259 Södertälje
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Astrid Lööfs Gata 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 121 665 kr | 3 305 200 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 442 kr |
| Övriga externa kostnader | 630 519 kr | 566 517 kr |
| Personalkostnader | 207 766 kr | 236 467 kr |
| Avskrivningar | 2 257 461 kr | 944 421 kr |
| Rörelseresultat | -44 052 kr | 1 530 375 kr |
| Ränteintäkter | 1 841 kr | 3 561 kr |
| Räntekostnader | 1 079 062 kr | 733 170 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 121 273 kr | 800 766 kr |
| Skatt | 0 kr | - |
| Årets resultat | -1 121 273 kr | 800 766 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 22 485 266 kr | 21 580 845 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 923 428 kr | 18 979 007 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 561 838 kr | 2 601 838 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 014 327 kr | 2 676 049 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 686 404 kr | 1 682 353 kr |
| Kassa och bank | 327 923 kr | 993 696 kr |
| Summa tillgångar | 24 499 593 kr | 24 256 894 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 3 248 579 kr | 4 049 345 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 319 852 kr | -13 749 773 kr |
| Årets resultat | -1 121 273 kr | 800 766 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 858 360 kr | 1 689 520 kr |
| Leverantörsskulder | 102 897 kr | 88 487 kr |
| Skatteskulder | 62 175 kr | 69 110 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 393 504 kr | 193 640 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 499 593 kr | 24 256 894 kr |
Företrädare
- Kenan U
Undertecknad i Södertälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Eskilstunasaren AB för organisationsnummer?
Eskilstunasaren AB har organisationsnummer 559019-0970 (5590190970).
Var ligger Eskilstunasaren AB?
Eskilstunasaren AB har sin registrerade adress Astrid Lööfs Gata 3, 15259 Södertälje.
Vilken bransch är Eskilstunasaren AB verksamt i?
Eskilstunasaren AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Eskilstunasaren AB?
Eskilstunasaren AB hade en nettoomsättning på 3 305 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Eskilstunasaren AB?
Eskilstunasaren AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.