Loial AB
Loial AB har organisationsnummer 559020-0001 (5590200001)
Aktiebolag • Org.nr: 559020-0001
Om företaget
Loial AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hörnefors. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 1 701 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 581 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Loial AB 1 701 000 kr och redovisade ett resultat på 534 531 kr. Rörelsemarginalen var 26,6 procent, över branschens median (median 24,0 procent). Soliditeten var 82,8 procent, över branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 286,4 procent, under branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,6 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 36,9 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 82,8 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 286,4 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 41,7 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,6 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 701 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 867 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 887 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 25 av 86 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Umeå.
- Plats 907 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 2 086 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 98 900 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,6 procent | 20,5 procent | 15,9 procent | 25,1 procent | 26,6 procent |
| Vinstmarginal | 22,6 procent | 23,6 procent | 20,1 procent | 35,4 procent | 36,9 procent |
| Soliditet | 59,7 procent | 56,1 procent | 56,0 procent | 70,1 procent | 82,8 procent |
| Kassalikviditet | 181,1 procent | 138,3 procent | 117,8 procent | 161,2 procent | 286,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,7 procent | 45,6 procent | 38,4 procent | 50,5 procent | 41,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 9,1 procent | 7,6 procent | 6,8 procent | 3,7 procent | 7,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 327 000 kr | 1 428 000 kr | 1 525 000 kr | 1 581 000 kr | 1 701 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 766 000 kr | 793 000 kr | 887 000 kr | 789 000 kr | 867 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Valhallavägen 490532 Hörnefors
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom IT, företagande och hemtillverkning av kläder, smycken och mindre heminredning. Bolaget ska också bedriva uthyrning, försäljning och import av produkter inom IT, kläder, smycken och heminredning. Handel och förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 127 024 kr | 1 215 530 kr | 1 327 167 kr | 1 427 618 kr | 1 524 908 kr | 1 580 806 kr | 1 700 666 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 104 758 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 261 672 kr | 331 519 kr | 260 476 kr | 342 044 kr | 499 184 kr | 394 056 kr | 381 449 kr |
| Personalkostnader | 704 930 kr | 709 061 kr | 766 229 kr | 792 975 kr | 887 485 kr | 789 390 kr | 866 795 kr |
| Rörelseresultat | 160 422 kr | 174 950 kr | 300 462 kr | 292 599 kr | 242 997 kr | 397 360 kr | 452 422 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 15 kr | 136 kr | 695 kr | 132 kr |
| Räntekostnader | 301 kr | 6 669 kr | 127 kr | 16 056 kr | 5 527 kr | 330 kr | 362 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 270 121 kr | 297 289 kr | 300 335 kr | 336 550 kr | 305 695 kr | 559 705 kr | 628 168 kr |
| Skatt | 37 036 kr | 35 727 kr | 62 098 kr | 57 881 kr | 49 221 kr | 81 856 kr | 93 637 kr |
| Årets resultat | 233 085 kr | 261 562 kr | 238 237 kr | 278 669 kr | 256 474 kr | 477 849 kr | 534 531 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 404 357 kr | 443 957 kr | 497 957 kr | 562 957 kr | 633 357 kr | 699 357 kr | 783 357 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 404 357 kr | 443 957 kr | 497 957 kr | 562 957 kr | 633 357 kr | 699 357 kr | 783 357 kr |
| Omsättningstillgångar | 373 539 kr | 381 659 kr | 395 237 kr | 527 853 kr | 560 396 kr | 650 216 kr | 764 045 kr |
| Kortfristiga fordringar | 142 327 kr | 174 758 kr | 173 417 kr | 189 593 kr | 489 002 kr | 252 784 kr | 212 950 kr |
| Kassa och bank | 231 212 kr | 206 901 kr | 205 820 kr | 322 260 kr | 55 394 kr | 381 432 kr | 501 415 kr |
| Summa tillgångar | 777 896 kr | 825 616 kr | 893 194 kr | 1 090 810 kr | 1 193 753 kr | 1 349 573 kr | 1 547 402 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 283 302 kr | 444 864 kr | 533 101 kr | 611 770 kr | 668 244 kr | 946 093 kr | 1 280 624 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 216 kr | 133 302 kr | 244 864 kr | 283 101 kr | 361 770 kr | 418 244 kr | 696 093 kr |
| Årets resultat | 233 085 kr | 261 562 kr | 238 237 kr | 278 669 kr | 256 474 kr | 477 849 kr | 534 531 kr |
| Kortfristiga skulder | 230 238 kr | 238 933 kr | 218 274 kr | 381 634 kr | 475 545 kr | 403 480 kr | 266 778 kr |
| Leverantörsskulder | 2 530 kr | 2 491 kr | 0 kr | 22 645 kr | 29 382 kr | 14 977 kr | 6 057 kr |
| Skatteskulder | - | - | 18 493 kr | 27 957 kr | 0 kr | 19 504 kr | 47 068 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 219 708 kr | 228 442 kr | 191 781 kr | 323 032 kr | 421 836 kr | 358 999 kr | 203 653 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 777 896 kr | 825 616 kr | 893 194 kr | 1 090 810 kr | 1 193 753 kr | 1 349 573 kr | 1 547 402 kr |
Företrädare
- Per M
Undertecknad i Umeå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Loial AB för organisationsnummer?
Loial AB har organisationsnummer 559020-0001 (5590200001).
Var ligger Loial AB?
Loial AB har sin registrerade adress Valhallavägen 4, 90532 Hörnefors.
Vilken bransch är Loial AB verksamt i?
Loial AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Loial AB?
Loial AB hade en nettoomsättning på 1 701 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Loial AB?
Loial AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Loial AB någon utdelning?
Styrelsen i Loial AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Loial AB (Företagsnamn)
- MunaMe (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser hemtillverkning av kläder, smycken och mindre heminredning. Företaget ska också bedriva uthyrning, försäljning och import av produkter inom kläder, smycken och heminredning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-07-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.