Qekon o me AB
Qekon o me AB har organisationsnummer 559020-6222 (5590206222)
Aktiebolag • Org.nr: 559020-6222
Om företaget
Qekon o me AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skara. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 18 procent till 551 079 kr räkenskapsåret 2025 (468 937 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Qekon o me AB 551 079 kr och redovisade ett resultat på 401 477 kr. Rörelsemarginalen var 17,3 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 76,8 procent, över branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 188,8 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,3 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 89,2 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 76,8 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 188,8 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 78,5 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 17,5 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 551 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 265 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 140 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 5 av 10 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Skara.
- Plats 245 av 406 aktiebolag med säte i Skara.
- Plats 30 577 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 185 125 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | -1,3 procent | 17,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | -0,9 procent | 89,2 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 81,8 procent | 30,1 procent | 76,8 procent |
| Kassalikviditet | - | - | 37,2 procent | 40,4 procent | 188,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -562,5 procent | 98,4 procent | 56,0 procent | -3,8 procent | 78,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | 17,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 234 000 kr | 551 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 220 000 kr | 265 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Härlunda Vasabacken 153294 Skara
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Härlunda Vasabacken 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom ekonomi samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 855 kr | 0 kr | - | 51 116 kr | 0 kr | 468 937 kr | 551 079 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 26 094 kr | 181 982 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 551 kr | 5 482 kr | 4 500 kr | 1 900 kr | 0 kr | - | 1 346 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 440 840 kr | 264 504 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 8 000 kr | 8 000 kr |
| Rörelseresultat | -1 696 kr | -5 482 kr | -4 500 kr | 49 216 kr | 0 kr | -5 997 kr | 95 247 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 168 kr | 586 kr | 1 792 kr | 850 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 112 kr | 0 kr | - | 835 kr | 0 kr | 245 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 696 kr | -5 594 kr | -4 500 kr | 49 384 kr | -249 kr | -4 205 kr | 491 752 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 79 500 kr | 0 kr | -89 954 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 15 347 kr | 0 kr | 321 kr |
| Årets resultat | -1 696 kr | -5 594 kr | -4 500 kr | 49 384 kr | 63 904 kr | -4 205 kr | 401 477 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 130 000 kr | 262 000 kr | 374 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 32 000 kr | 24 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 130 000 kr | 230 000 kr | 350 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 699 kr | 1 418 kr | 800 kr | 50 184 kr | 9 436 kr | 103 231 kr | 292 066 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 631 kr | 133 kr | 800 kr | 13 kr | 16 kr | 15 347 kr | 37 489 kr |
| Kassa och bank | 68 kr | 1 285 kr | 0 kr | 50 171 kr | 9 420 kr | 87 884 kr | 254 577 kr |
| Summa tillgångar | 2 699 kr | 1 418 kr | 800 kr | 50 184 kr | 139 436 kr | 365 231 kr | 666 066 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -10 964 kr | -16 558 kr | 800 kr | 50 184 kr | 114 088 kr | 109 884 kr | 511 361 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -59 268 kr | -60 964 kr | -44 700 kr | -49 200 kr | 184 kr | 64 089 kr | 59 884 kr |
| Årets resultat | -1 696 kr | -5 594 kr | -4 500 kr | 49 384 kr | 63 904 kr | -4 205 kr | 401 477 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 663 kr | 17 976 kr | 0 kr | - | 25 348 kr | 255 347 kr | 154 705 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 15 347 kr | 15 347 kr | 321 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 663 kr | 17 976 kr | 0 kr | - | - | - | 120 827 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 699 kr | 1 418 kr | 800 kr | 50 184 kr | 139 436 kr | 365 231 kr | 666 066 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Skara registrerades år 2015 och bolagets verksamhet är konsultation inom ekonomi.
Företrädare
- Benny J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Qekon o me AB för organisationsnummer?
Qekon o me AB har organisationsnummer 559020-6222 (5590206222).
Var ligger Qekon o me AB?
Qekon o me AB har sin registrerade adress Härlunda Vasabacken 1, 53294 Skara.
Vilken bransch är Qekon o me AB verksamt i?
Qekon o me AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Qekon o me AB?
Qekon o me AB hade en nettoomsättning på 551 079 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Qekon o me AB?
Qekon o me AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Skara
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-07-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.