WENDELIN MEDIA AB
WENDELIN MEDIA AB har organisationsnummer 559020-7147 (5590207147)
Aktiebolag • Org.nr: 559020-7147
Om företaget
WENDELIN MEDIA AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 58 procent till 1 465 000 kr räkenskapsåret 2025 (926 000 kr föregående år).
Under räkenskapsåret har bolaget genomfört en strategisk satsning som resulterat i en omsättningsökning om mer än 30 % jämfört med föregående år
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte WENDELIN MEDIA AB 1 465 000 kr och redovisade ett resultat på 21 007 kr. Rörelsemarginalen var 1,9 procent, under branschens median (median 9,7 procent). Soliditeten var -59,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 60,9 procent). Kassalikviditeten var 62,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 265,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 9,7 procent | -0,4 procent till 26,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,8 procent | 10,1 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | -59,2 procent | 60,9 procent | 37,3 procent till 81,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 62,8 procent | 265,5 procent | 145,0 procent till 506,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 58,2 procent | -4,0 procent | -35,5 procent till 21,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 465 000 kr | 841 000 kr | 384 000 kr till 1 363 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 433 000 kr | 466 000 kr | 169 000 kr till 720 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 849 av 3 775 aktiebolag inom reklambyråverksamhet.
- Plats 35 av 156 aktiebolag inom reklambyråverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 3 596 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 12 865 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 112 437 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,7 procent | 20,3 procent | 1,9 procent |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 19,5 procent | 1,8 procent |
| Soliditet | -122,0 procent | -107,3 procent | -59,2 procent |
| Kassalikviditet | 45,1 procent | 48,2 procent | 62,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -77,3 procent | 58,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 358 000 kr | 926 000 kr | 1 465 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 194 000 kr | 150 000 kr | 433 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stormastgatan 2221110 Malmö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Stormastgatan 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Reklam, PR, Mediebyrå & Annonsförsäljning
Bransch
- 73111ReklambyråverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 072 677 kr | 926 082 kr | 1 465 472 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 235 kr | 0 kr | 9 804 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 122 932 kr | 469 772 kr | 776 409 kr |
| Övriga externa kostnader | 256 007 kr | 118 700 kr | 238 299 kr |
| Personalkostnader | 583 457 kr | 150 057 kr | 432 558 kr |
| Rörelseresultat | 110 343 kr | 187 553 kr | 28 010 kr |
| Ränteintäkter | 74 kr | 33 kr | 35 kr |
| Räntekostnader | 121 kr | 6 251 kr | 1 415 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 110 296 kr | 181 335 kr | 26 630 kr |
| Skatt | - | 29 777 kr | 5 623 kr |
| Årets resultat | 110 296 kr | 151 558 kr | 21 007 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 257 046 kr | 150 951 kr | 237 900 kr |
| Kortfristiga fordringar | 215 256 kr | 112 805 kr | 8 397 kr |
| Kassa och bank | 41 790 kr | 38 146 kr | 229 503 kr |
| Summa tillgångar | 257 046 kr | 150 951 kr | 237 900 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | -313 487 kr | -161 929 kr | -140 921 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -473 783 kr | -363 487 kr | -211 928 kr |
| Årets resultat | 110 296 kr | 151 558 kr | 21 007 kr |
| Kortfristiga skulder | 570 533 kr | 312 880 kr | 378 821 kr |
| Leverantörsskulder | 130 339 kr | 41 912 kr | 104 871 kr |
| Skatteskulder | - | 29 777 kr | 35 400 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 415 194 kr | 216 190 kr | 213 550 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 257 046 kr | 150 951 kr | 237 900 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2015 och utför sedan dess reklam, mediebyrå och annonsförsäljning.
Som framgår av årsredovisningen är bolagets eget kapital förbrukat. Styrelsen föreslår att inte likvidera utan driva bolaget vidare för att återhämta förlusten. Styrelsen har arbetetat fram en strategi för att återställa kapitalet.
Företrädare
- Philip W (verkställande direktör)
- Henriette W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WENDELIN MEDIA AB för organisationsnummer?
WENDELIN MEDIA AB har organisationsnummer 559020-7147 (5590207147).
Var ligger WENDELIN MEDIA AB?
WENDELIN MEDIA AB har sin registrerade adress Stormastgatan 22, 21110 Malmö.
Vilken bransch är WENDELIN MEDIA AB verksamt i?
WENDELIN MEDIA AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WENDELIN MEDIA AB?
WENDELIN MEDIA AB hade en nettoomsättning på 1 465 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har WENDELIN MEDIA AB?
WENDELIN MEDIA AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-07-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.