Amlaak AB
Amlaak AB har organisationsnummer 559021-3368 (5590213368)
Aktiebolag • Org.nr: 559021-3368
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderOlofstorp
Om företaget
Amlaak AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Olofstorp. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 791 784 kr räkenskapsåret 2025 (779 520 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Amlaak AB 791 784 kr och redovisade ett resultat på 411 116 kr. Rörelsemarginalen var 76,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 65,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 53,3 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 76,9 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 65,4 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 65,0 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 53,3 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,1 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,6 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 258 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 268 av 539 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Göteborg.
- Plats 10 912 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 26 991 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 162 904 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 65,8 procent | 67,5 procent | 75,4 procent | 76,7 procent | 76,9 procent |
| Vinstmarginal | 57,2 procent | 60,4 procent | 61,4 procent | 63,7 procent | 65,4 procent |
| Soliditet | 26,5 procent | 36,0 procent | 45,3 procent | 53,8 procent | 65,0 procent |
| Kassalikviditet | 20,1 procent | 15,3 procent | 10,8 procent | 29,7 procent | 53,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 procent | 22,1 procent | 17,0 procent | 15,8 procent | 14,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -3,6 procent | 21,6 procent | -8,6 procent | 6,3 procent | 1,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fanjunakrens lycka 24c/o c/o Iman Baroudi
42472 Olofstorp
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Fanjunakrens lycka 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Köpa och förvalta fastigheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 685 002 kr | 660 000 kr | 802 840 kr | 733 494 kr | 779 520 kr | 791 784 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 30 000 kr | 213 962 kr | 0 kr | - | 425 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 124 159 kr | 307 827 kr | 128 703 kr | 42 244 kr | 36 948 kr | 38 602 kr |
| Övriga externa kostnader | 68 450 kr | 31 582 kr | 31 698 kr | 37 685 kr | 45 126 kr | 43 762 kr |
| Avskrivningar | 98 383 kr | 100 146 kr | 100 146 kr | 100 146 kr | 100 146 kr | 100 146 kr |
| Rörelseresultat | 424 010 kr | 434 407 kr | 542 293 kr | 553 419 kr | 597 725 kr | 609 274 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 5 kr | 19 kr | 177 kr | 228 kr |
| Räntekostnader | 62 258 kr | 56 774 kr | 57 341 kr | 102 923 kr | 101 188 kr | 91 767 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 361 752 kr | 377 633 kr | 484 957 kr | 450 515 kr | 496 714 kr | 517 735 kr |
| Skatt | 85 603 kr | 78 063 kr | 99 996 kr | 92 947 kr | 102 425 kr | 106 619 kr |
| Årets resultat | 276 149 kr | 299 570 kr | 384 961 kr | 357 568 kr | 394 289 kr | 411 116 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 4 830 415 kr | 4 730 269 kr | 4 630 123 kr | 4 529 977 kr | 4 429 831 kr | 4 329 685 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 830 415 kr | 4 730 269 kr | 4 630 123 kr | 4 529 977 kr | 4 429 831 kr | 4 329 685 kr |
| Omsättningstillgångar | 163 214 kr | 387 537 kr | 214 470 kr | 104 700 kr | 211 460 kr | 138 498 kr |
| Kortfristiga fordringar | 123 876 kr | 345 218 kr | 131 464 kr | 35 367 kr | 35 427 kr | 34 940 kr |
| Kassa och bank | 39 338 kr | 42 319 kr | 83 006 kr | 69 333 kr | 176 033 kr | 103 558 kr |
| Summa tillgångar | 4 993 629 kr | 5 117 806 kr | 4 844 593 kr | 4 634 677 kr | 4 641 291 kr | 4 468 183 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 058 534 kr | 1 358 104 kr | 1 743 065 kr | 2 100 633 kr | 2 494 922 kr | 2 906 038 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 732 385 kr | 1 008 534 kr | 1 308 104 kr | 1 693 065 kr | 2 050 633 kr | 2 444 922 kr |
| Årets resultat | 276 149 kr | 299 570 kr | 384 961 kr | 357 568 kr | 394 289 kr | 411 116 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 969 885 kr | 1 927 032 kr | 1 401 398 kr | 966 454 kr | 711 319 kr | 259 635 kr |
| Leverantörsskulder | 2 063 kr | 213 962 kr | 0 kr | 1 688 kr | -86 kr | 2 841 kr |
| Skatteskulder | 34 083 kr | 6 274 kr | 20 441 kr | 26 207 kr | -11 622 kr | -12 645 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 912 844 kr | 1 699 297 kr | 1 373 458 kr | 929 559 kr | 713 849 kr | 260 840 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 993 629 kr | 5 117 806 kr | 4 844 593 kr | 4 634 677 kr | 4 641 291 kr | 4 468 183 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västra Götaland , Göteborg registrerades år 2015. Företagets verksamhet är att köpa och förvalta fastigheter.
Företrädare
- Iman B (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Amlaak AB för organisationsnummer?
Amlaak AB har organisationsnummer 559021-3368 (5590213368).
Var ligger Amlaak AB?
Amlaak AB har sin registrerade adress Fanjunakrens lycka 24, 42472 Olofstorp.
Vilken bransch är Amlaak AB verksamt i?
Amlaak AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Amlaak AB?
Amlaak AB hade en nettoomsättning på 791 784 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-07-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.