MK Energiteknik AB
MK Energiteknik AB har organisationsnummer 559022-1296 (5590221296)
Aktiebolag • Org.nr: 559022-1296
Om företaget
MK Energiteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skephult. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). Sidoverksamheter inkluderar mark- och grundarbeten, kyl- och frysinstallationsarbeten, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik och personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 35 procent till 1 029 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 573 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MK Energiteknik AB 1 029 000 kr och redovisade ett resultat på 643 018 kr. Rörelsemarginalen var 67,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,2 procent). Soliditeten var 47,5 procent, under branschens median (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 532,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,6 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 66,5 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,5 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 532,6 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 78,5 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -34,6 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 933 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 124 av 218 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Göteborg.
- Plats 9 612 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 23 728 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 142 859 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,6 procent | 14,8 procent | 79,3 procent | -1,5 procent | 67,6 procent |
| Vinstmarginal | 24,7 procent | 11,6 procent | 76,0 procent | -4,3 procent | 66,5 procent |
| Soliditet | 30,8 procent | 18,4 procent | 23,2 procent | 27,9 procent | 47,5 procent |
| Kassalikviditet | 286,3 procent | 140,0 procent | 254,0 procent | 368,2 procent | 532,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,1 procent | 67,5 procent | 82,6 procent | 47,5 procent | 78,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 73,2 procent | -55,8 procent | 55,2 procent | -6,0 procent | -34,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 673 000 kr | 1 573 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 187 000 kr | 267 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Borghult Nedregården51174 Skephult
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Borghult Nedregården som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är utveckling, handel, förmedling, installation och service av produkter och tjänster inom förnyelsebar energi samt idka därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska även bedriva bemannings- och rekryteringsarbete inom byggbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 408 223 kr | 2 438 063 kr | 1 077 921 kr | 1 672 890 kr | 1 573 041 kr | 1 029 434 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 950 kr | 0 kr | - | 231 055 kr | 12 710 kr | 751 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 484 093 kr | 701 141 kr | 330 754 kr | 48 469 kr | 924 960 kr | 49 900 kr |
| Övriga externa kostnader | 244 670 kr | 844 125 kr | 309 391 kr | 163 447 kr | 210 560 kr | 105 949 kr |
| Personalkostnader | 178 886 kr | 150 375 kr | 44 025 kr | 186 878 kr | 267 045 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 84 822 kr | 119 270 kr | 204 692 kr | 178 415 kr | 180 140 kr | 178 626 kr |
| Rörelseresultat | 424 702 kr | 623 152 kr | 159 666 kr | 1 326 736 kr | -24 172 kr | 695 710 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 34 kr | 882 kr | 16 kr | 534 kr |
| Räntekostnader | 6 753 kr | 21 594 kr | 34 989 kr | 55 923 kr | 42 497 kr | 11 911 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 417 949 kr | 601 558 kr | 124 711 kr | 1 271 695 kr | -66 653 kr | 684 333 kr |
| Bokslutsdispositioner | -326 181 kr | -215 581 kr | 137 002 kr | -633 534 kr | 318 852 kr | 125 569 kr |
| Skatt | 24 659 kr | 79 548 kr | 54 351 kr | 129 268 kr | 57 142 kr | 166 884 kr |
| Årets resultat | 67 109 kr | 306 429 kr | 207 362 kr | 508 893 kr | 195 057 kr | 643 018 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 020 478 kr | 952 744 kr | 1 291 951 kr | 1 727 047 kr | 896 298 kr | 717 672 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 020 478 kr | 952 744 kr | 1 291 951 kr | 1 727 047 kr | 896 298 kr | 717 672 kr |
| Omsättningstillgångar | 825 449 kr | 994 454 kr | 374 857 kr | 929 654 kr | 575 352 kr | 1 007 708 kr |
| Kortfristiga fordringar | 141 514 kr | 622 992 kr | 140 678 kr | 134 255 kr | 63 233 kr | 13 380 kr |
| Kassa och bank | 683 935 kr | 371 462 kr | 234 179 kr | 795 399 kr | 512 119 kr | 994 328 kr |
| Summa tillgångar | 1 845 927 kr | 1 947 198 kr | 1 666 808 kr | 2 656 701 kr | 1 471 650 kr | 1 725 380 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 318 987 kr | 599 682 kr | 307 044 kr | 615 937 kr | 410 994 kr | 819 012 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 201 878 kr | 243 253 kr | 49 682 kr | 57 044 kr | 165 937 kr | 125 994 kr |
| Årets resultat | 67 109 kr | 306 429 kr | 207 362 kr | 508 893 kr | 195 057 kr | 643 018 kr |
| Obeskattade reserver | 326 181 kr | 541 762 kr | 404 760 kr | 1 038 294 kr | 719 442 kr | 593 873 kr |
| Kortfristiga skulder | 381 115 kr | 347 288 kr | 267 803 kr | 366 013 kr | 156 275 kr | 189 212 kr |
| Leverantörsskulder | 150 030 kr | 120 088 kr | 17 907 kr | 9 448 kr | 15 784 kr | 14 200 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 32 530 kr | 0 kr | 34 521 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 57 137 kr | 87 252 kr | 68 836 kr | 68 835 kr | 68 835 kr | 68 835 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 845 927 kr | 1 947 198 kr | 1 666 808 kr | 2 656 701 kr | 1 471 650 kr | 1 725 380 kr |
Företrädare
- Martin K (verkställande direktör)
- Anna K
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MK Energiteknik AB för organisationsnummer?
MK Energiteknik AB har organisationsnummer 559022-1296 (5590221296).
Var ligger MK Energiteknik AB?
MK Energiteknik AB har sin registrerade adress Borghult Nedregården, 51174 Skephult.
Vilken bransch är MK Energiteknik AB verksamt i?
MK Energiteknik AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MK Energiteknik AB?
MK Energiteknik AB hade en nettoomsättning på 1 029 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MK Energiteknik AB någon utdelning?
Styrelsen i MK Energiteknik AB föreslog en utdelning på 215 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-08-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.