Mobilina Anpassning AB
Mobilina Anpassning AB har organisationsnummer 559022-4233 (5590224233)
Aktiebolag • Org.nr: 559022-4233
Om företaget
Mobilina Anpassning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 26 procent till 51 496 000 kr räkenskapsåret 2025 (40 848 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mobilina Anpassning AB 51 496 000 kr och redovisade ett resultat på 3 486 759 kr. Rörelsemarginalen var 8,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 66,9 procent, över branschens median (median 35,7 procent). Kassalikviditeten var 207,2 procent, över branschens median (median 106,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 1,6 procent | -3,6 procent till 6,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | 1,2 procent | -3,7 procent till 6,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,9 procent | 35,7 procent | 11,8 procent till 70,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 207,2 procent | 106,5 procent | 33,0 procent till 339,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 procent | 3,8 procent | -18,6 procent till 31,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 26,1 procent | -3,1 procent | -38,5 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 25 748 000 kr | 4 139 000 kr | 1 192 000 kr till 10 030 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 135 000 kr | 401 000 kr | 176 000 kr till 578 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 107 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 2 av 72 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Malmö.
- Plats 98 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 331 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 3 256 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 10,5 procent | 7,3 procent | 8,9 procent |
| Vinstmarginal | 8,7 procent | 10,6 procent | 7,5 procent | 9,0 procent |
| Soliditet | 75,4 procent | 74,4 procent | 65,1 procent | 66,9 procent |
| Kassalikviditet | 325,3 procent | 327,7 procent | 231,6 procent | 207,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,0 procent | 20,7 procent | 11,0 procent | 18,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 32,9 procent | -9,0 procent | 26,1 procent |
| Omsättning per anställd | 16 893 000 kr | 22 448 000 kr | 20 424 000 kr | 25 748 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 977 000 kr | 1 074 000 kr | 1 089 000 kr | 1 135 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Herrestadsgatan 1 A21749 Malmö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Herrestadsgatan 1 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget köper in bilar som byggs om i samråd med kund för att passa olika handikapp.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 33 784 686 kr | 44 894 582 kr | 40 847 597 kr | 51 496 499 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 123 357 kr | 124 302 kr | 514 718 kr | 315 191 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 853 671 kr | 2 121 459 kr | 1 472 887 kr | 1 770 681 kr |
| Personalkostnader | 1 953 143 kr | 2 147 766 kr | 2 177 544 kr | 2 270 740 kr |
| Avskrivningar | 16 748 kr | 16 106 kr | 10 668 kr | 166 735 kr |
| Rörelseresultat | 2 999 204 kr | 4 711 129 kr | 2 980 525 kr | 4 605 388 kr |
| Ränteintäkter | 530 kr | 46 462 kr | 116 468 kr | 40 192 kr |
| Räntekostnader | 67 324 kr | 1 255 kr | 21 252 kr | 17 303 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 932 664 kr | 4 756 336 kr | 3 075 741 kr | 4 628 277 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -1 100 000 kr | -883 771 kr | -220 946 kr |
| Skatt | 606 962 kr | 754 697 kr | 466 678 kr | 920 572 kr |
| Årets resultat | 2 325 702 kr | 2 901 639 kr | 1 725 292 kr | 3 486 759 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 16 106 kr | 0 kr | 454 131 kr | 1 254 306 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 106 kr | 0 kr | 454 131 kr | 1 254 306 kr |
| Omsättningstillgångar | 14 705 221 kr | 18 819 156 kr | 23 690 289 kr | 27 440 625 kr |
| Varulager | 2 900 525 kr | 6 614 852 kr | 8 772 471 kr | 12 346 386 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 853 764 kr | 2 092 385 kr | 4 739 840 kr | 4 182 819 kr |
| Kassa och bank | 9 950 932 kr | 10 111 919 kr | 10 177 978 kr | 10 911 420 kr |
| Summa tillgångar | 14 721 327 kr | 18 819 156 kr | 24 144 420 kr | 28 694 931 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 11 092 965 kr | 13 994 604 kr | 15 719 896 kr | 19 206 656 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 717 263 kr | 11 042 965 kr | 13 944 604 kr | 15 669 897 kr |
| Årets resultat | 2 325 702 kr | 2 901 639 kr | 1 725 292 kr | 3 486 759 kr |
| Obeskattade reserver | - | 1 100 000 kr | 1 983 771 kr | 2 204 717 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 628 362 kr | 3 724 552 kr | 6 440 753 kr | 7 283 558 kr |
| Leverantörsskulder | 1 281 262 kr | 610 483 kr | 1 489 564 kr | 2 384 476 kr |
| Skatteskulder | 1 949 950 kr | 2 602 565 kr | 1 608 965 kr | 995 217 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 313 570 kr | 126 483 kr | 649 496 kr | 126 280 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 14 721 327 kr | 18 819 156 kr | 24 144 420 kr | 28 694 931 kr |
Företrädare
- Martin W
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mobilina Anpassning AB för organisationsnummer?
Mobilina Anpassning AB har organisationsnummer 559022-4233 (5590224233).
Var ligger Mobilina Anpassning AB?
Mobilina Anpassning AB har sin registrerade adress Herrestadsgatan 1 A, 21749 Malmö.
Vilken bransch är Mobilina Anpassning AB verksamt i?
Mobilina Anpassning AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mobilina Anpassning AB?
Mobilina Anpassning AB hade en nettoomsättning på 51 496 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mobilina Anpassning AB?
Mobilina Anpassning AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-08-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.