EY Mode och Interiör AB
EY Mode och Interiör AB har organisationsnummer 559023-8530 (5590238530)
Aktiebolag • Org.nr: 559023-8530
Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorderKimstad
Om företaget
EY Mode och Interiör AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kimstad. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47711). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med inredningstextilier.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 180 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 119 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte EY Mode och Interiör AB 1 180 000 kr och redovisade ett resultat på 1 503 kr. Rörelsemarginalen var -4,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,9 procent). Soliditeten var 71,4 procent, över branschens median (median 44,2 procent). Kassalikviditeten var 278,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 100,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,1 procent | 2,9 procent | -2,9 procent till 9,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,6 procent | 2,2 procent | -3,3 procent till 9,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 71,4 procent | 44,2 procent | 16,5 procent till 73,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 278,9 procent | 100,1 procent | 31,8 procent till 275,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 procent | 4,1 procent | -9,3 procent till 25,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,5 procent | -0,6 procent | -12,3 procent till 11,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 180 000 kr | 1 612 000 kr | 948 000 kr till 2 397 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 251 000 kr | 430 000 kr | 256 000 kr till 564 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 545 av 981 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder.
- Plats 6 av 8 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder med säte i Norrköping.
- Plats 1 740 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 5 097 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 131 438 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,2 procent | 13,9 procent | 0,0 procent | 0,9 procent | -4,1 procent |
| Vinstmarginal | 16,2 procent | 14,0 procent | 0,5 procent | 1,0 procent | -3,6 procent |
| Soliditet | 58,8 procent | 61,9 procent | 69,0 procent | 70,8 procent | 71,4 procent |
| Kassalikviditet | 633,8 procent | 569,6 procent | 597,1 procent | 469,3 procent | 278,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,1 procent | 20,2 procent | 0,8 procent | 4,4 procent | 0,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 37,3 procent | 18,3 procent | 4,3 procent | 7,2 procent | 5,5 procent |
| Omsättning per anställd | 846 000 kr | 1 001 000 kr | 1 044 000 kr | 1 119 000 kr | 1 180 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 113 000 kr | 187 000 kr | 236 000 kr | 253 000 kr | 251 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lundby Gård 1c/o c/o Norrman
61791 Kimstad
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Lundby Gård 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva butiksförsäljning samt e-handel inom kläder, skor, väskor och inredning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 615 773 kr | 846 262 kr | 1 001 280 kr | 1 043 531 kr | 1 119 153 kr | 1 179 839 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 1 435 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 186 192 kr | 226 216 kr | 249 341 kr | 320 057 kr | 320 152 kr | 359 300 kr |
| Personalkostnader | 60 641 kr | 113 193 kr | 187 455 kr | 236 169 kr | 253 390 kr | 251 319 kr |
| Rörelseresultat | 87 930 kr | 137 206 kr | 139 566 kr | 453 kr | 10 022 kr | -48 317 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 229 kr | 4 952 kr | 706 kr | 5 006 kr |
| Räntekostnader | 115 kr | 68 kr | 46 kr | 133 kr | 130 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 87 815 kr | 137 138 kr | 139 749 kr | 5 272 kr | 10 598 kr | -43 311 kr |
| Bokslutsdispositioner | -22 000 kr | -34 000 kr | -35 000 kr | 0 kr | 14 000 kr | 47 000 kr |
| Skatt | 14 171 kr | 21 347 kr | 22 111 kr | 1 914 kr | 5 450 kr | 2 186 kr |
| Årets resultat | 51 644 kr | 81 791 kr | 82 638 kr | 3 358 kr | 19 148 kr | 1 503 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 457 174 kr | 554 231 kr | 660 104 kr | 596 918 kr | 608 761 kr | 535 885 kr |
| Varulager | 181 020 kr | 197 411 kr | 218 512 kr | 267 287 kr | 318 273 kr | 300 188 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 551 kr | 8 887 kr | 12 206 kr | 34 774 kr | 25 046 kr | 27 333 kr |
| Kassa och bank | 272 603 kr | 347 933 kr | 429 386 kr | 294 857 kr | 265 442 kr | 208 364 kr |
| Summa tillgångar | 457 174 kr | 554 231 kr | 660 104 kr | 596 918 kr | 608 761 kr | 535 885 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 243 923 kr | 325 715 kr | 408 352 kr | 411 710 kr | 430 858 kr | 382 361 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 142 279 kr | 193 923 kr | 275 714 kr | 358 352 kr | 361 710 kr | 330 858 kr |
| Årets resultat | 51 644 kr | 81 791 kr | 82 638 kr | 3 358 kr | 19 148 kr | 1 503 kr |
| Obeskattade reserver | 61 000 kr | 95 000 kr | 130 000 kr | 130 000 kr | 116 000 kr | 69 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 31 803 kr | 56 297 kr | 77 533 kr | 55 208 kr | 61 903 kr | 84 524 kr |
| Leverantörsskulder | 506 kr | 3 651 kr | 25 107 kr | 19 478 kr | 7 329 kr | 23 270 kr |
| Skatteskulder | 10 298 kr | 7 585 kr | 7 989 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 999 kr | 36 980 kr | 33 825 kr | 32 730 kr | 45 286 kr | 57 454 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 457 174 kr | 554 231 kr | 660 104 kr | 596 918 kr | 608 761 kr | 535 885 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget ska bedriva butiksförsäljning samt e-handel inom kläder, skor, väskor och inredning.
Företrädare
- Pia N (styrelseledamot)
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har EY Mode och Interiör AB för organisationsnummer?
EY Mode och Interiör AB har organisationsnummer 559023-8530 (5590238530).
Var ligger EY Mode och Interiör AB?
EY Mode och Interiör AB har sin registrerade adress Lundby Gård 1, 61791 Kimstad.
Vilken bransch är EY Mode och Interiör AB verksamt i?
EY Mode och Interiör AB är registrerat i branschen detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter EY Mode och Interiör AB?
EY Mode och Interiör AB hade en nettoomsättning på 1 180 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har EY Mode och Interiör AB?
EY Mode och Interiör AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-08-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.