Ellice Development AB
Ellice Development AB har organisationsnummer 559024-9214 (5590249214)
Aktiebolag • Org.nr: 559024-9214
Om företaget
Ellice Development AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Sidoverksamheter inkluderar sport- och fritidsutbildning och diverse övriga konsumenttjänster.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 16 503 kr räkenskapsåret 2025 (20 259 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ellice Development AB 16 503 kr och redovisade ett resultat på 7 193 kr. Soliditeten var 79,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,1 procent). Kassalikviditeten var 481,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 223,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,2 procent | 55,1 procent | 29,5 procent till 77,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 481,8 procent | 223,5 procent | 113,8 procent till 441,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,8 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 418 av 1 603 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 8 av 9 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Tyresö.
- Plats 1 302 av 1 595 aktiebolag med säte i Tyresö.
- Plats 90 251 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 269 704 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,8 procent | 85,4 procent | 85,4 procent | 88,7 procent | 79,2 procent |
| Kassalikviditet | 705,8 procent | 683,7 procent | 683,7 procent | 884,9 procent | 481,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,2 procent | -3,8 procent | 0,0 procent | 25,6 procent | 12,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergsgatan 1311223 Stockholm
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Bergsgatan 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvärva, utveckla och förvalta eller försälja lös och fast egendom inkluderande andelar i rörelse, bedriva konsultation inom bygg-, entreprenad- och fastighetsfrågor. Bolaget ska även bedriva träning-friskvårdsverksamhet, personlig träning, kostrådgivning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | 20 259 kr | 16 503 kr |
| Övriga externa kostnader | 700 kr | 1 200 kr | 1 200 kr | 1 380 kr | 0 kr | 7 685 kr | 7 689 kr |
| Rörelseresultat | -700 kr | -1 200 kr | -1 200 kr | -1 380 kr | 0 kr | 12 574 kr | 8 814 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -700 kr | -1 200 kr | -1 200 kr | -1 380 kr | 0 kr | 12 574 kr | 8 814 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | - | 1 621 kr |
| Årets resultat | -700 kr | -1 200 kr | -1 200 kr | -1 380 kr | 0 kr | 12 574 kr | 7 193 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 46 513 kr | 45 313 kr | 44 113 kr | 42 733 kr | 42 733 kr | 55 307 kr | 70 983 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | - | - | 2 880 kr | 400 kr |
| Kassa och bank | 46 513 kr | 45 313 kr | 44 113 kr | 42 733 kr | 42 733 kr | 52 427 kr | 70 583 kr |
| Summa tillgångar | 46 513 kr | 45 313 kr | 44 113 kr | 42 733 kr | 42 733 kr | 55 307 kr | 70 983 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 40 263 kr | 39 063 kr | 37 863 kr | 36 483 kr | 36 483 kr | 49 057 kr | 56 250 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -9 037 kr | -9 737 kr | -10 937 kr | -12 137 kr | -13 517 kr | -13 517 kr | -943 kr |
| Årets resultat | -700 kr | -1 200 kr | -1 200 kr | -1 380 kr | 0 kr | 12 574 kr | 7 193 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 250 kr | 6 250 kr | 6 250 kr | 6 250 kr | 6 250 kr | 6 250 kr | 14 733 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | - | 6 862 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | - | 1 621 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 125 kr | 3 125 kr | 3 125 kr | 3 125 kr | 3 125 kr | 3 125 kr | 3 125 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 46 513 kr | 45 313 kr | 44 113 kr | 42 733 kr | 42 733 kr | 55 307 kr | 70 983 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet ska förvärva, utveckla och förvalta eller försälja lös och fast egendom inkluderande andelar i rörelse, bedriva konsultation inom bygg-, entreprenad- och fastighetsfrågor. Bolaget ska även bedriva träning- och friskvårdsverksamhet, personlig träning, kostrådgivning och därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är Tyresö kommun.
Företrädare
- Anders G (styrelseordförande)
- Ann-Louise G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ellice Development AB för organisationsnummer?
Ellice Development AB har organisationsnummer 559024-9214 (5590249214).
Var ligger Ellice Development AB?
Ellice Development AB har sin registrerade adress Bergsgatan 13, 11223 Stockholm.
Vilken bransch är Ellice Development AB verksamt i?
Ellice Development AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ellice Development AB?
Ellice Development AB hade en nettoomsättning på 16 503 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tyresö
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.