Confidence Brokers AB
Confidence Brokers AB har organisationsnummer 559024-9834 (5590249834)
Aktiebolag • Org.nr: 559024-9834
Om företaget
Confidence Brokers AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 72 procent till 5 461 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 175 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Confidence Brokers AB 5 461 000 kr och redovisade ett resultat på 694 220 kr. Rörelsemarginalen var 16,1 procent, över branschens median (median 11,6 procent). Soliditeten var 30,8 procent, under branschens median (median 55,7 procent). Kassalikviditeten var 144,5 procent, under branschens median (median 215,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,1 procent | 11,6 procent | 0,1 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,1 procent | 13,9 procent | 0,9 procent till 31,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 30,8 procent | 55,7 procent | 30,0 procent till 81,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 144,5 procent | 215,5 procent | 126,8 procent till 489,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 80,7 procent | 17,8 procent | -1,2 procent till 56,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 72,0 procent | 1,1 procent | -24,3 procent till 33,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 731 000 kr | 1 096 000 kr | 532 000 kr till 1 833 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 857 000 kr | 586 000 kr | 302 000 kr till 816 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 356 av 3 069 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 4 av 13 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet med säte i Mölndal.
- Plats 171 av 2 005 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 6 062 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 34 024 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,0 procent | 5,6 procent | -11,5 procent | 21,1 procent | 16,1 procent |
| Vinstmarginal | 18,0 procent | 5,6 procent | -11,5 procent | 21,0 procent | 16,1 procent |
| Soliditet | 31,4 procent | 14,5 procent | 51,3 procent | 42,1 procent | 30,8 procent |
| Kassalikviditet | 175,2 procent | 140,0 procent | 205,2 procent | 172,8 procent | 144,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,4 procent | 68,9 procent | -25,3 procent | 80,2 procent | 80,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -28,2 procent | -35,0 procent | 89,7 procent | 72,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 793 000 kr | 1 288 000 kr | 837 000 kr | 1 588 000 kr | 2 731 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 619 000 kr | 464 000 kr | 429 000 kr | 539 000 kr | 857 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Frölundagatan 35D43144 Mölndal
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Frölundagatan 35D som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet är att bedriva tjänster inom förmedling av fastigheter och bostadsrätter, fastighetsmäkleri och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 68310Förmedling avseende fastighetsverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 586 223 kr | 2 575 957 kr | 1 674 171 kr | 3 174 646 kr | 5 461 396 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 866 kr | 5 583 kr | 0 kr | - | 13 300 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 355 999 kr | 1 125 902 kr | 622 736 kr | 761 275 kr | 1 787 655 kr |
| Personalkostnader | 1 237 719 kr | 928 035 kr | 858 180 kr | 1 077 598 kr | 1 713 410 kr |
| Rörelseresultat | 645 607 kr | 144 816 kr | -192 400 kr | 668 913 kr | 880 955 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | -650 kr | 2 974 kr | 733 kr |
| Räntekostnader | 113 kr | 668 kr | 276 kr | 5 347 kr | 279 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 645 494 kr | 144 150 kr | -193 326 kr | 666 539 kr | 881 410 kr |
| Bokslutsdispositioner | -160 000 kr | 0 kr | 160 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 100 756 kr | 30 277 kr | 0 kr | 131 814 kr | 187 190 kr |
| Årets resultat | 384 738 kr | 113 873 kr | -33 326 kr | 534 725 kr | 694 220 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 1 387 207 kr | 1 138 806 kr | 257 200 kr | 1 582 506 kr | 2 794 645 kr |
| Kortfristiga fordringar | 379 726 kr | 997 408 kr | 127 937 kr | 194 622 kr | 985 095 kr |
| Kassa och bank | 1 007 481 kr | 141 398 kr | 129 263 kr | 1 387 884 kr | 1 809 550 kr |
| Summa tillgångar | 1 387 207 kr | 1 138 806 kr | 257 200 kr | 1 582 506 kr | 2 794 645 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 435 287 kr | 165 160 kr | 131 834 kr | 666 560 kr | 860 779 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 549 kr | 1 287 kr | 115 160 kr | 81 834 kr | 116 560 kr |
| Årets resultat | 384 738 kr | 113 873 kr | -33 326 kr | 534 725 kr | 694 220 kr |
| Obeskattade reserver | 160 000 kr | 160 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 791 920 kr | 813 646 kr | 125 366 kr | 915 947 kr | 1 933 865 kr |
| Leverantörsskulder | 137 264 kr | 635 596 kr | 39 212 kr | 75 807 kr | 234 056 kr |
| Skatteskulder | 53 332 kr | 0 kr | - | 102 958 kr | 158 573 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 398 630 kr | 73 619 kr | 17 152 kr | 533 533 kr | 1 175 687 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 387 207 kr | 1 138 806 kr | 257 200 kr | 1 582 506 kr | 2 794 645 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolagets verksamhet är att bedriva tjänster inom förmedling av fastigheter och bostadsrätter, fastighetsmäkleri och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Mölndal.
Företrädare
- Andreas W
Undertecknad i Mölndal.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Confidence Brokers AB för organisationsnummer?
Confidence Brokers AB har organisationsnummer 559024-9834 (5590249834).
Var ligger Confidence Brokers AB?
Confidence Brokers AB har sin registrerade adress Frölundagatan 35D, 43144 Mölndal.
Vilken bransch är Confidence Brokers AB verksamt i?
Confidence Brokers AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Confidence Brokers AB?
Confidence Brokers AB hade en nettoomsättning på 5 461 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Confidence Brokers AB?
Confidence Brokers AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Confidence Brokers AB någon utdelning?
Styrelsen i Confidence Brokers AB föreslog en utdelning på 810 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.