VTRUST AB
VTRUST AB har organisationsnummer 559025-6706 (5590256706)
Aktiebolag • Org.nr: 559025-6706
Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustningSollentuna
Om företaget
VTRUST AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46501).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 33 procent till 1 277 348 kr räkenskapsåret 2025 (957 807 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte VTRUST AB 1 277 348 kr och redovisade ett resultat på 891 974 kr. Rörelsemarginalen var 41,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 54,4 procent, över branschens median (median 54,1 procent). Kassalikviditeten var 90,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 202,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 41,1 procent | 4,4 procent | -0,9 procent till 18,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 115,3 procent | 4,8 procent | -0,5 procent till 19,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 54,4 procent | 54,1 procent | 25,6 procent till 81,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 90,2 procent | 202,3 procent | 111,0 procent till 476,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,7 procent | 8,0 procent | -4,9 procent till 35,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 33,4 procent | 3,2 procent | -20,4 procent till 25,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 230 av 473 aktiebolag inom partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning.
- Plats 4 av 7 aktiebolag inom partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning med säte i Sollentuna.
- Plats 1 041 av 2 848 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 41 050 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 124 590 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,4 procent | 15,1 procent | 11,8 procent | 39,2 procent | 41,1 procent |
| Vinstmarginal | 20,7 procent | 15,0 procent | 33,7 procent | 224,2 procent | 115,3 procent |
| Soliditet | 31,4 procent | 41,7 procent | 52,5 procent | 58,0 procent | 54,4 procent |
| Kassalikviditet | 103,3 procent | 100,6 procent | 124,1 procent | 200,0 procent | 90,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 73,0 procent | 21,7 procent | 10,7 procent | 21,7 procent | 13,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 117,8 procent | -12,7 procent | -73,6 procent | -62,0 procent | 33,4 procent |
| Omsättning per anställd | 10 963 000 kr | 9 566 000 kr | 2 521 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 584 000 kr | 580 000 kr | 635 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kuskvägen 4c/o c/o Fronto iCommunication AB
19162 Sollentuna
Bolag på samma adress
36 andra bolag har Kuskvägen 4 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar samt bedriva konsultationer, utveckling och försäljning av produkter och tjänster inom telekommunikation och informationsteknologi samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 364 758 kr | 5 033 061 kr | 10 963 456 kr | 9 565 831 kr | 2 520 899 kr | 957 807 kr | 1 277 348 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 108 540 kr | 974 016 kr | 118 362 kr | 134 038 kr | 661 kr | 117 513 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 778 007 kr | 2 737 134 kr | 8 880 962 kr | 6 592 431 kr | 681 324 kr | -487 732 kr | 84 199 kr |
| Övriga externa kostnader | 729 618 kr | 995 690 kr | 2 238 066 kr | 1 027 990 kr | 983 009 kr | 945 613 kr | 708 594 kr |
| Personalkostnader | 144 373 kr | 560 702 kr | 584 189 kr | 580 276 kr | 634 943 kr | 91 952 kr | 76 249 kr |
| Avskrivningar | 79 235 kr | 95 200 kr | 94 010 kr | 16 412 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 626 670 kr | 660 119 kr | 43 542 kr | 1 440 816 kr | 298 607 kr | 375 051 kr | 525 482 kr |
| Ränteintäkter | -8 843 kr | 316 kr | 35 396 kr | 16 670 kr | 5 250 kr | 4 048 kr | 1 123 kr |
| Räntekostnader | 1 954 kr | 26 910 kr | 6 833 kr | 25 792 kr | 84 743 kr | 61 123 kr | 98 982 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 615 873 kr | 633 525 kr | 2 269 764 kr | 1 431 694 kr | 849 114 kr | 2 147 856 kr | 1 473 123 kr |
| Bokslutsdispositioner | -139 002 kr | -175 532 kr | 0 kr | -360 753 kr | -235 422 kr | -575 910 kr | -306 086 kr |
| Skatt | 89 238 kr | 112 690 kr | 30 385 kr | 222 945 kr | 145 489 kr | 355 912 kr | 275 063 kr |
| Årets resultat | 387 633 kr | 345 303 kr | 2 239 379 kr | 847 996 kr | 468 203 kr | 1 216 034 kr | 891 974 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 601 613 kr | 992 441 kr | 3 170 958 kr | 4 563 649 kr | 4 557 603 kr | 4 512 826 kr | 8 642 959 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 262 023 kr | 166 823 kr | 72 812 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 339 590 kr | 825 618 kr | 3 098 146 kr | 4 563 649 kr | 4 557 603 kr | 4 512 826 kr | 8 642 959 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 614 699 kr | 2 408 885 kr | 6 616 004 kr | 4 833 212 kr | 3 798 023 kr | 5 147 836 kr | 3 288 100 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 825 842 kr | 1 691 915 kr | 6 196 764 kr | 4 755 786 kr | 3 677 785 kr | 4 006 283 kr | 3 255 633 kr |
| Kassa och bank | 788 857 kr | 716 970 kr | 419 240 kr | 77 426 kr | 120 238 kr | 1 141 553 kr | 33 266 kr |
| Summa tillgångar | 3 216 312 kr | 3 401 326 kr | 9 786 962 kr | 9 396 861 kr | 8 355 626 kr | 9 660 662 kr | 11 931 058 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 483 681 kr | 828 983 kr | 3 068 362 kr | 3 916 358 kr | 4 384 561 kr | 5 600 595 kr | 6 492 569 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -3 952 kr | 383 680 kr | 728 983 kr | 2 968 362 kr | 3 816 358 kr | 4 284 561 kr | 5 500 595 kr |
| Årets resultat | 387 633 kr | 345 303 kr | 2 239 379 kr | 847 996 kr | 468 203 kr | 1 216 034 kr | 891 974 kr |
| Obeskattade reserver | 139 002 kr | 314 534 kr | 314 534 kr | 675 287 kr | 910 709 kr | 1 486 619 kr | 1 792 705 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 593 629 kr | 2 257 809 kr | 6 404 066 kr | 4 805 216 kr | 3 060 356 kr | 2 573 448 kr | 3 645 785 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 834 538 kr | 2 700 848 kr | 1 188 667 kr | 4 702 kr | 123 858 kr | 60 093 kr |
| Skatteskulder | 89 238 kr | 201 928 kr | 143 075 kr | 218 409 kr | 419 481 kr | 564 546 kr | 650 928 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 626 162 kr | 977 317 kr | 2 270 342 kr | 1 943 339 kr | 2 022 623 kr | 1 835 044 kr | 2 426 325 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 216 312 kr | 3 401 326 kr | 9 786 962 kr | 9 396 861 kr | 8 355 626 kr | 9 660 662 kr | 11 931 058 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultationer, utveckling och försäljning av produkter och tjänster inom telekommunikation och informationsteknologi. Bolaget hanterar även dottebolag och dess investeringar. Bolaget äger 100% i Doing Good Thing Holding AB, 559363-4271 samt 100 % i dotterbolaget Vtrust Oy i Finland.Bolaget har sitt säte i Sollentuna.
Företrädare
- Lars Peter Mikael L (verkställande direktör, styrelseledamot)
- Anne Maria L (styrelseledamot, styrelseordförande)
Undertecknad i Sollentuna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VTRUST AB för organisationsnummer?
VTRUST AB har organisationsnummer 559025-6706 (5590256706).
Var ligger VTRUST AB?
VTRUST AB har sin registrerade adress Kuskvägen 4, 19162 Sollentuna.
Vilken bransch är VTRUST AB verksamt i?
VTRUST AB är registrerat i branschen partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VTRUST AB?
VTRUST AB hade en nettoomsättning på 1 277 348 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.