IT Welding Sweden AB
IT Welding Sweden AB har organisationsnummer 559025-8066 (5590258066)
Aktiebolag • Org.nr: 559025-8066
Om företaget
IT Welding Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Svärtinge. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 61 procent till 249 000 kr räkenskapsåret 2025 (155 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte IT Welding Sweden AB 249 000 kr och redovisade ett resultat på 78 525 kr. Rörelsemarginalen var 54,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 61,1 procent, under branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 9,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,8 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 40,6 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,1 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 9,5 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 4,9 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 60,6 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 656 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 83 av 112 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Norrköping.
- Plats 2 756 av 4 020 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 8 327 av 12 071 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 220 749 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 69,8 procent | 61,2 procent | 54,8 procent |
| Vinstmarginal | - | 94,8 procent | 531,0 procent | 40,6 procent |
| Soliditet | 53,9 procent | 33,0 procent | 57,7 procent | 61,1 procent |
| Kassalikviditet | 247,8 procent | 9,4 procent | 10,3 procent | 9,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 procent | 22,6 procent | 53,1 procent | 4,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -9,9 procent | 60,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mellanvägen 4360580 Svärtinge
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling av programvara, svetsarbeten, VVS-arbeten, fastighetsservice, äga och förvalta fast egendom, äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 000 kr | 171 831 kr | 155 200 kr | 249 123 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 1 415 kr |
| Övriga externa kostnader | 40 391 kr | 41 999 kr | 60 304 kr | 111 232 kr |
| Personalkostnader | - | 2 829 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 6 875 kr | 6 876 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -29 266 kr | 120 127 kr | 94 896 kr | 136 476 kr |
| Ränteintäkter | - | 471 kr | 454 kr | 143 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 54 239 kr | 47 099 kr | 36 052 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -29 266 kr | 163 337 kr | 823 251 kr | 100 567 kr |
| Bokslutsdispositioner | 48 806 kr | - | - | -800 kr |
| Skatt | 4 711 kr | - | 6 552 kr | 21 242 kr |
| Årets resultat | 14 829 kr | 163 337 kr | 816 699 kr | 78 525 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 65 393 kr | 2 051 641 kr | 2 552 641 kr | 2 552 641 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 752 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 641 kr | 2 051 641 kr | 2 552 641 kr | 2 552 641 kr |
| Omsättningstillgångar | 59 226 kr | 134 155 kr | 113 188 kr | 94 721 kr |
| Kortfristiga fordringar | 22 002 kr | 61 159 kr | 55 867 kr | 21 649 kr |
| Kassa och bank | 37 224 kr | 72 996 kr | 57 321 kr | 73 072 kr |
| Summa tillgångar | 124 619 kr | 2 185 796 kr | 2 665 829 kr | 2 647 362 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 67 221 kr | 721 921 kr | 1 538 620 kr | 1 617 145 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 392 kr | 508 584 kr | 671 921 kr | 1 488 620 kr |
| Årets resultat | 14 829 kr | 163 337 kr | 816 699 kr | 78 525 kr |
| Obeskattade reserver | 33 500 kr | 33 500 kr | 33 500 kr | 34 300 kr |
| Kortfristiga skulder | 23 898 kr | 1 430 375 kr | 1 093 709 kr | 995 917 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 8 031 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 898 kr | 1 328 899 kr | 945 199 kr | 803 324 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 124 619 kr | 2 185 796 kr | 2 665 829 kr | 2 647 362 kr |
Företrädare
- Jimmy D
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har IT Welding Sweden AB för organisationsnummer?
IT Welding Sweden AB har organisationsnummer 559025-8066 (5590258066).
Var ligger IT Welding Sweden AB?
IT Welding Sweden AB har sin registrerade adress Mellanvägen 43, 60580 Svärtinge.
Vilken bransch är IT Welding Sweden AB verksamt i?
IT Welding Sweden AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter IT Welding Sweden AB?
IT Welding Sweden AB hade en nettoomsättning på 249 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.