Steve Hudly AB
Steve Hudly AB har organisationsnummer 559025-9312 (5590259312)
Aktiebolag • Org.nr: 559025-9312
Om företaget
Steve Hudly AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med fotografiska och optiska produkter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46434).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (5 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Steve Hudly AB 0 kr och redovisade ett resultat på -12 824 kr. Soliditeten var 29,7 procent, under branschens median (median 49,2 procent). Kassalikviditeten var 3,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 199,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,7 procent | 49,2 procent | 18,9 procent till 85,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 3,3 procent | 199,7 procent | 69,4 procent till 491,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -80,2 procent | 3,1 procent | -8,1 procent till 22,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 44 av 49 aktiebolag inom partihandel med fotografiska och optiska produkter.
- Plats 9 av 9 aktiebolag inom partihandel med fotografiska och optiska produkter med säte i Göteborg.
- Plats 19 246 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 46 550 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 59,4 procent | 42,3 procent | 47,8 procent | 29,7 procent |
| Kassalikviditet | - | 64,9 procent | 33,4 procent | 24,8 procent | 3,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,7 procent | -90,3 procent | -79,7 procent | -15,1 procent | -80,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 34c/o Momentum
40120 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet innefattande export, import och försäljning av glasögon, klockor, väskor, accessoarer, sport- och fritidsartiklar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 2 028 kr | 22 888 kr | 5 187 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 105 kr | 1 200 kr | 1 900 kr | 37 133 kr | 36 350 kr | 8 358 kr | 12 826 kr |
| Rörelseresultat | -1 105 kr | -1 200 kr | -1 900 kr | -45 661 kr | -22 473 kr | -4 359 kr | -12 826 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 kr | 34 kr | 22 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | 31 kr | 8 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -1 136 kr | -1 208 kr | -1 900 kr | -45 659 kr | -22 439 kr | -4 337 kr | -12 824 kr |
| Årets resultat | -1 136 kr | -1 208 kr | -1 900 kr | -45 659 kr | -22 439 kr | -4 337 kr | -12 824 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 7 184 kr | 8 418 kr | 51 248 kr | 85 164 kr | 66 508 kr | 60 329 kr | 53 754 kr |
| Varulager | - | - | - | 62 720 kr | 53 709 kr | 52 521 kr | 52 521 kr |
| Kortfristiga fordringar | -222 kr | 1 548 kr | 1 548 kr | 7 999 kr | 1 584 kr | 454 kr | 1 358 kr |
| Kassa och bank | 7 406 kr | 6 870 kr | 49 700 kr | 14 445 kr | 11 215 kr | 7 354 kr | -125 kr |
| Summa tillgångar | 7 184 kr | 8 418 kr | 51 248 kr | 85 164 kr | 66 508 kr | 60 329 kr | 53 754 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 5 704 kr | 50 000 kr | 51 248 kr | 50 589 kr | 28 150 kr | 28 813 kr | 15 989 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -43 160 kr | 1 208 kr | 3 148 kr | 46 248 kr | 589 kr | -16 850 kr | -21 187 kr |
| Årets resultat | -1 136 kr | -1 208 kr | -1 900 kr | -45 659 kr | -22 439 kr | -4 337 kr | -12 824 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 480 kr | -41 582 kr | 0 kr | 34 575 kr | 38 358 kr | 31 516 kr | 37 765 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 782 kr | 0 kr | 6 250 kr |
| Skatteskulder | -2 442 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 922 kr | -41 582 kr | 0 kr | 34 576 kr | 37 576 kr | 31 516 kr | 31 516 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 184 kr | 8 418 kr | 51 248 kr | 85 164 kr | 66 508 kr | 60 329 kr | 53 754 kr |
Företrädare
- Stefan J (ordförande)
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Steve Hudly AB för organisationsnummer?
Steve Hudly AB har organisationsnummer 559025-9312 (5590259312).
Var ligger Steve Hudly AB?
Steve Hudly AB har sin registrerade adress Box 34, 40120 Göteborg.
Vilken bransch är Steve Hudly AB verksamt i?
Steve Hudly AB är registrerat i branschen partihandel med fotografiska och optiska produkter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Steve Hudly AB?
Steve Hudly AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.