Nadalex AB
Nadalex AB har organisationsnummer 559026-0609 (5590260609)
Aktiebolag • Org.nr: 559026-0609
Om företaget
Nadalex AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Sidoverksamheter inkluderar personaluthyrning och datakonsultverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 5 682 000 kr räkenskapsåret 2025 (6 987 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nadalex AB 5 682 000 kr och redovisade ett resultat på 183 147 kr. Rörelsemarginalen var 4,0 procent, under branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 93,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 351,2 procent, över branschens median (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,1 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 93,7 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 351,2 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,9 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -18,7 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 631 000 kr | 1 506 000 kr | 896 000 kr till 2 267 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 534 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 883 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 38 av 223 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 6 383 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 10 133 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 32 877 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,7 procent | 4,1 procent | 16,5 procent | 10,9 procent | 4,0 procent |
| Vinstmarginal | 30,7 procent | 4,1 procent | 23,6 procent | 11,2 procent | 4,1 procent |
| Soliditet | 94,4 procent | 87,2 procent | 90,9 procent | 91,5 procent | 93,7 procent |
| Kassalikviditet | 774,3 procent | 399,6 procent | 257,5 procent | 255,0 procent | 351,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,0 procent | 2,8 procent | 13,0 procent | 6,4 procent | 1,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -28,1 procent | -16,8 procent | 14,6 procent | -18,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 549 000 kr | 1 221 000 kr | 762 000 kr | 699 000 kr | 631 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 698 000 kr | 581 000 kr | 591 000 kr | 531 000 kr | 534 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kittelvägen 1514159 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom IT-sektorn genom att leverera IT-konsulter, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 196 850 kr | 7 326 648 kr | 6 097 155 kr | 6 986 595 kr | 5 682 213 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 670 kr | 42 147 kr | 605 394 kr | 15 000 kr | 267 831 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 365 804 kr | 2 416 173 kr | 294 189 kr | 47 208 kr | 69 010 kr |
| Övriga externa kostnader | 647 047 kr | 678 377 kr | 620 669 kr | 533 460 kr | 514 485 kr |
| Personalkostnader | 2 793 003 kr | 3 486 834 kr | 4 726 561 kr | 5 311 429 kr | 4 808 704 kr |
| Avskrivningar | 263 883 kr | 178 187 kr | 54 201 kr | 345 596 kr | 329 238 kr |
| Rörelseresultat | 3 133 783 kr | 297 474 kr | 1 006 929 kr | 763 902 kr | 228 607 kr |
| Ränteintäkter | - | 15 kr | 36 799 kr | 21 903 kr | 3 712 kr |
| Räntekostnader | 3 854 kr | 54 kr | 10 798 kr | 45 kr | 717 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 129 929 kr | 297 435 kr | 1 440 189 kr | 785 760 kr | 231 602 kr |
| Skatt | 672 300 kr | 63 330 kr | 217 330 kr | 163 512 kr | 48 455 kr |
| Årets resultat | 2 457 629 kr | 234 105 kr | 1 222 859 kr | 622 248 kr | 183 147 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 071 504 kr | 4 764 854 kr | 7 938 796 kr | 8 353 400 kr | 8 093 373 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 551 053 kr | 3 244 403 kr | 7 938 796 kr | 8 353 400 kr | 8 093 373 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 520 451 kr | 1 520 451 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 3 894 717 kr | 4 991 609 kr | 2 438 166 kr | 2 301 664 kr | 2 283 501 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 153 069 kr | 1 152 880 kr | 617 763 kr | 871 280 kr | 450 233 kr |
| Kassa och bank | 2 741 648 kr | 3 838 729 kr | 1 820 403 kr | 1 430 384 kr | 1 833 268 kr |
| Summa tillgångar | 8 966 221 kr | 9 756 463 kr | 10 376 962 kr | 10 655 064 kr | 10 376 874 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 8 463 241 kr | 8 507 347 kr | 9 430 205 kr | 9 752 454 kr | 9 726 601 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 955 612 kr | 8 223 242 kr | 8 157 346 kr | 9 080 206 kr | 9 493 454 kr |
| Årets resultat | 2 457 629 kr | 234 105 kr | 1 222 859 kr | 622 248 kr | 183 147 kr |
| Kortfristiga skulder | 502 980 kr | 1 249 116 kr | 946 757 kr | 902 610 kr | 650 273 kr |
| Leverantörsskulder | 45 808 kr | 51 731 kr | 6 144 kr | 173 kr | 190 kr |
| Skatteskulder | 20 650 kr | 480 153 kr | 99 647 kr | 51 538 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 148 790 kr | 170 632 kr | 244 357 kr | 212 221 kr | 154 211 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 966 221 kr | 9 756 463 kr | 10 376 962 kr | 10 655 064 kr | 10 376 874 kr |
Företrädare
- Nadezhda K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nadalex AB för organisationsnummer?
Nadalex AB har organisationsnummer 559026-0609 (5590260609).
Var ligger Nadalex AB?
Nadalex AB har sin registrerade adress Kittelvägen 15, 14159 Huddinge.
Vilken bransch är Nadalex AB verksamt i?
Nadalex AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nadalex AB?
Nadalex AB hade en nettoomsättning på 5 682 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nadalex AB?
Nadalex AB hade i genomsnitt 9 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nadalex AB någon utdelning?
Styrelsen i Nadalex AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.