Kvalitetsfog i Stockholm AB
Kvalitetsfog i Stockholm AB har organisationsnummer 559026-6739 (5590266739)
Aktiebolag • Org.nr: 559026-6739
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetVallentuna
Om företaget
Kvalitetsfog i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Verksamheten startade 2015. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 10 procent till 2 369 670 kr räkenskapsåret 2024 (2 639 263 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Kvalitetsfog i Stockholm AB 2 369 670 kr och redovisade ett resultat på -89 403 kr. Rörelsemarginalen var -2,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,2 procent). Soliditeten var 28,1 procent, under branschens median (median 48,8 procent). Kassalikviditeten var 139,1 procent, under branschens median (median 205,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,4 procent | 6,2 procent | -0,4 procent till 17,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,8 procent | 5,6 procent | -0,9 procent till 17,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 28,1 procent | 48,8 procent | 25,5 procent till 71,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 139,1 procent | 205,9 procent | 118,7 procent till 391,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -100,0 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -10,2 procent | -2,5 procent | -27,9 procent till 26,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 790 000 kr | 1 183 000 kr | 737 000 kr till 1 842 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 547 000 kr | 531 000 kr | 330 000 kr till 676 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,5 procent | 14,4 procent | -19,5 procent | 5,0 procent | -2,4 procent |
| Vinstmarginal | 10,7 procent | 14,4 procent | -19,6 procent | 4,4 procent | -3,8 procent |
| Soliditet | 51,3 procent | 46,7 procent | 15,4 procent | 25,5 procent | 28,1 procent |
| Kassalikviditet | 205,4 procent | 260,5 procent | 118,2 procent | 134,2 procent | 139,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 69,2 procent | 72,6 procent | -313,7 procent | 64,2 procent | -100,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 92,6 procent | -60,4 procent | 35,6 procent | -10,2 procent |
| Omsättning per anställd | 851 000 kr | 1 639 000 kr | 649 000 kr | 880 000 kr | 790 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 538 000 kr | 801 000 kr | 569 000 kr | 555 000 kr | 547 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vargmötesvägen 918630 Vallentuna
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Vargmötesvägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Byggfog i byggsektorn med allt som innehåller mjuk och elastiska fogar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 552 984 kr | 4 917 134 kr | 1 945 713 kr | 2 639 263 kr | 2 369 670 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 36 199 kr | 0 kr | 5 502 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 321 414 kr | 790 898 kr | 551 845 kr | 301 650 kr | 238 299 kr |
| Övriga externa kostnader | 360 971 kr | 1 015 563 kr | 72 471 kr | 542 348 kr | 545 421 kr |
| Personalkostnader | 1 613 222 kr | 2 404 158 kr | 1 706 685 kr | 1 663 502 kr | 1 641 313 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 293 576 kr | 706 515 kr | -379 786 kr | 131 763 kr | -56 592 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 27 kr | 2 450 kr |
| Räntekostnader | 20 476 kr | 0 kr | 996 kr | 16 950 kr | 35 261 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 273 100 kr | 706 515 kr | -380 782 kr | 114 840 kr | -89 403 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -180 000 kr | 180 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 62 139 kr | 116 537 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 210 961 kr | 409 978 kr | -200 782 kr | 114 840 kr | -89 403 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 594 107 kr | 1 208 683 kr | 415 367 kr | 701 820 kr | 318 299 kr |
| Kortfristiga fordringar | 426 501 kr | 478 462 kr | 374 990 kr | 593 798 kr | 318 083 kr |
| Kassa och bank | 167 606 kr | 730 221 kr | 40 377 kr | 108 022 kr | 216 kr |
| Summa tillgångar | 594 107 kr | 1 208 683 kr | 415 367 kr | 701 820 kr | 318 299 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 304 807 kr | 564 785 kr | 64 003 kr | 178 842 kr | 89 440 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 43 846 kr | 104 807 kr | 214 785 kr | 14 002 kr | 128 843 kr |
| Årets resultat | 210 961 kr | 409 978 kr | -200 782 kr | 114 840 kr | -89 403 kr |
| Obeskattade reserver | - | 180 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 289 300 kr | 463 898 kr | 351 364 kr | 522 978 kr | 228 859 kr |
| Leverantörsskulder | 62 668 kr | 68 491 kr | 53 973 kr | 105 359 kr | 65 514 kr |
| Skatteskulder | 43 791 kr | 102 350 kr | 19 084 kr | 4 346 kr | 3 933 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 57 697 kr | 64 551 kr | 146 280 kr | 49 229 kr | 33 601 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 594 107 kr | 1 208 683 kr | 415 367 kr | 701 820 kr | 318 299 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget tillhandahåller mjukfogning främst inom byggsektorn. Företaget har sitt säte i Vallentuna.
Företrädare
- Joakim K
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kvalitetsfog i Stockholm AB för organisationsnummer?
Kvalitetsfog i Stockholm AB har organisationsnummer 559026-6739 (5590266739).
Var ligger Kvalitetsfog i Stockholm AB?
Kvalitetsfog i Stockholm AB har sin registrerade adress Vargmötesvägen 9, 18630 Vallentuna.
Vilken bransch är Kvalitetsfog i Stockholm AB verksamt i?
Kvalitetsfog i Stockholm AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kvalitetsfog i Stockholm AB?
Kvalitetsfog i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 2 369 670 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kvalitetsfog i Stockholm AB?
Kvalitetsfog i Stockholm AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-16
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.