Stenlind Fastigheter AB
Stenlind Fastigheter AB har organisationsnummer 559026-8081 (5590268081)
Aktiebolag • Org.nr: 559026-8081
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderKungsbacka
Om företaget
Stenlind Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 677 051 kr räkenskapsåret 2025 (698 813 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stenlind Fastigheter AB 677 051 kr och redovisade ett resultat på -177 862 kr. Rörelsemarginalen var -15,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var -0,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 251,7 procent, över branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,7 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -26,3 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -0,3 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 251,7 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,1 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 566 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 24 av 56 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Kungsbacka.
- Plats 1 754 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 5 291 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 173 133 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,5 procent | -12,7 procent | 41,1 procent | 15,9 procent | -15,7 procent |
| Vinstmarginal | 23,6 procent | -21,2 procent | 24,5 procent | -2,9 procent | -26,3 procent |
| Soliditet | 7,2 procent | 1,7 procent | 8,8 procent | 8,4 procent | -0,3 procent |
| Kassalikviditet | 119,7 procent | 53,9 procent | 111,5 procent | 73,0 procent | 251,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,0 procent | -372,2 procent | 81,2 procent | -11,7 procent | - |
| Omsättningstillväxt | 3,9 procent | -5,7 procent | 0,1 procent | 9,6 procent | -3,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klintåsvägen 100c/o c/o Andreas Stenfeldt
43498 Kungsbacka
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Klintåsvägen 100 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall äga, förvalta samt bedriva uthyrning av lägenheter i egenägda fastigheter. Bedriva handel med värdepapper samt utföra fastighetsservice.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 578 904 kr | 650 637 kr | 676 028 kr | 637 377 kr | 637 819 kr | 698 813 kr | 677 051 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 126 957 kr | 50 555 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 372 687 kr | 955 020 kr | 449 574 kr | 817 974 kr | 399 381 kr | 527 042 kr | 751 428 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 33 350 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 27 046 kr | 27 046 kr | 27 019 kr | 27 019 kr | 27 019 kr | 27 019 kr | 31 849 kr |
| Rörelseresultat | 179 171 kr | -331 429 kr | 199 435 kr | -80 659 kr | 261 974 kr | 111 402 kr | -106 226 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 33 kr | 107 kr | -169 kr | 627 kr | 497 kr | 332 kr |
| Räntekostnader | 37 138 kr | 40 269 kr | 40 223 kr | 54 226 kr | 106 213 kr | 132 112 kr | 71 968 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 144 709 kr | -371 665 kr | 159 319 kr | -135 054 kr | 156 388 kr | -20 213 kr | -177 862 kr |
| Bokslutsdispositioner | -38 464 kr | 89 499 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 31 395 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 74 850 kr | -282 166 kr | 159 319 kr | -135 054 kr | 156 388 kr | -20 213 kr | -177 862 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 2 116 590 kr | 2 089 544 kr | 2 061 165 kr | 2 034 146 kr | 2 007 127 kr | 1 980 108 kr | 1 975 134 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 116 590 kr | 2 089 544 kr | 2 061 165 kr | 2 034 146 kr | 2 007 127 kr | 1 980 108 kr | 1 975 134 kr |
| Omsättningstillgångar | 185 244 kr | 101 215 kr | 319 412 kr | 129 377 kr | 178 354 kr | 76 417 kr | 166 764 kr |
| Kortfristiga fordringar | 89 406 kr | 52 544 kr | 82 995 kr | 61 327 kr | 102 445 kr | 36 815 kr | 57 952 kr |
| Kassa och bank | 43 583 kr | 48 671 kr | 233 942 kr | 68 050 kr | 75 909 kr | 39 602 kr | 108 812 kr |
| Summa tillgångar | 2 301 834 kr | 2 190 759 kr | 2 380 577 kr | 2 163 523 kr | 2 185 481 kr | 2 056 525 kr | 2 141 898 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 294 184 kr | 27 018 kr | 171 337 kr | 36 283 kr | 192 672 kr | 172 459 kr | -5 403 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 169 334 kr | 259 184 kr | -37 982 kr | 121 337 kr | -13 716 kr | 142 672 kr | 122 459 kr |
| Årets resultat | 74 850 kr | -282 166 kr | 159 319 kr | -135 054 kr | 156 388 kr | -20 213 kr | -177 862 kr |
| Obeskattade reserver | 89 499 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 70 161 kr | 369 199 kr | 266 930 kr | 240 106 kr | 159 987 kr | 104 692 kr | 66 261 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 45 119 kr | 5 750 kr | 15 000 kr | 15 198 kr | 13 225 kr | 5 681 kr |
| Skatteskulder | 2 737 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 53 448 kr | 313 904 kr | 250 105 kr | 212 595 kr | 131 751 kr | 58 121 kr | 50 580 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 301 834 kr | 2 190 759 kr | 2 380 577 kr | 2 163 523 kr | 2 185 481 kr | 2 056 525 kr | 2 141 898 kr |
Ur årsredovisningen
Stenlind fastigheter äger två hyresfastigheter där lägenheterna hyrs ut till privatpersoner. Bolaget ombesörjer även fastighetsservice.
Bolaget har under året gjort lagt om taket på fastigheterna vilket har lett till att bolaget har förbrukat aktiekapitalet. Styrelsen har beslutat att driva det vidare. Aktiekapitalet är idag återställt.
Företrädare
- Andreas S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stenlind Fastigheter AB för organisationsnummer?
Stenlind Fastigheter AB har organisationsnummer 559026-8081 (5590268081).
Var ligger Stenlind Fastigheter AB?
Stenlind Fastigheter AB har sin registrerade adress Klintåsvägen 100, 43498 Kungsbacka.
Vilken bransch är Stenlind Fastigheter AB verksamt i?
Stenlind Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stenlind Fastigheter AB?
Stenlind Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 677 051 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.