UP Redovisning AB
UP Redovisning AB har organisationsnummer 559026-8610 (5590268610)
Aktiebolag • Org.nr: 559026-8610
Om företaget
UP Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örnsköldsvik. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 1 110 533 kr räkenskapsåret 2025 (1 227 528 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte UP Redovisning AB 1 110 533 kr och redovisade ett resultat på 297 388 kr. Rörelsemarginalen var 42,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 59,1 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 356,1 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,2 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 42,0 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,1 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 356,1 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 27,9 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -9,5 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 111 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 377 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 338 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 13 av 35 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Örnsköldsvik.
- Plats 583 av 1 370 aktiebolag med säte i Örnsköldsvik.
- Plats 2 684 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 136 468 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,6 procent | 14,4 procent | 44,7 procent | 45,8 procent | 42,2 procent |
| Vinstmarginal | 13,3 procent | 14,1 procent | 44,1 procent | 45,7 procent | 42,0 procent |
| Soliditet | 57,5 procent | 62,4 procent | 58,6 procent | 57,4 procent | 59,1 procent |
| Kassalikviditet | 514,0 procent | 609,0 procent | 361,9 procent | 295,3 procent | 356,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 procent | 15,1 procent | 41,1 procent | 37,2 procent | 27,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 1,4 procent | -10,1 procent | 5,8 procent | -3,1 procent | -9,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 332 000 kr | 1 198 000 kr | 1 267 000 kr | 1 228 000 kr | 1 111 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 768 000 kr | 715 000 kr | 423 000 kr | 391 000 kr | 377 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järvedsleden 289160 Örnsköldsvik
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Järvedsleden 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva redovisningsbyrå, ekonomiska konsultationer, köp, försäljning och förvaltning av värdepapper, konst och fastigheter.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 313 990 kr | 1 332 396 kr | 1 197 767 kr | 1 267 071 kr | 1 227 528 kr | 1 110 533 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 750 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 128 909 kr | 64 984 kr | 73 570 kr | 66 300 kr | 97 744 kr | 67 732 kr |
| Personalkostnader | 740 867 kr | 767 679 kr | 714 502 kr | 423 241 kr | 391 353 kr | 376 961 kr |
| Avskrivningar | 3 267 kr | 3 920 kr | 3 920 kr | 3 920 kr | 3 920 kr | 653 kr |
| Rörelseresultat | 200 151 kr | 180 626 kr | 172 224 kr | 566 292 kr | 561 759 kr | 468 562 kr |
| Ränteintäkter | 10 kr | 0 kr | - | 417 kr | 4 776 kr | 3 404 kr |
| Räntekostnader | 3 507 kr | 3 297 kr | 3 241 kr | 7 801 kr | 5 478 kr | 5 232 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 196 654 kr | 177 329 kr | 168 983 kr | 558 908 kr | 561 057 kr | 466 734 kr |
| Bokslutsdispositioner | -40 000 kr | -40 000 kr | -40 000 kr | -140 000 kr | -105 000 kr | -89 000 kr |
| Skatt | 33 878 kr | 29 666 kr | 26 934 kr | 87 259 kr | 96 593 kr | 80 346 kr |
| Årets resultat | 122 776 kr | 107 663 kr | 102 049 kr | 331 649 kr | 359 464 kr | 297 388 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 111 333 kr | 292 413 kr | 408 493 kr | 904 573 kr | 1 095 653 kr | 1 335 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 333 kr | 12 413 kr | 8 493 kr | 4 573 kr | 653 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 95 000 kr | 280 000 kr | 400 000 kr | 900 000 kr | 1 095 000 kr | 1 335 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 738 590 kr | 705 424 kr | 675 255 kr | 473 030 kr | 588 754 kr | 467 477 kr |
| Kortfristiga fordringar | 177 585 kr | 215 210 kr | 147 637 kr | 191 320 kr | 236 762 kr | 200 100 kr |
| Kassa och bank | 561 005 kr | 490 214 kr | 527 618 kr | 281 710 kr | 351 992 kr | 267 377 kr |
| Summa tillgångar | 849 923 kr | 997 837 kr | 1 083 748 kr | 1 377 603 kr | 1 684 407 kr | 1 802 477 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 466 493 kr | 574 157 kr | 676 206 kr | 807 855 kr | 967 319 kr | 1 064 707 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 293 717 kr | 416 494 kr | 524 157 kr | 426 206 kr | 557 855 kr | 717 319 kr |
| Årets resultat | 122 776 kr | 107 663 kr | 102 049 kr | 331 649 kr | 359 464 kr | 297 388 kr |
| Obeskattade reserver | 130 000 kr | 170 000 kr | 210 000 kr | 350 000 kr | 455 000 kr | 544 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 140 388 kr | 137 234 kr | 110 887 kr | 130 721 kr | 199 384 kr | 131 285 kr |
| Leverantörsskulder | 25 368 kr | 15 725 kr | 47 122 kr | 6 573 kr | 50 923 kr | 14 621 kr |
| Skatteskulder | 11 439 kr | 8 735 kr | 0 kr | 37 937 kr | 54 712 kr | 35 490 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 89 114 kr | 93 534 kr | 55 619 kr | 33 303 kr | 30 636 kr | 27 310 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 849 923 kr | 997 837 kr | 1 083 748 kr | 1 377 603 kr | 1 684 407 kr | 1 802 477 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet samt administrativa tjänster inom redovisning och skatter. Företaget har sitt säte i Västernorrlands län, Örnsköldsvik kommun.
Företrädare
- Caritha P
Undertecknad i Örnsköldsvik 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har UP Redovisning AB för organisationsnummer?
UP Redovisning AB har organisationsnummer 559026-8610 (5590268610).
Var ligger UP Redovisning AB?
UP Redovisning AB har sin registrerade adress Järvedsleden 2, 89160 Örnsköldsvik.
Vilken bransch är UP Redovisning AB verksamt i?
UP Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter UP Redovisning AB?
UP Redovisning AB hade en nettoomsättning på 1 110 533 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har UP Redovisning AB?
UP Redovisning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår UP Redovisning AB någon utdelning?
Styrelsen i UP Redovisning AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örnsköldsvik
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.