Målerikontroll Stockholm AB

Målerikontroll Stockholm AB har organisationsnummer 559027-3693 (5590273693)

Aktiebolag • Org.nr: 559027-3693

Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikBromma

Aktivt företagVerksamt sedan 2015Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Målerikontroll Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).

Ekonomi

2 263 000 krOmsättning▲ 1 procent
400 329 krÅrets resultat
1Antal anställda
81 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 1 procent till 2 263 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 233 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Målerikontroll Stockholm AB 2 263 000 kr och redovisade ett resultat på 400 329 kr. Rörelsemarginalen var 29,9 procent, över branschens median (median 19,7 procent). Soliditeten var 81,0 procent, över branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 571,4 procent, över branschens median (median 309,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal29,9 procent19,7 procent4,7 procent till 38,1 procentöver branschens median
Vinstmarginal29,9 procent21,1 procent5,1 procent till 40,9 procentöver branschens median
Soliditet81,0 procent63,8 procent42,0 procent till 84,1 procentöver branschens median
Kassalikviditet571,4 procent309,3 procent173,6 procent till 638,6 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital20,6 procent21,6 procent0,0 procent till 54,9 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt1,3 procent-1,3 procent-26,2 procent till 19,8 procentöver branschens median
Omsättning per anställd2 263 000 kr1 310 000 kr664 000 kr till 1 863 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd1 048 000 kr666 000 kr299 000 kr till 908 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 410 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
  • Plats 3 av 36 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Sundbyberg.
  • Plats 307 av 1 664 aktiebolag med säte i Sundbyberg.
  • Plats 23 776 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 75 582 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal38,7 procent33,2 procent37,1 procent34,1 procent29,9 procent
Vinstmarginal38,7 procent33,2 procent37,0 procent34,0 procent29,9 procent
Soliditet79,1 procent78,0 procent84,6 procent89,1 procent81,0 procent
Kassalikviditet383,9 procent356,8 procent485,5 procent650,3 procent571,4 procent
Avkastning på eget kapital61,9 procent42,7 procent40,0 procent31,0 procent20,6 procent
Omsättningstillväxt15,2 procent3,0 procent1,2 procent-5,9 procent1,3 procent
Omsättning per anställd2 279 000 kr2 347 000 kr2 374 000 kr2 233 000 kr2 263 000 kr
Personalkostnad per anställd964 000 kr985 000 kr978 000 kr1 030 000 kr1 048 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Karlsbodavägen 44
c/o c/o Jens Berkler
16867 Bromma

Bolag på samma adress

4 andra bolag har Karlsbodavägen 44 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Konsult inom måleri.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning1 979 207 kr2 278 514 kr2 347 147 kr2 374 052 kr2 232 704 kr2 262 606 kr
Övriga rörelseintäkter---11 772 kr0 kr45 240 kr
Råvaror och förnödenheter43 731 kr33 287 kr79 881 kr74 560 kr34 922 kr31 106 kr
Övriga externa kostnader360 182 kr399 772 kr501 907 kr453 241 kr407 545 kr552 623 kr
Personalkostnader941 656 kr963 562 kr985 421 kr977 645 kr1 029 563 kr1 048 204 kr
Rörelseresultat633 638 kr881 893 kr779 938 kr880 378 kr760 674 kr675 913 kr
Ränteintäkter--16 kr85 kr416 kr176 kr
Räntekostnader106 kr110 kr490 kr1 248 kr820 kr554 kr
Resultat efter finansiella poster633 532 kr881 783 kr779 464 kr879 215 kr760 270 kr675 535 kr
Bokslutsdispositioner------170 000 kr
Skatt137 124 kr183 061 kr163 446 kr183 226 kr158 881 kr105 206 kr
Årets resultat496 408 kr698 722 kr616 018 kr695 989 kr601 389 kr400 329 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar-281 000 kr401 000 kr521 000 kr641 000 kr761 000 kr
Finansiella anläggningstillgångar-281 000 kr401 000 kr521 000 kr641 000 kr761 000 kr
Omsättningstillgångar960 211 kr1 145 724 kr1 449 568 kr1 535 569 kr1 536 981 kr1 637 584 kr
Kortfristiga fordringar234 175 kr433 336 kr521 497 kr639 360 kr332 092 kr596 769 kr
Kassa och bank726 036 kr712 388 kr928 071 kr896 209 kr1 204 889 kr1 040 815 kr
Summa tillgångar960 211 kr1 426 724 kr1 850 568 kr2 056 569 kr2 177 981 kr2 398 584 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital729 527 kr1 128 249 kr1 444 267 kr1 740 256 kr1 941 645 kr1 941 974 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat183 119 kr379 527 kr778 249 kr994 267 kr1 290 256 kr1 491 645 kr
Årets resultat496 408 kr698 722 kr616 018 kr695 989 kr601 389 kr400 329 kr
Obeskattade reserver-----170 000 kr
Kortfristiga skulder230 684 kr298 475 kr406 301 kr316 313 kr236 336 kr286 610 kr
Leverantörsskulder27 412 kr42 735 kr82 375 kr26 478 kr25 924 kr11 577 kr
Skatteskulder56 139 kr112 433 kr102 820 kr0 kr--
Övriga kortfristiga skulder137 133 kr133 307 kr164 844 kr269 415 kr194 188 kr238 528 kr
Summa eget kapital och skulder960 211 kr1 426 724 kr1 850 568 kr2 056 569 kr2 177 981 kr2 398 584 kr

Företrädare

  • Jens B (styrelseledamot)

Undertecknad i Sundbyberg 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2015-09-22
Registrerat hos Bolagsverket
Målerikontroll Stockholm AB
2015-09-24
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Målerikontroll Stockholm AB för organisationsnummer?

Målerikontroll Stockholm AB har organisationsnummer 559027-3693 (5590273693).

Var ligger Målerikontroll Stockholm AB?

Målerikontroll Stockholm AB har sin registrerade adress Karlsbodavägen 44, 16867 Bromma.

Vilken bransch är Målerikontroll Stockholm AB verksamt i?

Målerikontroll Stockholm AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Målerikontroll Stockholm AB?

Målerikontroll Stockholm AB hade en nettoomsättning på 2 263 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Målerikontroll Stockholm AB?

Målerikontroll Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Målerikontroll Stockholm AB någon utdelning?

Styrelsen i Målerikontroll Stockholm AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Sundbyberg
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2015-09-22
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar