Norrgården Maskin AB
Norrgården Maskin AB har organisationsnummer 559028-0227 (5590280227)
Aktiebolag • Org.nr: 559028-0227
Om företaget
Norrgården Maskin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kumla. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av andra verktygsmaskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 28420). På Google Maps är verksamheten listad som saw mill.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 3 892 220 kr räkenskapsåret 2025 (5 146 170 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Norrgården Maskin AB 3 892 220 kr och redovisade ett resultat på 159 015 kr. Rörelsemarginalen var 6,4 procent, över branschens median (median 4,7 procent). Soliditeten var 47,0 procent, under branschens median (median 49,1 procent). Kassalikviditeten var 211,5 procent, under branschens median (median 250,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,4 procent | 4,7 procent | -0,6 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,0 procent | 5,1 procent | 0,0 procent till 15,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 47,0 procent | 49,1 procent | 24,0 procent till 70,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 211,5 procent | 250,0 procent | 103,3 procent till 630,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,4 procent | 12,0 procent | 2,0 procent till 30,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -24,4 procent | 0,2 procent | -21,0 procent till 20,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 892 000 kr | 1 769 000 kr | 993 000 kr till 2 714 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 031 000 kr | 626 000 kr | 447 000 kr till 782 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 av 39 aktiebolag inom tillverkning av andra verktygsmaskiner.
- Plats 49 av 435 aktiebolag med säte i Kumla.
- Plats 939 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 45 883 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,4 procent | 18,2 procent | 6,4 procent |
| Vinstmarginal | 17,5 procent | 19,0 procent | 7,0 procent |
| Soliditet | 51,3 procent | 36,6 procent | 47,0 procent |
| Kassalikviditet | 163,5 procent | 122,0 procent | 211,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 55,6 procent | 38,0 procent | 14,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -11,7 procent | -24,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 3 892 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 1 031 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ekeby, Norrgården 14269291 Kumla
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ekeby, Norrgården 142 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning, försäljning och support av sågverk och tillbehör samt handel med begagnad sågverksutrustning jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 28420Tillverkning av andra verktygsmaskinerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 828 692 kr | 5 146 170 kr | 3 892 220 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 14 400 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 073 447 kr | 2 720 364 kr | 1 765 797 kr |
| Övriga externa kostnader | 452 235 kr | 569 237 kr | 446 285 kr |
| Personalkostnader | 1 112 496 kr | 1 124 011 kr | 1 031 006 kr |
| Avskrivningar | 50 245 kr | 5 899 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 1 015 314 kr | 936 272 kr | 249 465 kr |
| Ränteintäkter | 5 496 kr | 43 152 kr | 27 857 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 296 kr | 4 936 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 020 810 kr | 979 128 kr | 272 386 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -240 000 kr | -70 000 kr |
| Skatt | 210 501 kr | 151 935 kr | 43 371 kr |
| Årets resultat | 810 309 kr | 587 193 kr | 159 015 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 5 899 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 899 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 2 835 681 kr | 4 227 797 kr | 2 351 467 kr |
| Varulager | 574 293 kr | 1 248 901 kr | 369 839 kr |
| Kortfristiga fordringar | 187 651 kr | 343 095 kr | 128 529 kr |
| Kassa och bank | 2 073 737 kr | 2 635 801 kr | 1 853 099 kr |
| Summa tillgångar | 2 841 580 kr | 4 227 797 kr | 2 351 467 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 458 270 kr | 1 545 463 kr | 1 104 478 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 597 961 kr | 908 270 kr | 895 463 kr |
| Årets resultat | 810 309 kr | 587 193 kr | 159 015 kr |
| Obeskattade reserver | - | 240 000 kr | 310 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 383 310 kr | 2 442 334 kr | 936 989 kr |
| Leverantörsskulder | 574 355 kr | 419 971 kr | 253 961 kr |
| Skatteskulder | 190 241 kr | 316 766 kr | 151 847 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 439 kr | 18 957 kr | 28 317 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 841 580 kr | 4 227 797 kr | 2 351 467 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Kumla bedriver tillverkning av verktygsmaskiner
Företrädare
- Roland D (styrelseledamot)
- Rikard D (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Norrgården Maskin AB för organisationsnummer?
Norrgården Maskin AB har organisationsnummer 559028-0227 (5590280227).
Var ligger Norrgården Maskin AB?
Norrgården Maskin AB har sin registrerade adress Ekeby, Norrgården 142, 69291 Kumla.
Vilken bransch är Norrgården Maskin AB verksamt i?
Norrgården Maskin AB är registrerat i branschen tillverkning av andra verktygsmaskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Norrgården Maskin AB?
Norrgården Maskin AB hade en nettoomsättning på 3 892 220 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Norrgården Maskin AB?
Norrgården Maskin AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kumla
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.