ER Smedja och Hovslagare AB
ER Smedja och Hovslagare AB har organisationsnummer 559028-4013 (5590284013)
Aktiebolag • Org.nr: 559028-4013
Om företaget
ER Smedja och Hovslagare AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Svängsta. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som stödverksamhet avseende husdjursskötsel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01620).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 13 procent till 1 258 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 117 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ER Smedja och Hovslagare AB 1 258 000 kr och redovisade ett resultat på 166 188 kr. Rörelsemarginalen var 16,5 procent, över branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 71,2 procent, över branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 311,9 procent, över branschens median (median 200,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,5 procent | 4,9 procent | -3,5 procent till 18,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,9 procent | 4,6 procent | -5,2 procent till 17,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 71,2 procent | 48,3 procent | 19,4 procent till 72,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 311,9 procent | 200,7 procent | 92,4 procent till 386,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 40,2 procent | 9,1 procent | -19,7 procent till 41,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 12,6 procent | 1,8 procent | -16,1 procent till 17,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 165 av 597 aktiebolag inom stödverksamhet avseende husdjursskötsel.
- Plats 273 av 700 aktiebolag med säte i Karlshamn.
- Plats 1 055 av 2 861 aktiebolag i Blekinge län.
- Plats 125 927 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 18,8 procent | 4,1 procent | 9,8 procent | 16,5 procent |
| Vinstmarginal | 1,3 procent | 18,3 procent | 3,6 procent | 9,5 procent | 16,9 procent |
| Soliditet | 57,3 procent | 75,9 procent | 60,2 procent | 65,1 procent | 71,2 procent |
| Kassalikviditet | 307,5 procent | 448,8 procent | 249,4 procent | 271,3 procent | 311,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 procent | 34,0 procent | 6,9 procent | 23,6 procent | 40,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -25,5 procent | -13,9 procent | 24,7 procent | 12,6 procent |
| Omsättning per anställd | 699 000 kr | 521 000 kr | 896 000 kr | 1 117 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 327 000 kr | 202 000 kr | 418 000 kr | 433 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Emnebodavägen 629-1137692 Svängsta
Verksamhetsbeskrivning
Skoning och verkning av hästar. Lättare metall och smidesarbeten. Samt därmed förenliga verksamheter.
Bransch
- 01620Stödverksamhet avseende husdjursskötselHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 397 726 kr | 1 040 673 kr | 895 662 kr | 1 117 404 kr | 1 257 781 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 12 599 kr | 0 kr | 8 898 kr | 42 884 kr | 920 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 80 821 kr | 65 422 kr | 77 966 kr | 93 202 kr | 61 211 kr |
| Övriga externa kostnader | 411 710 kr | 257 977 kr | 256 382 kr | 389 952 kr | 319 559 kr |
| Personalkostnader | 653 747 kr | 404 682 kr | 418 358 kr | 432 579 kr | 527 690 kr |
| Rörelseresultat | 25 908 kr | 195 781 kr | 36 766 kr | 109 575 kr | 206 962 kr |
| Ränteintäkter | 53 kr | 330 kr | 1 938 kr | 670 kr | 6 139 kr |
| Räntekostnader | 7 806 kr | 5 367 kr | 6 277 kr | 4 150 kr | 475 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 18 155 kr | 190 744 kr | 32 427 kr | 106 095 kr | 212 626 kr |
| Skatt | 5 154 kr | 41 068 kr | 7 240 kr | 24 003 kr | 46 438 kr |
| Årets resultat | 13 001 kr | 149 676 kr | 25 187 kr | 82 092 kr | 166 188 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 31 888 kr | 21 000 kr | 99 988 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 31 888 kr | 21 000 kr | 99 988 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 474 348 kr | 558 505 kr | 506 758 kr | 533 526 kr | 580 718 kr |
| Varulager | 82 276 kr | 104 790 kr | 138 443 kr | 117 117 kr | 114 853 kr |
| Kortfristiga fordringar | 245 611 kr | 263 440 kr | 153 212 kr | 256 779 kr | 303 299 kr |
| Kassa och bank | 146 461 kr | 190 275 kr | 215 103 kr | 159 630 kr | 162 566 kr |
| Summa tillgångar | 506 236 kr | 579 505 kr | 606 746 kr | 533 526 kr | 580 718 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 290 276 kr | 439 951 kr | 365 139 kr | 347 231 kr | 413 419 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 227 275 kr | 240 275 kr | 289 952 kr | 215 139 kr | 197 231 kr |
| Årets resultat | 13 001 kr | 149 676 kr | 25 187 kr | 82 092 kr | 166 188 kr |
| Kortfristiga skulder | 127 512 kr | 101 104 kr | 147 694 kr | 153 466 kr | 149 367 kr |
| Leverantörsskulder | 51 550 kr | 24 159 kr | 58 929 kr | 30 934 kr | 26 759 kr |
| Skatteskulder | 7 600 kr | 7 673 kr | 8 770 kr | 10 006 kr | 10 402 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 28 701 kr | 29 610 kr | 29 253 kr | 45 410 kr | 45 092 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 506 236 kr | 579 505 kr | 606 746 kr | 533 526 kr | 580 718 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Svängsta registrerades år 2015 och bedriver verksamhet med skoning och verkning av hästar samt lättare metall och smidesarbeten.
Företrädare
- Emil T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ER Smedja och Hovslagare AB för organisationsnummer?
ER Smedja och Hovslagare AB har organisationsnummer 559028-4013 (5590284013).
Var ligger ER Smedja och Hovslagare AB?
ER Smedja och Hovslagare AB har sin registrerade adress Emnebodavägen 629-11, 37692 Svängsta.
Vilken bransch är ER Smedja och Hovslagare AB verksamt i?
ER Smedja och Hovslagare AB är registrerat i branschen stödverksamhet avseende husdjursskötsel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ER Smedja och Hovslagare AB?
ER Smedja och Hovslagare AB hade en nettoomsättning på 1 258 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår ER Smedja och Hovslagare AB någon utdelning?
Styrelsen i ER Smedja och Hovslagare AB föreslog en utdelning på 125 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlshamn
- Län
- Blekinge län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-09-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.