Tre Handlare i Knivsta AB
Tre Handlare i Knivsta AB har organisationsnummer 559028-5390 (5590285390)
Aktiebolag • Org.nr: 559028-5390
Om företaget
Tre Handlare i Knivsta AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Knivsta. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med tobaksvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47260). Sidoverksamheter inkluderar lokalvård och skötsel och underhåll av grönytor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 38 procent till 2 970 581 kr räkenskapsåret 2025 (2 150 346 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tre Handlare i Knivsta AB 2 970 581 kr och redovisade ett resultat på 30 701 kr. Rörelsemarginalen var 1,9 procent, under branschens median (median 1,9 procent). Soliditeten var 49,2 procent, över branschens median (median 35,9 procent). Kassalikviditeten var 15,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 1,9 procent | 0,0 procent till 5,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,4 procent | 1,4 procent | -0,3 procent till 5,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 49,2 procent | 35,9 procent | 15,7 procent till 63,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 15,7 procent | 120,1 procent | 64,4 procent till 241,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 procent | 13,4 procent | -2,4 procent till 43,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 38,1 procent | 3,3 procent | -7,2 procent till 19,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 182 av 297 aktiebolag inom detaljhandel med tobaksvaror.
- Plats 99 av 664 aktiebolag med säte i Knivsta.
- Plats 1 806 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 58 587 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -19,7 procent | 1,1 procent | 2,8 procent | 1,9 procent |
| Vinstmarginal | -20,5 procent | 0,7 procent | 2,6 procent | 1,4 procent |
| Soliditet | 4,6 procent | 34,0 procent | 38,7 procent | 49,2 procent |
| Kassalikviditet | 54,2 procent | 19,5 procent | 23,7 procent | 15,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -464,3 procent | 2,5 procent | 13,8 procent | 9,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 39,9 procent | 38,1 procent |
| Omsättning per anställd | 587 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 255 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Centralvägen 19Ac/o c/o Direkten Knivsta
74140 Knivsta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Centralvägen 19A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kioskverksamhet inklusive spel och tobaksförsäljning, biluthyrning samt därmed förenlig verksamhet. matleverans.städa hus, trapporna,städa restaurangerna och butikerna.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 174 289 kr | 1 536 829 kr | 2 150 346 kr | 2 970 581 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 684 785 kr | 340 993 kr | 546 003 kr | 416 312 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 437 489 kr | 1 785 308 kr | 2 417 802 kr |
| Övriga externa kostnader | 516 328 kr | 302 569 kr | 367 397 kr | 380 853 kr |
| Personalkostnader | 509 006 kr | 305 158 kr | 478 457 kr | 472 349 kr |
| Avskrivningar | 18 906 kr | - | 40 000 kr | 80 000 kr |
| Rörelseresultat | -231 529 kr | 16 956 kr | 59 622 kr | 55 384 kr |
| Ränteintäkter | - | 9 kr | 1 840 kr | 1 709 kr |
| Räntekostnader | 9 197 kr | 6 643 kr | 5 282 kr | 15 260 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -240 726 kr | 10 322 kr | 56 180 kr | 41 833 kr |
| Skatt | - | 3 693 kr | 13 913 kr | 11 132 kr |
| Årets resultat | -240 726 kr | 6 629 kr | 42 267 kr | 30 701 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 398 484 kr | 298 000 kr | 258 000 kr | 208 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 484 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 000 kr | 18 000 kr | 18 000 kr | 8 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 728 878 kr | 479 233 kr | 532 745 kr | 476 465 kr |
| Varulager | 146 463 kr | 359 630 kr | 394 065 kr | 413 560 kr |
| Kortfristiga fordringar | 214 615 kr | 8 857 kr | 100 713 kr | 34 366 kr |
| Kassa och bank | 367 800 kr | 110 746 kr | 37 967 kr | 28 539 kr |
| Summa tillgångar | 1 127 362 kr | 777 233 kr | 790 745 kr | 684 465 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 51 844 kr | 263 917 kr | 306 184 kr | 336 885 kr |
| Aktiekapital | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr |
| Balanserat resultat | 241 570 kr | 206 288 kr | 212 917 kr | 255 184 kr |
| Årets resultat | -240 726 kr | 6 629 kr | 42 267 kr | 30 701 kr |
| Obeskattade reserver | - | -100 484 kr | -100 484 kr | -53 443 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 075 518 kr | 613 800 kr | 585 045 kr | 401 023 kr |
| Leverantörsskulder | 279 505 kr | 98 496 kr | 115 541 kr | 134 744 kr |
| Skatteskulder | 6 305 kr | -15 102 kr | -18 898 kr | -15 489 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 158 673 kr | 482 153 kr | 488 402 kr | 279 815 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 127 362 kr | 777 233 kr | 790 745 kr | 684 465 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala, bedriver kiosk verksamhet inklusive spel och tobaksförsäljning, biluthyrning samt därmed förenlig verksamhet, matleverans och städsservis.
Företrädare
- Yasir A (verkställande direktör)
- Rehman W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tre Handlare i Knivsta AB för organisationsnummer?
Tre Handlare i Knivsta AB har organisationsnummer 559028-5390 (5590285390).
Var ligger Tre Handlare i Knivsta AB?
Tre Handlare i Knivsta AB har sin registrerade adress Centralvägen 19A, 74140 Knivsta.
Vilken bransch är Tre Handlare i Knivsta AB verksamt i?
Tre Handlare i Knivsta AB är registrerat i branschen detaljhandel med tobaksvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tre Handlare i Knivsta AB?
Tre Handlare i Knivsta AB hade en nettoomsättning på 2 970 581 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Knivsta
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-10-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.