MK Catering AB
MK Catering AB har organisationsnummer 559028-6703 (5590286703)
Aktiebolag • Org.nr: 559028-6703
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderUmeå
Om företaget
MK Catering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 1 146 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 047 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MK Catering AB 1 146 000 kr och redovisade ett resultat på 208 118 kr. Rörelsemarginalen var 38,2 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 20,8 procent, över branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 8,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,2 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 20,8 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 8,7 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,7 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 9,5 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 526 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 49 av 122 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Umeå.
- Plats 1 253 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 2 777 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 133 814 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 16,8 procent | 42,8 procent | 38,2 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -36,6 procent | -1,8 procent | 8,2 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 18,6 procent | 18,6 procent | 19,3 procent | 20,8 procent |
| Kassalikviditet | - | 67,7 procent | 6,4 procent | 5,4 procent | 8,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 3,3 procent | -1,1 procent | 2,3 procent | 6,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 20,9 procent | 9,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandåsvägen 2B bc/o Elnaz Hosseinkhah
90354 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
hyresfastighet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | -1 kr | 865 611 kr | 1 046 665 kr | 1 145 605 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 795 408 kr | 0 kr | 19 806 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 0 kr | 298 143 kr | 505 256 kr | 391 990 kr | 481 899 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 0 kr | 192 859 kr | 215 243 kr | 226 457 kr | 226 457 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | 304 405 kr | 145 112 kr | 448 024 kr | 437 249 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 8 012 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 0 kr | 240 314 kr | 470 549 kr | 466 741 kr | 342 928 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | -135 909 kr | -317 425 kr | -18 717 kr | 94 321 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 264 000 kr | 290 000 kr | 168 000 kr | 175 800 kr |
| Skatt | 0 kr | 32 160 kr | 4 400 kr | 83 407 kr | 62 003 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 95 931 kr | -31 825 kr | 65 876 kr | 208 118 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 13 047 442 kr | 15 084 824 kr | 14 858 367 kr | 14 631 910 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 13 047 442 kr | 15 084 824 kr | 14 858 367 kr | 14 631 910 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 50 000 kr | 2 393 837 kr | 259 421 kr | 218 304 kr | 357 280 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 50 000 kr | 3 217 kr | 50 154 kr | 8 024 kr | 11 420 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 2 390 620 kr | 209 267 kr | 210 280 kr | 345 860 kr |
| Summa tillgångar | 50 000 kr | 15 441 279 kr | 15 344 245 kr | 15 076 671 kr | 14 989 190 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 50 000 kr | 2 879 435 kr | 2 847 610 kr | 2 913 487 kr | 3 121 605 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 2 733 504 kr | 2 829 435 kr | 2 797 611 kr | 2 863 487 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 95 931 kr | -31 825 kr | 65 876 kr | 208 118 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 1 117 800 kr | 827 800 kr | 659 800 kr | 484 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 3 537 206 kr | 4 085 139 kr | 4 079 957 kr | 4 120 338 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 7 174 kr | 7 685 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 0 kr | 392 282 kr | 48 928 kr | 58 552 kr | 100 395 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 3 122 750 kr | 3 722 850 kr | 3 722 850 kr | 3 722 850 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 000 kr | 15 441 279 kr | 15 344 245 kr | 15 076 671 kr | 14 989 190 kr |
Företrädare
- Elnaz H
Undertecknad i Umeå 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MK Catering AB för organisationsnummer?
MK Catering AB har organisationsnummer 559028-6703 (5590286703).
Var ligger MK Catering AB?
MK Catering AB har sin registrerade adress Sandåsvägen 2B b, 90354 Umeå.
Vilken bransch är MK Catering AB verksamt i?
MK Catering AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MK Catering AB?
MK Catering AB hade en nettoomsättning på 1 146 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-10-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.